Zimná starostlivosť o palmy. Ako ich správne pestovať?

Zimná starostlivosť o palmy. Ako ich správne pestovať?

Palmy sú nádhernou a dlhoročnou ozdobou staršieho aj moderného interiéru. Za minimálnu starostlivosť sa odmenia reprezentatívnym vzhľadom a množstvom krásnych listov. 

UROB SI SÁM

náročnosť:*
čas: 30 minút
náklady: 5 €
ľudia: 1
obdobie: zima

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• hnojivo na palmy 1,90 €
• keramzit 1,50 €
5 l
 vlhčené utierky na izbové rastliny 1,60 €

NÁRADIE
• ručný kyprič pôdy
 krhla s vodou
 nožnice
 postrekovač 

PRACOVNÝ POSTUP

1. Listová základňa
Ak sa palmy letnili vonku, skontrolujme, či v listovej základni nezostali suché listy a drobné konáriky – mohli by byť zdrojom chorôb, prípadne úkrytom pre škodce. 

2. Burina
Burina musí preč z vegetačnej nádoby – odoberá palme vlahu aj potrebné živiny. Do črepníka s palmou nevysádzame už iné izbové rastliny. 

3. Kontrola
Počas zimy priebežne skontrolujeme zdravotný stav rastlín. Palmy totiž môžu trpieť ochorením listov alebo sa môžu na nich vyskytovať rôzni škodcovia. 

4. Špičky listov
Palmám v miestnostiach so suchším vzduchom väčšinou zasychajú špičky listov. Nožnicami ich odstránime. 

5. Zálievka
Palmy zalievame aj počas zimy, no menej ako v lete. Substrát musí byť mierne vlhký, nie premáčaný! Z podmisky odstránime prebytočnú vodu, aby korene nezahnívali. 

6. Prihnojovanie
Počas zimy palmy prihnojujeme raz za mesiac – vo forme zálievky (substrát musí byť mierne vlhký) – hnojivom na izbové rastliny okrasné listom alebo špeciálnym hnojivom na palmy.

7. Presadenie
Ak sa palma rozrastie a črepník jej je malý, prípadne sa korene vytláčajú na povrch substrátu, treba ju presadiť, ale až počas skorej jari. 

8. Svetlo
Palmy majú vyššie nároky na svetlo. Nepestujme ich v tmavých interiéroch. Listy sa nesmú dotýkať okenných tabúľ ani by na ne nemalo priamo dopadať slnko. Foto: Dano Veselský

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste9. Keramzit
Na povrch substrátu môžeme nasypať vrstvu keramzitu. Pomôže nám udržať vlahu v pôde a zároveň aj výsadba bude pôsobiť estetickejšie. 

10. Ošetrenie listov
Počas zimného obdobia zvyšujeme vlhkosť vzduchu postrekovaním listov paliem. Tak­isto ich treba čistiť od prachu, najmä veľkolisté druhy. Lesk na listy nepoužívame. 

11. Prekyprenie
Ak nie je povrch substrátu vysypaný keramzitom, treba ho občas prekypriť – korene budú mať viac vzduchu. Pozor, aby sme nepoškodili podpovrchové korene. 

Dobrá rada
Substrát paliem musí medzi zálievkami mierne preschnúť.

dobré rady

Miesto
Palmy potrebujú priestor a svetlé miesto, no ak také v byte nie je, vhodný bude aj polotieň. Treba však počítať s tým, že tu sa neukážu v plnej nádhere. Nemali by prekážať pri prechádzaní, to platí najmä pre druhy so špicatými listami. Palmy neumiestňujte do prievanu, do blízkosti tepelných zdrojov či často otváraných okien a dverí ani do detských izieb. Palmy vyniknú v zimných záhradách, svetlých halách a obývacích izbách.

Teplota
V zime palmy znesú aj miernejšiu teplotu od 5 do 15 °C. V prekúrených priestoroch sa im veľmi dariť nebude. V miestnostiach so suchým vzduchom treba plamy každodenne postrekovať vlažnou vodou, prípadne položiť črepník do misky s vlhkým keramzitom. Počas vegetačného obdobia palmám vyhovuje teplota od 20 do 25 °C.

Presadenie
Palmy treba presadiť vtedy, keď je prekorenený substrát a vidieť vystupujúce korene. Vhodný je špeciálny, tzv. palmový črepník (vyšší a užší) a substrát určený na palmy či izbové rastliny okrasné listom. Na dno črepníka treba dať drenážnu vrstvu.

Výber
Nenáročné druhy: ďatlovník (Phoenix canariensis), hovea (Fovea fosteriana), palmička (Chamaerops humilis), chamedorea (Chamaedorea elegans)

Nové druhy: karyota (Caryota mitis), livistonia (Livistonia rotundifolia), likuala (Licuala grandis), prútovnica (Rhapis excelsa), kokosovník (Cocos nucifera).

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o. 

Komentáre

  1. Mna by zaujimalo kam ich mám dať pretože hore je uvedené že nemajú byt na slnku ani na tmavých miestach v dobrých radách píšeš že nemá byt v polotieni tak kam ich mám dať

  2. Zamrzla mi palma čo snou mam robit

  3. Prosím poraďte mi…mam palmu (Areca palma)Presádzala som ju v Marci 2019, od novembra som si všimla dosť vysychajúce konce a aj väčšie časti listov, odstrihávala pravidelne, no nezdá sa mi to normálne. Vo Februári som ju presadila, len poľahšie…dosypala hlinu, korene sa mi zdali trošku nahustené…možno je jej menší črepník, ale na povrch nič neprerasta. Presunula som ju na poschodie kde sme nemali podlahovku, a je tam chladnejšie (do 20 stupnov) No vysychanie neprestalo…Rosím, prihnojila som ju..už som zúfala. Poraďte kym nebude neskoro. Ďakujem

  4. Dobrý deň, potrebujem poradiť ako sa starať o Páli Beacarnea Guatemalensis-red plny-dostala som ako darček k 70-ke.Veľmi som sa z nej tešila ale teraz začala vyháňať listy svetle a ohnuté, povodne listy schnutia. Čo robiť aby som o ňu neprišla? Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.