Ako si vytvoriť voňavú záhradu, ktorá lieči
Galéria (13)

Ako si vytvoriť voňavú záhradu, ktorá lieči

Čuch nemáme len na to, aby sme si dokázali vybrať vhodnú voňavku. Prostredníctvom čuchových receptorov môžeme ovplyvniť svoje emócie a nálady, psychický aj fyzický stav. A pritom nám môže byť nápomocná záhrada aj so svojimi vôňami. 

Galéria

Liečivá záhrada
Liečivá záhrada
Liečivá záhrada
Liečivá záhrada
Liečivá záhrada
Liečivá záhrada
Liečivá záhrada
Liečivá záhrada

Čuch robí život chutnejším

Bez čuchu by sme boli pocitovo veľmi ochudobnení. Keď zachytíme nejakú vôňu či pach vo výraznom emocionálnom rozpoložení, toto spojenie vône a emócie sa nám silno zafixuje do pamäti. Ak túto vôňu znovu zacítime, hoci aj po rokoch, vybaví sa nám dávna emocionálna udalosť. Táto voňavá spomienková provokácia znovu privodí aj emocionálne vzrušenie, ktoré sprevádzalo onú udalosť. Môže to byť vôňa prvej lásky, ale aj vôňa koláčov starej mamy. Hovorí sa tomu vonná asociácia. A práve toto asociačné spojenie vône a pocitov môžeme v aromaterapii naplno využiť na pozitívnu manipuláciu vlastnej psychiky, pocitov a ich harmonizácie pomocou rôznych vôní.

vrecúška

Recyklujeme

Staré zvyšky látok môžete využiť pri tvorbe vonných vrecúšok. Napríklad levanduľové spoľahlivo odpudzuje mole v šatníku.

Dobrý čuch má pre človeka veľký význam, pre mnohé živočíchy je však životne dôležitý. Napríklad včely by bez čuchu prakticky neprežili, lebo by nenašli zdroje potravy – nektár, medovicu, peľ, hoci sa sčasti orientujú aj podľa ďalších zmyslov. Ich čuchovým orgánom sú najmä tykadlá. A práve včely nám môžu byť nápomocné pri hľadaní terapeuticky aktívnych zdrojov prírodných vôní. Čuch je teda nielen výrazný komunikačný zmysel, ale aj akási otvorená brána do nášho mozgu.

Vône v našom živote

Pod pojmom aromaterapia si mnohí neraz predstavujú akési ovplyvňovanie tela, najmä mysle, pritom je to ten najprirodzenejší a snáď aj najvyužívanejší kontakt s okolitou prírodou. Nedá sa pred ním utiecť, pretože voňavé molekuly sú vo vzduchu prakticky všade. Aromaterapiu, či už vedome, alebo nevedome, prakticky dennodenne využíva každý z nás.

Aromoterapia je len zámerné využitie vonnej aktivity vybraných rastlín na harmonizáciu nášho rozladeného organizmu. Nie je komplikovaná ani drahá, trvalo ju môžeme využívať v záhrade vysadenej na tento účel, ale aj na balkóne či v byte.

Ide o jemnú a neagresívnu prírodnú metódu. Jej pozitívne účinky sa môžu prejaviť v emocionálnej a psychickej oblasti pomerne rýchlo, no nie je to pravidlo. Pri aromaterapii na nás pôsobí zložitý komplex prírodných vonných látok, desiatky či stovky jednotlivých substancií na nás vplývajú jednotlivou i mnohonásobnou synergickou silou. Musíme počítať s tým, že vplyv vône na náš organizmus má širší záber – často okrem dominantného cieľa, napríklad liečebnej pomoci pri nachladnutí, vplýva aj na ďalšie telesné systémy, najmä v emocionálnej oblasti, kde pôsobí upokojujúco, rozpúšťa stres a úzkosti.

liečivá záhrada
Vonné látky a silice na nás pôsobia pri každej prechádzke prírodou.

