image 36600 25 v1
Galéria (14)

Ako zosúladiť spevnenú plochu s domom a okolím

Chodníky a rôzne ďalšie spevnené plochy sú dôležitou súčasťou záhradného priestoru. Vždy by mali byť dôkladne naplánované, aby boli funkčné a bezpečné. Zabúdať by sa nemalo ani na ostatné spevnené plochy – na terase, pri vstupe do domu, v okolí záhradných prístreškov a tzv. náraďovní...

Galéria

Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy
Záhradné chodníky a terasy

Hrejivé drevo

Drevo vynikne v mestskom aj vidieckom prostredí. Pohladí zmysly a pôsobí hrejivo, a to najmä v blízkosti zelene. Takéto riešenie spevnených plôch však nemusí byť cenovo práve najlacnejšie.
+ Prirodzene pôsobiace riešenie harmonizujúce s výsadbou aj celkovým riešením exteriéru.
+ Príjemne sa po ňom prechádza, navodzuje pocit pohody.
– Nevyhnutná je pravidelná údržba.
– V daždivom počasí treba zvýšiť opatrnosť pri prechádzaní po drevenej ploche.

Dôraz na prirodzenosť

V prírodne koncipovanej alebo vidieckej záhrade treba voliť typ spevnenej plochy skutočne precízne a zbytočne sa neunáhliť. Dôležité je, aby do daného prostredia dokonale zapadla a vytvorila s ním jeden celok. Ideálnou voľbou je prírodný kameň, napríklad andezit. Chodník možno vyskladať z rôzne veľkých kusov kameňa a dokonca sa môžeme pohrať aj s farebnosťou.
+ Použitý prírodný kameň vyniká vysokou estetickou hodnotou, je odolný a pevný, jeho povrch bude počas rokov nemenný.
+ Môže byť dostupný vo viacerých farbách aj hrúbkach.
– Ak chodník z prírodného kameňa nie je zrealizovaný dobre, môže z priveľkých škár vyrastať burina, čo zvyšuje nároky na údržbu. Týka sa to aj tohto chodníka.
– Ak naň padá lístie alebo odkvitnuté kvety, môže byť po daždi šmykľavý.

Odvaha kombinovať

V rámci väčšieho pozemku môžeme skombinovať aj niekoľko typov dlažieb. Chce to však rozvahu.
+ Príjemný farebný súlad, dlažby pôsobia hrejivo.
– Príliš malá plocha na takéto riešenie. Výsledok pôsobí viac rozpačito ako harmonicky.

Formálny štýl

Priamky alebo oblúky? To je dilema mnohých majiteľov záhrad pri úvahách, ako koncipovať chodníky. Kľukatiace sa chodníky pôsobia príjemnejšie a vzbudzujú zvedavosť. Ak však ide o menšiu mestskú záhradu, moderný štýl alebo formálne bylinkové a kvetinové výsadby, vhodnejšie sú priame vodorovné línie.
+ Ide o zaujímavo riešený a prirodzene pôsobiaci chodník. V tomto type výsadby si ani iný nemožno predstaviť. Zaujímavé efekty vytvára použitie niekoľkých farebných odtieňov a tvarov dlažobných kociek.
– Aby chodník nepôsobil monotónne, musí byť vždy v sprievode okolitej zelene.

S nádychom minulosti

Klinkery sú pravé pálené tehly sú odolné proti poveternostným vplyvom, zimnému soleniu, sú mrazuvzdorné, stálofarebné, trvácne a mimoriadne efektné. Do záhrad vnášajú nádych tajomna, romantiky, oku lahodiace je ich spojenie so zeleňou.
+ Štýlovo pôsobiace riešenie spevnených plôch väčšej a staršej záhrady.
+ Oceňuje sa zapojenie kreativity a vytvorenie nevšednej kruhovej ústrednej časti s ukladaním jednotlivých kociek do rôznych vzorov.

