Drevo, kameň a duch minulosti

drevo kamen a duch minulosti

Chalupa a priľahlá záhrada, ich stavebné úpravy a použité prvky, zeleň, ploty, brány, chodníky, schody... to všetko odzrkadluje vkus a životný štýl majiteľa, jeho vzťah k okoliu a k prírode vôbec.

Možno povedať, že neexistujú všeobecne platné poučky, ktoré by zaistili vždy priaznivý výsledok rekonštrukcie, oprav a úprav chát a chalúp. Navyše, priaznivý výsledok je niečo, čo okrem technickej a funkčnej stránky skrýva v sebe aj isté subjektívne predstavy – nie každému vyhovuje to, čo susedovi. Isté však je, že pri rekonštrukcii a úpravách chát a najmä chalúp, ako aj pri tvorbe celkovej koncepcie záhrady, by sa mala rešpektovať originalita nehnuteľnosti a danosti lokality (charakter okolitej zástavby, miestne prírodné podmienky, terén i miestny stavebný materiál). Vzhľadom na dostupnosť a širokú škálu druhov sa u nás často používajú drevo a kameň – nielen ako stavebné materiály, ale aj ako suroviny na výrobu väčšinou úžitkových predmetov. Čas mal teda možnosť dôkladne preveriť ich praktické aj estetické hodnoty.

Text a foto: Janetta Bublíková
Zdroj: RSZ

Komentáre

  1. dobrý deň, rada by som vedela, čo je vhodné zasadit pod velký orech. má s tým niekto skúsenosti? Myslela som kvety a dreviny.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.