Spôsoby aplikácie a dávkovanie

Okrem sušených aromaterapeutických rastlín sem patria aj esenciálne vonné oleje, tie sú však vysoko koncentrované, preto ich musíme dávkovať opatrne a len v malých množstvách. Existuje niekoľko spôsobov aplikácie:
• priama inhalácia nosom
nad nádobou s vonnými rastlinami zaliatymi vriacou vodou; priama inhalácia je vždy len krátkodobá, trvá 5 až 10 minút (do vychladnutia vody), aplikuje sa viackrát za deň; pri použití vonného oleja zmiešame 5 až 10 kvapiek s 3 dl vriacej vody
• „inhalácia“ celým telom
pri kúpeli, do ktorého sme pridali odvar či zápar z vonných rastlín alebo olejov (do kúpeľa sa dáva 10 až 15 kvapiek oleja); kúpeľ by mal trvať asi 20 minút
• masážne pôsobenie
zriedenými vonnými olejmi (napríklad do 100 ml mandľového oleja primiešame 10 až 20 kvapiek vonného oleja)
• inhalácia v saune
do litra vody, ktorú nalievame na horúce kamene, pridáme 5 až 10 kvapiek vonného oleja
• sprejová tonizácia pleti
tu si treba dať pozor na oči, do 100 ml destilovanej vody pridáme 20 kvapiek vonného oleja a pred použitím všetko dobre pretrepeme
 sprej na svieži vzduch
postup je rovnaký ako pri sprejovej tonizácii pleti, ale dávku oleja zdvojnásobíme
• vonné dekoračné misky a košíky
rozmiestnené po byte naplníme rôznymi sušenými kvetmi, šiškami, orechmi – ich prirodzenú vôňu môžeme doplniť niekoľkými kvapkami vybraného vonného oleja
• voňavé vrecúška
z redšie tkanej látky naplníme sušenými bylinami, ktorých vôňu možno zvýrazniť kvapkou vonného oleja; tieto vrecúška môžeme nosiť pri sebe ako škapuliar šťastia, dať si ich pod vankúš na dobrý spánok, môžeme nimi prevoňať šatník či skriňu a súčasne odohnať napríklad mole (levanduľa)
 pitie vonných čajov
presnejšie uchlipkávanie zo širokej plochej misky

liečivá záhrada
Liečivou aj prakticky využiteľnou ­aromaoázou (v kuchyni) je bylinkový záhon.

Časový manuál

Dnes, keď sú niektorí ľudia alergickí pomaly už aj na vodu, je vhodné sa pred liečebným využívaním prírodných vôní otestovať, ideálne u alergológa.

Čas pôsobenia vône na organizmus je daný jej druhom, koncentráciou a samozrejme aj zdravotným stavom pacienta. Spočiatku, najmä pri samotestovaní jej účinku na nás, čo je dôležitá predliečebná fáza, by malo byť pôsobenie vône len krátkodobé a malo by prebiehať v prírodnom prostredí, kde je koncentrácia voňavých molekúl obyčajne nižšia. Od začiatku liečenia postupne pôsobenie predlžujeme – môže trvať tridsať minút až takmer tri hodiny. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Preto by ani prírodná aromaterapia nemala byť dlhodobá, ale skôr vo forme viacdňových kúr, spočiatku aj s dennými prestávkami, optimálne trvanie je dva až tri týždne.

včela
Včely nám môžu pomôcť nájsť medzi rastlinami vhodné aromoterapeutické zdroje. Významne pomáhajú pri hľadaní pre nás vôňovo „slepých“, nevoňajúcich molekúl, ktoré majú silný relaxačný potenciál.

liečivá záhrada

Vo všetkých typoch aromavýsadieb je vhodné použiť aj aromaticky neutrálne rastliny, tzv. doplnkové (stálozelené listnáče a ihličnany)

Nielen počas sezóny

Prirodzene nižšiu koncentráciu vonných látok v záhrade môžeme podľa potreby doplniť v čiastočne uzavretom prostredí (v otvorenom altánku či na záveternej terase), ale najmä v uzavretom prostredí vysadenom aromaterapeutickými rastlinami. Praktickými pomôckami sú aromalampy či zvlhčovač vzduchu s použitím vonného oleja. Dôležité je, aby vonné oleje boli vždy prírodné. Pomôžeme si aj tak, že nasekané listy alebo kvety danej rastliny vložíme do aromalampy. Na doplnenie alebo zosilnenie možno použiť aj voňavý čaj príslušného druhu.

Počas teplého obdobia roka môžeme okolo záhradnej aromatickej oázy, napríklad okolo otvoreného altánku či záveternej terasy a balkóna, pridať k nastálo vysadeným domácim rastlinám aj exotické teplomilné aromatické rastliny v nádobách (kvitnúce citrusy, jazmín a iné).

Tieto exotické rastliny sa dajú trvalo využívať najmä v uzavretých priestoroch (zimná záhrada, aromaskleník, byt, pracovisko).

Princíp umelého vytvorenia žiaducej vonnej atmosféry využívame hlavne v mimovegetačnom období daných rastlín alebo cez zimu. Tak môžeme celoročne využívať liečebné dary aromaterapie.

liečivá záhrada
Za relaxom netreba chodiť ďaleko. Niekedy stačí posadiť sa na balkón či terasu do blízkosti rastlín. 

Aromaterapia v kocke

V nasledujúcom prehľade sú uvedené aromaterapeutické účinky vybraných rastlín a vonných olejov. Hoci si podľa diagnózy vieme určiť, ktorá rastlina je pre nás vhodná, najmä pri vážnejších ochoreniach tento výber konzultujeme s lekárom.

