Vypestujte si cyprušteky pomocou odrezkov

vypestujte si cyprusteky pomocou odrezkov

Ak patríme medzi milovníkov drevín, veľmi jednoducho si ich môžeme rozmnožiť aj v domácich podmienkach, a to s minimálnymi nákladmi. Toto obdobie je totiž vhodné na množenie ihličnanov (cypruštekov, borievok, tují a smrekov) pomocou odrezkov.

UROB SI SÁM
čas: 30 minút
náklady: 5 €
obdobie: august až september

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                           4,36 €
•  záhradnícky substrát       0,92 €
5 l
• rašelina                           1,44 €
20 l
•  stimulátor                       2,00 €
•  piesok
riečny, čistý

Náradie     
•  záhradnícke nožnice
•  záhradnícky nôž
•  hlbšia plastová miska
•  ochranné rukavice
•  záhradnícka lopatka

PRACOVNÝ POSTUP

1. Príprava
Pripravíme si ostrý záhradnícky nôž, záhradnícke nožnice, kolík, piesok, záhradnícky rašelinový substrát, nádobu, stimulátor a krhlu s vodou.

2. Substrát
Do pripravenej nádoby v tvare misky s dostatočnou hĺbkou nasypeme 2 diely záhradníckeho rašelinového substrátu (alebo čistej rašeliny).

3. Piesok

Do nádoby k rašelinovému substrátu pridáme čistý riečny piesok (1 diel) – pri príprave substrátu na zakoreňovanie odrezkov je veľmi dôležitý.

4. Zmiešanie
Rašelinový substrát premiešame s pieskom (ideálna hodnota pH 5), odstránime hrudy a väčšie nečistoty. Povrch substrátu urovnáme a utlačíme.

5. Odrezky
Záhradníckymi nožnicami odstrihneme vetvičku z cyprušteka. Vyberáme vyzreté bočné výhonky zo strany, na ktorej najviac svieti slnko. 

6. Úprava
Záhradníckym nožom upravíme odrezky na dĺžku 10 až 15 cm, mali by mať aj pätku starého dreva, nad ktorou odstránime ihličie (do substrátu pôjde len nahý koniec odrezka).

7. Stimulátor
Konce odrezkov vložíme do práškového stimulátora a jemne oklepeme. Predtým môžeme konce odrezkov navlhčiť vodou.

8. Zapichovanie 
Odrezky zapichujeme do substrátu v nádobe. Jamku si môžeme vyhĺbiť tenším kolíkom – na koncoch odrezkov sa tak zachová viac stimulátora.

9. Záver
Substrát okolo odrezkov jemne pritlačíme, a ak treba, ešte dosypeme ďalší.

10. Zalievanie
Odrezky v miske zalejeme (nie silným prúdom vody!) a umiestnime do pareniska alebo skleníka (pri neskoršej realizácii). Substrát udržujeme stále mierne vlhký.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste 
1.
 
2.
 
3.
 
4.
 
5.
 
6.
 
7.
 
8.
 
9.
 
10.
  


dobré RADY

Obsah substrátu
Substrát na zakorenenie by mal obsahovať rašelinu a piesok, prípadne perlit.

Odoberanie odrezkov
Odrezky odoberáme skoro ráno z vyzretých vetvičiek a zo slnečnej strany.

Zakorenenie
Aby sme výrazne pomohli zakoreneniu odrezkov, je dobré ošetriť ich stimulátorom. Zakorenenie podporí aj vyššia vlhkosť substrátu a vzduchu.

Presádzanie
Odrezky sa zakorenia do nasledujúcej jari, vtedy ich môžeme presadiť do menších črepníkov.

Záhradník radí

Ihličnany môžeme rozmnožovať odrezkami od augusta do septembra, prípadne až do začiatku októbra.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Redakčná úprava: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
–>

Komentáre

  1. Forever698 says:

    to mi je uz len zivot.. byt takym cyprustekom.. pride tuhsa zima a cyprustek vykape na terase.. to tam keby chovali poradny vres a cyprusteka zasadili do zeme jak sa patri tak by videli ten zazrak,,, a ne hen vselijake laboratorne odchovy a potom mat v zime len starosti aby cyprustek nevykapal..toho casu som aj ja ocula ze ked sa pes da na retaz alebo zatvori je ostrejsi a vac steka.. no ono to aj zcasti pravda je.. len je potom pruser velky jak jatecna svina ked ten pes pokuse vsecko co vidi a potom zdrhne prec z domu.. lebo sak ked bol len zavrety a na retazi nema to spravne bacovske puto.. a tak nejak je to aj s tym cyprustekom v kvetinaci..

  2. Nemusí sa tomu prikladať až taká pracnosť.Ja som si napestoval tak, že som si skoro v jari narezal výhonky dlhé asi 12cm zasadil 1/3 do zeme a prikryl skleničkou. Do polroka sa takmer všetky ujali.Je potrebné zavlažovať.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.