Novembrové číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji

novembrove cislo hobby magazinu urob si sam v predaji

Za uplynulý mesiac sa toho veľa zmenilo. Ochladilo sa, stromy sa sfarbili, opadávajú listy a padla aj vláda. Sú však aj udalosti, ktoré sa pravidelne opakujú. Ako vždy, po lete prišla jeseň a vám prichádza do rúk novembrové vydanie nášho časopisu.

Čo sme pre vás pripravili? Začnime témou čísla – podkrovím. Možno už máte dom pod strechou a teraz sa chystáte upravovať vnútrajšok. Takže poďme na to – izolácia, parozábrana, sadrokartón, stierka, farba … alebo radšej uprednostníte drevený podhľad? A k tomu elektrina, voda, odpad, podlahové vykurovanie, okná, potom prídu na rad podlahy, nábytok. Zdá sa, že to bude práca na celú zimu. V tomto období je zaujímavá preto, lebo ju možno vykonávať aj v zlom počasí – budeme pekne vnútri, a možno aj v teple, ak už kotol hreje.

A sme pri vykurovacích zdrojoch – tých netradičných, napríklad peletových kotloch. Oproti spaľovaniu bežného dreva majú pelety výhodu, že takmer nedymia, kotol pracuje samostatne, takže sa môže kúriť celý deň aj bez prítomnosti majiteľa. A vďaka suchému palivu sa komín takmer nezanáša. Spaľujeme v podstate odpadové, hoci upravené drevo.

Ako to vyzerá na streche? Možno, že krytina je už uložená, ale ešte treba namontovať odkvapy, dokončiť oplechovanie, aby okolo komína netiekla voda, alebo, alebo… Takže v Rekonštrukciách sa pustíme do práce na streche.

Poradíme vám, ako ušetriť vodu či plyn, ako nastaviť motorovú pílu pred zimou, alebo ako navariť poriadny bačovský guláš, ktorým prekvapíte svojich priateľov. Podotýkame, že prekvapenie bude príjemné!

Nakoniec jednu vážnu udalosť – náš kolega Vlado Chudý odchádza. Sedeli sme spolu v jednej kancelárii viac ako desať rokov v dobrom i zlom a odovzdal mi veľa skúseností. Takže na jednej strane rozlúčka, na druhej strane predstava odpočinku, ktorý je viac ako zaslúžený, keďže novinárčina je síce pekná, ale hektická. Vladko, za kolegov a čitateľov, ktorým poslúžili Tvoje články, Ti ďakujem a želám zdravie, pohodu v jeseni života a častú valorizáciu dôchodku, ktorú prajem všetkým našim starším spoluobčanom.

A nám ostatným v mene redakcie časopisu Urob si sám žičím veľa pohody doma i v práci, dobré nápady a pekné počasie.

Stanislav Botur, redaktor

Nahliadni do obsahu:

Foto na titulnej strane: Robert Bosch, spol. s r.o.

Obytné podkrovie

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto a kresby: Bochemie, Divendoor, Icopal, Isover, KM Beta, Knauf Bratislava, Knauf Insulation, Porfix, Protherm, Rigips, Tondach, Würth, Wienerberger, Xella

Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Na vytvorenie obytného podkrovia sú vhodné všetky tvary šikmých striech, ak ich výška, sklon strešnej roviny a krov umožňujú vytvoriť obývateľný podkrovný priestor rovnocenný priestorom v nižších podlažiach objektu. Pri novostavbách aj pri rekonštrukciách je dôležitý správny návrh jednotlivých konštrukcií a prvkov.

Stropy

Stropy nad posledným podlažím sa vytvárajú ako monolitické železobetónové, montované zo stropných nosníkov (betónové, keramické) a stropných vložiek (napr. keramické, pórobetónové) alebo drevené trámové. Hlavnú úlohu pri obytných podkroviach zohráva nosnosť stropnej konštrukcie. Pri novostavbách sú už dimenzované na zaťaženie konštrukcií podkrovia. Pri rekonštrukcii musí byť strop staticky posúdený.
 
Dôležitou súčasťou stropu je podlahová konštrukcia, ktorá musí spĺňať tepelno- a zvukovoizolačné požiadavky, musí mať malú hmotnosť, objemovú stálosť, odolnosť proti obrusu a nárazu, musí byť odolná proti vode a pod.
V podkroví je vhodná realizácia suchých tzv. plávajúcich podláh. Na dosky z minerálnych vláken či na suchý násyp, ktorý prekryjeme separačnou fóliou proti prenikaniu vlhkosti, ukladáme masívnejšiu roznášaciu vrstvu zo sadrokartónových, sadrovláknitých alebo drevoštiepkových dosák. Nášľapnú vrstvu vytvoríme z PVC krytiny, keramickej dlažby, či drevených alebo laminátových parket podľa účelu miestnosti.

Stropy v podkroví sa vytvárajú ako falošné stropy s obkladovými platňami (sadrokartón, drevený obklad – tatranský profil, OSB dosky) ukotvenými na rošt na klieštinách. Ak je strešná konštrukcia zateplená len po klieštiny (hambálok), musí byť nad obkladom vytvorená skladba ako pri strešnej konštrukcii – obklad, rošt, parozábrana, tepelná izolácia, debnenie.

Viac sa dočítate v časopise Urob si sám november 2011.
–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.