Prečo nám opadávajú slivky

Prečo nám opadávajú slivky

Mám asi 5 ročnú slivku. Pekne zakvitla, ale mala málo plodov. Vo vývojom štádiu, keď majú asi veľkosť zápalkovej hlavičky, plody vyschnú a odpadnú. Stalo sa to aj minulý rok, myslel som, že zmrzli. Ale tento rok u nás taký mráz nebol. Peter Z., Bratislava, e-mail

Príčin opadávania plodov sliviek môže byť viac. Napríklad aj neharmonická výživa, napadnutie škodcami, najčastejšie osičkami piliarkou žltou (Hoplocampa flava) a piliarkou slivkovou (Hoplocampa minuta). Obe sú pôvodcami skorej červivosti sliviek. Oba druhy prezimujú ako dospelé larvy v pôde. Dospelé jedince sa liahnu na jar v čase pred kvitnutím slivkovín. Samičky vyhľadávajú kvetné puky a kladú pomocou kladielka vajíčka do kališných lístkov. K vajíčku ešte vypustí kvapôčku tekutiny, ktorá sa zvonku javí ako vrecúško. Slúži na udržanie a ochranu vajíčka. Samička nakladie asi 60 – 70 vajíčok. O niekoľko dní sa z vajíčok vyvinú larvy, ktoré sa hneď vžierajú do rastúcich plodov. V priebehu svojho vývoja t.j. asi 4 týždne zničí jedna larva niekoľko plodov. Keď je už vyvinutá, posledný plod opúšťa a padá obvykle aj s plodom na pôdu. Zahrabáva sa plytko do pôdy do 12– 15 cm a zakuklí sa do zámotku. Za rok má len jednu generáciu. Škody sa prejavia na jar, krátko po odkvitnutí sliviek, ringlôt, keď začnú mladé plody opadávať. Na opadnutých plodoch je malý okrúhly otvor, z ktorého obvykle vyčnieva hrdzavohnedý trus.

Slivkoviny treba ošetriť prvýkrát hneď po odkvitnutí. Vhodný je prípravok Decis Protech. Na sledovanie rojenia a odchyt piliarok je dobré použiť biele lepové doštičky, ktoré treba zavesiť do koruny stromov asi 10 dní pred kvitnutím. Ak sa nerobí chemická ochrana, môžu sa piliarky premnožiť a podstatne redukovať úrodu, napriek tomu, že stromy bohato kvitli.

Text Ing. Hana Szabóová

  1. Anonym says:

    je to pravda….nemával som úrodu žiadnu,po striekaní plné stromy….

  2. Svetlana says:

    Máme rovnaký problém s opadavanim malinkých plodov sliviek. Kúpili sme pred dvoma rokmi starý dom so záhradou, kde su rôzne ovocné stromy, okrem iných aj niekoľko sliviek a ringlota. Z jednej slivky počas obidvoch jarí, ktoré sme v záhrade zažili, opadli všetky plody sliviek takmer hneď po ich vyviazaní po odkvete. Druhá slivka ani ringlota tento problém nemajú, hoci sú od problémovej slivky vzdialené len cca 10 a 15 metrov. V inej časti pozemku su ďalšie stromky sliviek, pravdepodobne semenáče, na ktorých sa slivky vyvíjajú taktiež bez problémov. Mohol by byť problém vo vzraste stromu? Problematická slivka je mimoriadne veľká oproti ostatným slivkám, má na výšku cca 5 metrov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje