Krásne plnokveté narcisy

Krásne plnokveté narcisy

Narcis je jedným z najmenej náročných rastlín, a preto je ideálnym aj pre začínajúcich záhradkárov.

Narcis je najznámejším zástupcom skupiny cibuľových rastlín. Na jar sa prebúdzajú a rozkvitnú, do leta si vytvoria základy kvetov a odpočívajú.

Cibule je možné vysádzať v štádiu vegetačného pokoja, teda od septembra až do polovice októbra na voľné plochy, do záhrady, alebo ak nemáte záhradu, tak pokojne aj do črepníka. Po výsadbe sa odporúča cibule poliať. Podporíme tým rýchlejšie zakorenenie.

Hĺbka výsadby vždy závisí od veľkosti cibule. Môžeme nasledovať zlaté pravidlo, podľa ktorého by mala byť hĺbka dvoj – až trojnásobkom výšky cibule. Ak vysádzame narcisy do radu, tak sa odporúča vzdialenosť 10 cm.

Ak uprednostňujeme sadenie do skupín, tak vzájomná vzdialenosť cibúľ môže byť menšia, avšak je dobré vyhnúť sa príliš tesnému sadeniu.

Narcisy je potrebné poliať po výsadbe, čím podporíme ich zakorenenie. Ak je jeseň suchá, polievanie môžeme po týždni zopakovať. Je lepšie polievať výdatnejšie a nie príliš často. Ak je koniec jari suchý, mali by sme polievať aj po odkvitnutí, pretože cibule stále rastú a vyvíjajú sa v nich kvetné základy.

Väčšiu pozornosť treba venovať narcisom vysadeným do črepníkov, pretože v nich pôda rýchlejšie vysychá. Ak nemrzne, je potrebné črepníky mierne polievať aj v zime. V období rastu na jar ich môžeme trochu prihnojiť viaczložkovým hnojivom, čo ešte môžeme zopakovať aj po odkvitnutí.

Gold Mix plnokveté narcisy

www.sieberz.sk

Po odkvitnutí je najlepšie zvädnuté kvety celé odrezať. S listami je to ale naopak. Najlepšie je listy nechať zožltnúť, zvädnúť a uschnúť v prirodzenom prostredí.

Ak chceme, aby cibule narástli do dostatočnej veľkosti, zalievame aj po odkvitnutí. Prestať by sme mali pri nástupe horúcejších dní na začiatku leta, kedy sa ich rast zastavuje.

Cibule narcisov je potrebné presádzať raz za 4 až 5 rokov. Pokiaľ sme sa rozhodli cibule premiestiť či rozsadiť, najvhodnejší čas na ich vybratie je, keď listy sú zvädnuté a začínajú schnúť. Je to čas, kedy cibule už nabrali všetky sily na ďalší rok. Cibule očistíme od hliny, zaschnuté korene nasilu neodstraňujeme, aby nevznikli otvorené rany, a tým vstupné brány pre choroby. Nikdy nenechávame cibule na slnku. Cibule skladujeme do výsadby, teda do jesene vo vzdušných obaloch na chladnom, suchom, dobre vetranom a tienistom mieste.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje