Prebúdzame trávnik po zimnom spánku

image 32794 25 v1

Zima sa už s nami rozlúčila a privítali sme prvý jarný deň. Vonku sa všetko začína prebúdzať k životu, vrátane trávnika v našej záhrade. Je však potrebné dostať ho do patričnej kondície.

Predstava, že sa trávnik po zime spamätá sám od seba a za chvíľu bude krásne zelený a hustý, je dosť mylná. Bez pomoci to jednoducho nezvládne. Tým najlepším spôsobom, ako prebudiť trávnik zo zimného spánku, je vertikutácia. Veľa z Vás dobre vie, o čom je reč, a vertikutáciu vykonáva. Veď je to dnes už úplne bežná vec. Stále sa však nájdu ľudia, pre ktorých vertikutácia zaváňa veľkú exotikou. Rozhodne z nej nemusíte mať strach! Nejedná sa o žiadny zložitý proces, ale celkom príjemnú činnosť, ktorú zvládne naozaj každý.

Vertikutátor na prvý pohľad pripomína kosačku. Ako funguje? Nože vertikutátora narežú mačinu a pružiny stroja všetky nečistoty vyhrabú. Zbavia váš trávnik machov a trávnej plsti, ktoré do neho nepatria. Vertikutácia prevzdušní trávnik a pomôže mu intenzívne rásť aj hustnúť. Do pôdy sa vďaka vertikutácii dostane vzduch, voda aj potrebné živiny.


               pred vertikutáciou                                                                                  po veritukácii

Najmenej dvakrát ročne

„Ošetrenie trávnika by sa malo urobiť aspoň dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň,“ hovorí Jan Melena z spoločnosti Mountfield. „Vertikutácia je razantnejší zásah do trávnej mačiny a trávniku môže skoro na jar viac uškodiť, ako prospieť. Preto je potrebné brať do úvahy jeho aktuálny stav. Chybou by bolo vertikutovať premokrenú či zamrznutú plochu. Vhodný čas vertikutácie nastáva, keď tráva začína rásť. V našich podmienkach je ideálným časom marec až polovica apríla,“ tvrdí odborník na vertikutátory z Mountfieldu.

Po zime je dobré nechať trávnik trochu povyrásť, pokosiť a vertikutáciu vykonávať po dvoch až troch dňoch.
Vertikutátorom sa neupravuje pôda ako taká, ale trávny povrch. Preto sa nože vertikutátora nastavujú tak, aby sa pôdy len ľahko dotýkali. Príliš hlboké zárezy poškodzujú koreňový systém a navyše môže dôjsť k zbytočnému opotrebovaniu nožov.

Presnú hĺbku rezu je vhodné nastaviť na rovnej ploche bez chodu motora, a to v rozmedzí od 2 do 4 milimetrov tak, aby mohol stroj efektívne trávnik prečistiť.

Elektrický alebo benzínový?

K najrozšírenejším vertikutátorom na trhu patria elektrické a výkonnejšie benzínové stroje. Pri výbere vertikutátora je dôležité si uvedomiť, akú veľkú trávnu plochu chceme vertikutovať.
V prípade menších plôch a dostupnosti elektrickej energie je vhodné zvoliť vertikutátor elektrický. Je ľahší, tichší, skladnejší a tiež menej náročný na údržbu. Je vhodný aj pre ženy.

Elektrický vertikutátor VA 303 E so záberom 30 cm a elektromotorom s výkonom 1 300 W je dobrou voľbou pri starostlivosti o malé a stredne veľké pozemky. Vo výbave má 2 ľahko vymeniteľné valce a zberný kôš s objemom 35 l. Cena: 164 € Foto: Mountfield

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteBenzínové stroje sú oproti elektrickým výkonnejšie vďaka silnejším motorom a väčšiemu záberu. Práca s nimi je oveľa rýchlejšia, a ideálnym pomocníkom sú preto aj pre rozľahlé trávnaté plochy.

V aktuálnej ponuke Mountfieldu nájdete 7 modelov benzínových a elektrických vertikutátorov. „Medzi špičkové stroje patria jednoznačne vertikutátory nemeckej značky WOLF-Garten. Majú výkonné motory, ľahko sa s nimi manipuluje. Majú pevnú a stabilnú konštrukciu a široké vyhadzovacie priestory. Stačí si len vybrať stroj, ktorý bude najlepšie spĺňať požiadavky vašej záhrady,“ ponúka svoj pohľad Ján Melena z Mountfieldu.

Elektrický vertikutátor VA 346 E s elektromotorom s výkonom 1 600 W a nízkou hmotnosťou 14 kg. Stroj má výškovo nastaviteľné zmäkčené držadlo a centrálne nastaviteľnú hĺbku vertikutácie – otočením jedného kolieska ju tak môžete nastaviť do 5 polôh. Vo výbave je zberný kôš s objemom 45 l. Cena: 199 € Foto: Mountfield

Dosiať, pohnojiť, zalievať

Ak urobíte vertikutáciu, urobili ste prvý a veľmi dôležitý krok k tomu, aby bol Váš trávnik po celú sezónu sýtozelený a hustý. Samozrejme, samotná vertikutácia nestačí. Po zime je potrebné trávnik dosiať, pohnojiť a pravidelne zalievať.

Osivo Wolf-Garten FUN je vhodné pre každý typ záhradnej pôdy. Zaručí hustý a krásne zelený trávnik. Cena od 4,95 €. Pre zdravý rast je výbornou voľbou trávne hnojivo ORGANO-MINERÁLNE 3 kg. Zlepšuje odolnosť pažite, obmedzuje machy a buriny. Cena 2,10 €.

Ak tieto postupy dodržíte, o pár týždňov budete mať na záhrade pažiť, z ktorej susedia aj okoloidúci puknú závisťou.

www.mountfield.sk

PR článok spoločnosti Mountfield a.s.  

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.