Malá záhrada v radovej zástavbe

Malá záhrada v radovej zástavbe

Radová zástavba je čoraz častejším riešením výstavby hlavne nových štvrtí. Mnoho ľudí sa obáva o nedostatok súkromia v takomto type domu. Dobré riešenie exteriéru však vie súkromie plnohodnotne zabezpečiť. A to aj v prípade, že má vaša záhrada len 8 x 8 m. Požiadavky majiteľov boli jednoduché. Vytvoriť priestor, kde by mohli tráviť poobedia a hlavne nedeľné obedy s deťmi a vnúčatami.


1 Terasa
Pôvodná terasa bola rozšírená, čím vznikol priestor na umiestnenie väčšieho jedálenského stola. Na fasádu domu bola upevnená drevená lavica.

2 Pult
Multifunkčný pult poskytuje majiteľom mnohoraké využitie. Z jednej strany je kuchynským pultom s grilom a odkladacím priestorom na riad. Z druhej strany je priestorom na drobné práce a hobby. Zároveň je pult zvýšeným záhonom na pestovanie byliniek, ktoré sú pri grilovaní hneď poruke.

3 Odkladací priestor
Úzky priestor medzi pultom a trelážou (zástenou) slúži na odkladanie dreva či náradia. Nízka bránička tento „neporiadok“ úplne zakryje.

4 Úžitkový záhon
Zvýšený záhon zabezpečuje pohodlnejšie obrábanie. Taktiež pôsobí veľmi esteticky aj počas zimných mesiacov, keď sú záhony prázdne.

5 Umelecké dielo
Zaujímavá plastika dobre vynikne na zelenom podklade živého plota.

6 Trávnatá plocha
Polkruhový trávnik dodáva záhrade jemný, romantický ráz. Zároveň je najlepším priestorom na hry detí.


                                                                    pôvodný stavExistujúcu dlažbu netreba vyhodiť a nahradiť novou. Stačí ju ponechať a doplniť dlažbou iného typu či farby. Oživí to priestor a plocha nepôsobí tak monotónne. Keďže záhrada je orientovaná na sever, terasa je väčšinu dňa v príjemnom tieni domu. Takže nebolo potrebné riešiť pritienenie či pergolu.

Vytvoriť súkromie neznamená obohnať pozemok betónovým múrom. Jednak je to najdrahšie možné riešenie, jednak nie je práve najestetickejšie. Skvelým riešením je drevená treláž (zástena). Je čiastočne transparentná, takže pôsobí veľmi vzdušne a ľahko. Ak ju necháte porásť popínavkou, zastane funkciu živého plota.

Návrh: ateliér TiliaDesign
Text: Ing. Lucia Lackovičová 
Grafika: Ing. Anna Šmeringaiová
www.zahradytiliadesign.sk

SÚŤAŽ!

Zapojte sa s nami do súťaže o 10 trvaliek do svojej záhrady

Zdroj: časopis Záhrada 02/2016

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.