vianocna hviezda
Galéria (5)

Vianočná hviezda

Pochádza so strednej Ameriky a po latinsky sa nazýva Euphorbia pulcherrima, ale záhradníci ju nazývajú mliečnik najkrajší. Mliečnik preto, lebo pri zrezaní z nej vyteká jedovatá mliečna tekutina, ktorá na vzduchu rýchlo tuhne. Vo svojej vlasti dorastá do výšky 150 až 180 cm, u nás je však známejšia ako nízka črepníková rastlina.

Galéria

Okrasou vianočnej hviezdy nie sú kvety, ale krásne sfarbené listene obklopujúce súkvetie drobných nenápadných kvietkov. Poznáme vianočné hviezdy vyfarbené dobiela, dožlta, ružové, ale aj cyklámenovo červené.

Čas jej kvitnutia je od decembra do apríla – preto aj dostala svoje meno. Najlepšie sa jej darí pri teplote okolo 18 °C. Rastlinu polievame až vtedy, keď zemina trochu vyschne. Občas je dobré pridať do zálievky trochu viaczložkového hnojiva, aby sa predĺžilo vyfarbenie listeňov.

Keď rastlina odkvitá, stráca farbu a opadávajú jej aj listy a listene. Mnohí pestovatelia sa domnievajú, že ide o jednoročnú rastlinu, preto ju vyhodia. Môžeme si ju však zachovať aj na budúcoročné Vianoce. Počas opadávania listov zmiernime zálievku a po ich opadaní skrátime konáriky na 0,8 a 1 cm. Rastlinu umiestnime v suchom a teplom prostredí, prípadne ju presadíme do väčšej nádoby. Po mesiaci vegetačného pokoja by rastlina mala začať znova pučať.

Na nových výhonkoch môžeme zaštipovať vrcholky, aby sme podnietili rozkonárovanie. Neskôr si tak budeme môcť ľahšie vybrať výhony na tvarovanie korunky. Ostatné odstránené výhonky môžeme zasadiť ako odrezky. Najvhodnejšie sú asi 8 až10 cm dlhé vrcholové odrezky minimálne s tromi listami. Mlieko vytekajúce z rezu zmyjeme a po osušení rez namočíme do rastového stimulátora. Ošetrené výhonky zapichneme do zeminy – zmesi rašeliny a piesku. V prostredí so zvýšenou vlhkosťou by rastlinky mali lepšie zakoreňovať.

Dobrá rada
Korunku tvoria tri výhonky. Prebytočný výhonok môžeme použiť na ďalšie rozmnožovanie. Z odrezku 8 – 10 cm dlhého sa v črepníku s rašelinou a riečnym pieskom môže vytvoriť pekná rastlina.

Jozef Pobjecký
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Filip Baľo says:

  diki za pomoc potreboval som to di skoly:D 🙂

 2. Anonym says:

  dobrý článok potrebujem ho na ulohu

 3. Anonym says:

  dikiy potreboval som ho do skoly

 4. Nikolet says:

  Dík za informácie! 🙂

 5. Mimca says:

  Su to dobre informacie trebalo my to do skoly

 6. Vanes says:

  dakujem za info 🙂 treba do školy.. viete ako xD

 7. Anonym says:

  Vdaka za info bolo potreba do školy. Este raz vdaka!!

 8. Miška says:

  Diki za infooooo potrebovala som do školy na slovinu ☺☺

  1. Roxy says:

   jj aj ja :3

 9. Roxy says:

  aspon mam za co dostat niake body whoou

 10. Katka macka says:

  Toto som potrebovala do školí na slovinu
  A veľmi súrne huráaaaaaa že tu je ten internet

 11. chiski says:

  diki potreboval som na slovinu do školy 😀

 12. Simka says:

  Super! Dobré do školy konečne nejaká jednotka zo sloviny ;). A kam mám priradiť „svetlé stanovište“?!

  1. Kf says:

   Sisa si to ty??

 13. Kristof kolumbus radvansky says:

  Potrebival som do skoly

 14. zofka says:

  potrebovala som to do skoly

 15. Alex says:

  Tiež do školy diky 🙂 Na sloh

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.