Podľa zdravotných problémov

• Bolesti hlavy: ružové drevo, levanduľa, mäta, rozmarín, šalvia, citrónová tráva
• Depresia: bazalka, citrón, grapefruit, ylang ylang, jazmín, levanduľa, šalvia
• Dýchacie problémy: angelika, bazalka, borovica, citrón, eukalyptus, jazmín
• Chrípka: angelika, borovica, cypruštek, eukalyptus, čajovník, levanduľa, mäta
• Nervové napätie, podráždenosť: rumanček, cypruštek, levanduľa, majorán
• Spánok: ylang ylang, levanduľa, mandarínka, santalové drevo, šalvia, ľubovník bodkovaný, medovka
• Únava: bazalka, levanduľa, mäta, pelargónia, rozmarín, slamienka
• Úzkosť: bergamot, cédrové drevo, cypruštek, ylang ylang, borievka, jazmín, levanduľa, majorán, pelargónia, ruža

Podľa liečebných princípov

• Antiseptické (potláčajúce bakteriálnu infekciu): bergamot, eukalyptus, borievka, levanduľa, rozmarín; všetky esenciálne oleje sú viac-menej antiseptické
• Detoxikačné (čistiace organizmus): breza, fenikel, cesnak, borievka, ruža
 Imunostimulačné (posilňujúce obranyschopnosť tela): cesnak, levanduľa, manuka, ružové drevo, čajovník
• Neurotonické (posilňujúce nervový systém): rumanček, levanduľa, majorán, medovka, rozmarín
• Sedatívne (upokojujúce nervový systém): bergamot, šalvia muškátová, levanduľa, majorán, medovka, neroli, ruža, ylang ylang
• Stimulujúce (zvyšujúce aktivitu celého tela): bazalka, čierne korenie, eukalyptus, pakost, mäta, rozmarín
• Uvoľňujúce: santalové drevo, tymian, levanduľa

liečivá záhrada
Vonné záhradné kúty môžu pútať aj zrak. Iste nájdete staré, v kuchyni už nepoužiteľné nádoby. Tak šup s nimi do záhrady. 

Vplyv prírodných podmienok

V princípe každá rastlina uvoľňuje do ovzdušia aktívne molekuly, tak komunikuje s okolím. Keďže tvorba silíc, teda vonných éterických olejov v rastlinách, je do veľkej miery závislá od intenzity slnečného žiarenia, záhradné aromatické oázy sa odporúča zakladať iba na dobre a dlho osvetlených miestach v závetrí, tak sa zvýši tvorba silíc v rastlinách. Tieto oázy by sme mali využívať najmä v čase maximálneho uvoľňovania týchto silíc do ovzdušia (čiastočne to signalizuje nálet včiel a motýľov na tieto rastliny). Zvýšená vlhkosť ovzdušia v okolí jazierok, potôčikov či fontán zvyšuje vonný účinok, najmä pred večerom. Do nášho výberu môžeme zaradiť aj exotické rastliny pochádzajúce zo subtrópov. Teplomilné rastliny vysadené v nádobách počas teplej vegetačnej fázy roka, teda v čase letnenia, pridáme k vysadeným rastlinám. Umiestniť ich môžeme pri altánku, ideálne na záveternej strane, či na balkóne. Celoročne ich možno využiť napríklad v zimnej záhrade.

Viete, že…

V hornej časti každej nosnej dierky máme relatívne malé plochy tzv. čuchového epitelu, ktorý obsahuje okolo 1 000 rozličných typov čuchových receptorov, pomocou ktorých však dokážeme rozlíšiť až 20 000 pachov.

liečivá záhrada
Aj okolie chodníkov je dobré lemovať aromatickými rastlinami. 

Usporiadanie výsadby aromatických oáz

Výsadbu okolia altánku a terasy realizujeme tak, aby boli všetky rastliny čo najdlhšie oslnené. Severnú stranu altánku vysadíme voňavými krami vysokými aspoň 3 m, na severovýchodnú a severozápadnú stranu postačia rastliny vysoké 1 až 2 m, na juhovýchode a juhozápade by rastliny nemali byť vyššie ako meter a východnú stranu vyšperkujeme nižšími a kobercovitými druhmi. Dôležité je, aby boli vysadené rastliny odolné proti škodlivým činiteľom, čiže aby sme nemuseli na ich ochranu používať žiadne ochranné prípravky. Tak by sme totiž hrubo narušili prírodnú voňavú atmosféru.

olej

Dobrá rada

Aromatické oleje či sušené vonné rastliny nám pomôžu napríklad v mimovegetačnom období.

Okolie trávnika a jazierka vysádzame podľa podobného princípu ako terasy a altánky. Tu je však vhodné použiť dvojplánovú výsadbu rastlín, teda do popredia vysadiť nízke druhy, ktoré budú v pozadí lemované vyššími.

Spomedzi rastlín určených na výsadbu do okolia detského kútika vylúčime alergénne a jedovaté rastliny.

liečivá záhrada
Esencia rumančeka má upokojujúce účinky na nervový systém.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.