V hlavnej úlohe príroda

Na chalupe či pri vidieckom domčeku sa netreba hneď ponáhľať s budovaním dokonalej a drahej dlažby. Niekedy je lepšie zvoliť čo najviac prirodzené riešenie a využiť to, čo sa ponúka naokolo – prírodu. Cestička tak môže zatrávnená alebo vysypaná štrkom.
+ Napohľad veľmi harmonické riešenie.
+ Po trávnatej cestičke sa príjemne prechádza, trebárs aj naboso.
+ Hlavnou výhodou sú nízke obstarávacie náklady a prirodzenosť.
– Nevýhodou tohto riešenia je nevyhnutnosť pravidelnej údržby, inak sa po chodníku nebude dať chodiť. Platí to hlavne o zatrávnených chodníkoch.
– Horšia schodnosť počas nepriaznivého počasia.
– Toto riešenie nie je vhodné na intenzívne zaťažované miesta.

Tip autora
Chodníky a spevnené plochy môžu mať originálnu podobu, vďaka čomu môžete do záhrady vniesť špecifickú atmosféru.

Návrat štrku

Štrk je klasikou, ktorá bola obľúbená už v minulosti. V najkrajších anglických záhradách dodnes nenájdeme žiadne iné chodníky. Vybrať si môžeme rôzne frakcie, typy aj farby. Cenovo je štrk veľmi nenáročný.
+ Riešenie s vysokou estetickou hodnotou a harmonickým vyžarovaním. Dokonalé spojenie s okolitou zeleňou.
– Neschodnosť za nepriaznivého počasia.
– Problémy s údržbou a zanášanie štrku do okolitých záhonov.

Všestranný betón

Betónová dlažba je dostupná v mnohých tvaroch, farbách a vyhotoveniach, je cenovo prijateľná. Vyznačuje sa farebnou stálosťou, odolnosťou, bezpečnosťou a často je aj veľmi estetická. V ponuke sú riešenia do moderných mestských aj vidieckych záhrad a dokonca aj do špecifických priestorov, napríklad do slnečného terasového priestoru v stredomorskom štýle.
+ Univerzálnosť, stálosť, odolnosť proti nepriaznivému počasiu.
+ Jednoduchá údržba.
– Ak je dlažba zle položená, môže vznikať množstvo problémov. V tomto prípade je nevhodné jej vyššie umiestnenie, než je trávnatá plocha.

Pôvab kameňa

Tak ako drevo aj kameň pôsobí v záhradnom prostredí prirodzene, no nemalo by ho byť priveľa, pretože potom je efekt skôr opačný – pôsobí rušivo. Dôležité je, aby bol hlavne v rámci menších záhrad použitý jeden typ kameňa, ideálne z najbližšieho lomu. Dajte pozor na kombinácie odlišných typov kameňa a tiež príliš farebné horniny.
+ Po tomto schodisku sa bude dobre prechádzať za každého počasia.
+ Zaujímavé je skombinovanie kamennej dlažby s netradičným a ojedinelým typom oporného múrika.
– Príliš široké spevnené plochy – takéto terasy, schodiská a chodníky – sú vhodné skôr do väčšieho priestoru, v menšej záhrade nemusia pôsobiť dobre.

Kreatívna mozaika

Spevnené plochy nemusia mať vždy dokonalú podobu ako z katalógu. Buďte kreatívni. Výsledkom môže byť niečo originálne a zaujímavé. Trendom začínajú byť záhradné mozaiky.
+ Zaujímavé, nápadité a prívetivo pôsobiace riešenie vhodné do rôznych typov záhrad.

Netradičné riešenie

Chodníky z kovu? Prečo nie? Hlavne v modernej mestskej záhrade dokáže kov skutočne veľké divy, je zaujímavým a vizuálne príťažlivým prvkom. Veľmi dobre pôsobí v priestore s rôznymi druhmi zelene.
+ Netradičné, originálne riešenie. Chodníky z kovu sú bezpečné, schodné za každého počasia a nevyžadujú špecifickú údržbu.
– Vyššie obstarávacie náklady.

Text:Foto Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.