image 24263 25 v1

Odborník radí: Ako na zvukovú izoláciu stien a podlahy

Keď chceme zabrániť prenikaniu zvukov od susedov, nestačí izolovať len stenu, ktorá nás delí?

Pri aplikácii vrstvy zvukovej izolácie len na stenu susediacu s vedľajším bytom, vzduchom šírený zvuk od susedov môže rozvibrovať aj iné časti stavby, nielen deliacu priečku. Energia sa potom šíri konštrukciou a je vyslaná do cieľovej miestnosti inou stenou alebo stropom. Je teda potrebné odizolovať aj steny, ktoré sa jej dotýkajú a tiež podlahu a strop. Nesmieme zabúdať ani na konštrukčné a inštalačné otvory, akými sú dvere, okná, elektrické zásuvky či šachta.

Aký spôsob zvukovej izolácie je teda najefektívnejší?

Ak chceme zvýšiť nepriezvučnosť obvodových stien a stropov bytu, je potrebné opatriť ich vrstvou, ktorá pohlcuje rôzne spektrum zvukových vĺn. Najúčinnejším je obklad zo sadrokartónu s dvojitým opláštením vyplnený minerálnou vlnou v hrúbke aspoň 12,5 mm. Na zabránenie prenosu zvuku musia byť všetky profily upevňované na stenu a strop podlepené tesnením. Minerálna vlna má vysokú schopnosť pohlcovať zvuk vyššej časti zvukového spektra, sadrokartón zas utlmí nižšie frekvencie zvukov. Dôležité je, aby zvuková izolácia vypĺňala celú plochu konštrukcie bez medzier. Pružnosť a stlačiteľnosť sklenených vlákien zaisťuje dokonalé vyplnenie priestoru dutiny a tesný styk susedných dosiek.

Ako zvukovo izolovať podlahu?

Samozrejme, netreba zabúdať ani na podlahu. Odspodu k nám síce veľa zvukov nedolieha, zato my môžeme rušiť susedov pod nami. Prieniku kročajového hluku do stropu pod nami a súčasné tlmenie zvuku, ktorý sa šíri vzduchom, zabráni zvuková izolácia uložená na plávajúcej podlahovej krytine a betónovom potere. Na dosiahnutie požadovaného efektu musí byť poter od priľahlých zvislých konštrukcií oddelený dilatačným okrajovým pásikom. Prerušenie všetkých akustických mostov (stykov akusticky tvrdých materiálov) a zabránenie šíreniu kročajového hluku môžeme optimálne docieliť doskami z minerálnych vlákien. Polystyrén nie je veľmi dobrým zvukovým izolantom, je pomerne tvrdý.

Odpovedal: Ing. Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation s.r.o.

 1. galip says:

  keď má sused zosilňovač na hudobný nastroj, tak nepomôže žiadna izolácia. jedine dobré a razantné vy*******.

  1. Marián Chamraz says:

   Pomôže !!! treba odizolovať z jeho strany čo bude asi problém -záleží na susedských vzťahoch.
   Akustický sadrokartón alebi rigiton + zvuková izolácia + kvalitná montáž . 0905606613

 2. cece says:

  V hrúbke aspoň 12,5 mm? Zrejme preklep.

 3. JURAJ says:

  Dobry den,potrebujem poradit,,Mame starsi rd,kde by sme chceli po case zrekonstruovat podkrovie.No mame problem so stropom,,podlahou pokrovia,,.Je to robene klasickym sposobom,,hrada-doska-skvara,no mi mame skvaru este aj na podlahe,nie len medzi doskami.Tou skvarou su prekryte dosky a pod skvarou je este daky papier.Nakolko je tej skvary vela,chcem sa opytat,ci ju musim celu odstranit,alebo ci mozem na nu,dat ,,rost,, ram na podlahu.Naurcitych miestach som to odkryl taze hrady vidno ale tej skvary je aj na vrchnych doskach velmi vela.Mozem teda aj primo na skvaru davat rostovanie pod podlahu?? DAKUJEM ZA RADU ,POMOC

 4. peter says:

  dobry
  rad by som sa informoval ohladom
  odhlucnenia spolocenskej izby mam problem v tom ze nadnou je apartman a vsetko z dolnej izby pocut hore je moznot noeako tomu zabranit strop je skladany s priznanich hranolou na nich su neomietave dosly prekladane o hrubke 3cm potom je tvrdeni polistiren 5 a krizom je zase 5tvrdena vata a na to je pribyta drevena podlaha dilovka 18mm
  to mi odporucali 2 nezavisli co stavaju drevo domi no zial je to na prd 🙁 ako by sa to dalo odchlucnit ? dakujem za kazu radu

 5. Jana says:

  Dobrý deň.
  chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom zvukovej izolácie. Môj problém: bývam pri rušnej cestnej komunikácii. Akým spôsobom by som mohla zbaviť zvuku spôsobeným autami.
  Rozhodla som sa vymeniť plastové okná, ale uvažujem aj o odhlučnení obvodového múru z vnútornej strany (čiže v intertiéri). Problém je v tom, že táto stena má okná.
  Môžete mi poradiť, či by bol takýto postup správny… Nebránim sa ani odhlučnenie vonkajšej steny zo strany exteriéru, ale ako laik vôbec neviem, aké materiály a techniku použiť a či to vôbec bude mať nejaký efekt.
  Ďakujem za Váš názor aj každú radu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.