Augustová poradňa pre záhradkárov
Galéria (5)

Augustová poradňa pre záhradkárov

Potrebujete poradiť? Napíšte nám.

Galéria

Augustová poradňa pre záhradkárov
maliny
Augustová poradňa pre záhradkárov
Oskoruša

Dobrý deň, posielam foto listov červenej ríbezle. Objavili sa na nich červené bubliny. Vyzerá to ako kučeravosť na broskyni. Dá sa s tým niečo robiť?
(Júlia M., Prievoz)

Áno, dá. Nie je to však kučeravosť hubového pôvodu. Na spodnej strane listov by ste určite objavili kolónie vošky ríbezľovej (Cryptomyzus ribis). Vošky veľmi intenzívne cicajú rastlinnú šťavu. Spôsobujú červenú bublinatosť a zhlukovanie listov na konci výhonku. Napádajú najmä červené ríbezle, ale nepohrdnú ani inými druhmi. Prezimujú v štádiu vajíčok v pazuchách púčikov. S ochranou treba začať na jar hneď po vypučaní postrekom prípravkom Pirimor 50 WG. Zasiahnuť môžete aj mechanicky – odstrihnutím napadnutých konárikov.V záhradníctve sme kúpili ker označený ako zemolez. Predpokladali sme, že je to ovocná rastlina. Teraz je vysoký asi 2,5 m. Na jar sa objavila aj prvá úroda – drobné guľaté červené plody. Podľa obrázka mali byť podlhovasté a modré, tak sme ich pre istotu nejedli. Ide naozaj o zemolez kamčatský?
(Alexandra E., Bratislava)

Veľmi dobre ste urobili, že ste plody ani neochutnali. Zemolez to síce je, ale okrasný – zemolez obyčajný (Lonicera xylosteum). Je okrasný kvetom, plodom aj celkovým vzhľadom. Plody sú červené bobuľky veľké asi 1 cm, zrastené po dvoch do tvaru lákavého srdiečka, sú však jedovaté. Neostáva vám iné, len si zaobstarať novú rastlinu zemolezu kamčatského u renomovaného predajcu ovocných výpestkov.

Dobrý deň, prosím o radu. Na jabloni zrazu v priebehu týždňa jeden konár uschol a listy zhnedli. Ostatné jablone v záhrade sú úplne v poriadku. Môže byť príčinou monilióza? Ďakujem za odpoveď.
(Ing. Jozef F., Jelka)

Na jabloni sa pravdepodobne objavila baktériová spála jadrovín. Spôsobuje ju baktéria Erwinia amylovora. Príznaky sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti rastliny v rôznych rastových fázach (kvety, mladé plody, výhonky). Baktérie sa do rastliny dostanú prirodzenou cestou – cez prieduchy, opeľovačmi, ale i cez poranenia či množiteľským materiálom (výpestky, vrúble, očká). Choroba sa šíri veľmi rýchlo, považuje sa za karanténnu chorobu. Jej výskyt treba nahlásiť najbližšiemu okresnému fytoinšpektorovi Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho alebo vzorky poslať priamo do diagnostického laboratória.

Vážená redakcia, ako sa účinne zbaviť vošiek na slivkách. Každoročne sa objavia na koncoch mladých konárikov, listy sú lepkavé a skučeravené.
(Ľudovít N., Brezová pod Bradlom)

Voška slivková (Hyalopterus pruni) sa špecializuje na slivky, napáda však aj broskyne a marhule. Listy sú deformované, na vrchnej strane zostáva medovica aj zvlečená pokožka vošiek. Prezimujú v štádiu vajíčok na slivkách i broskyniach. Účinná ochrana je skorý predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom, napríklad prípravkami Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20SP a Calypso 480 SC. Počas vegetácie je vhodný Calypso 480 SC. Zasiahnuť môžete aj mechanicky – odstrihnutím napadnutých výhonkov.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2013)

Foto: Hana Szabová, wikipedia, thinkstock.com, archív JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Peter Kaleja says:

  mozem este zasadit papriku paradajky uhorky na balkone

 2. Zuzana says:

  Dobrý deň, prosila by som Vás o radu, že čo mám robiť ak mi na čínskej ruži začali ovísať a vädnúť listy. Celé leto kvitla, je stále vo vnútri a stále rovnako ju polievam. Dá sa ešte nejako zachrániť ? Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

 3. Ondrej says:

  Dobrý deň, pestujem cervenu ribezlu uz tri roky a nema ziadne plody iba krasne listy. Co sa s nou da robit aby rodila?
  Dakujem za odpoved

  1. Anonym says:

   nestrihat nechat tak rast ako rastie.Po case sa objavia aj puciky.

 4. Monika Merčáková says:

  Dobrý deň, prosila by som o radu. Na našom viniči, ktorý pestujeme na pergole a práve dozrieva,
  sa objavila pleseň na listoch. Chcela by som vedieť, či to ovplyvní aj plody a čo sa s tým dá ešte
  urobiť. Ďakujem. Komentáre

  Monika Merčáková

  monika.mercakova@gmail.com

 5. Eva says:

  K pergole som si zasadila trubkovec. Začal však odnožovať, preto som sa rozhodla, že ho vyhodím. Hoci som ho hlboko vykopala, už celý rok bojujem s jeho výhonkami popod celou vydlaždenou pergolou, niečo vykopávam, niečo striekam totálnymi herbicídmi. Avšak trubkovec je tvrdošijný a vôbec nevyzerá, že by som ho dokázala zlikvidovať. Viete mi, prosím, poradiť? ĎAKUJEM

 6. Milan says:

  Dobry den. Kto ma informacie o tom, ci plody zemolez henry su jedle ?!
  Dakujm

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.