Koberec na podlahové vykurovanie

Zdroj: shutterstock

V novostavbe rodinného domu uvažujeme o podlahovom vykurovaní. V niektorých izbách by sme však radi mali koberce. Obávame sa však, či koberec nebude veľmi brániť prestupu tepla. Preto sa chcem opýtať, či nám môžete poradiť, aké typy kobercov prichádzajú do úvahy, napr. aj čo sa týka maximálnej výšky vlasu, a aký typ lepenia je najvhodnejšie použiť? Kúrenie bude zaliate anhydritovým poterom. Jozef a Danka, Stropkov

Kobercovú podlahovú krytinu môžete položiť troma spôsobmi.

1. Položenie podlahovej krytiny s použitím disperzných lepidiel.
Ide o najvyužívanejšiu metódu celoplošného lepenia kobercov. Je potrebné používať len lepidlá a postupy odporúčané výrobcami lepidiel. Kobercové spoje odporúčame podlepiť disperzným lepidlom.

2. Položenie podlahovej krytiny s použitím fixačných lepidiel.
Táto metóda fixuje koberec celoplošne, pritom však umožňuje jeho jednoduchú výmenu. Fixačné lepidlo je vhodné na plošné fixovanie kobercov bez spojov.

3. Položenie podlahovej krytiny s použitím obojstrannej lepiacej pásky.
V miestnosti s plochou do 20 m2 sa vykonáva bez spojov, nalepte pásku pozdĺž steny, približne vo vzdialenosti 3 cm od steny. Na väčšej ploche urobte z pásky celoplošný raster, jednotlivé pruhy nalepte vo vzdialenosti približne 1 m od seba. Ak sú v miestnosti spoje, je možné ich podlepiť páskou, odporúčame s textilným nosičom alebo kontaktným disperzným lepidlom (napr. Mapei Ultrabond Eco Kontakt, PCI DKK 392). Pri napájaní podlahovín je potrebné dbať, aby všetky rezy ležali rovnakým smerom, boli rovnakej šarže, a predovšetkým mali rovnakú šírku. Nedodržaním týchto zásad môže dôjsť k viditeľným rozdielom vo farebnosti napájaných dielcov. Pri napájaní kobercov s plastickým alebo farebným vzorom nie je výrobcom zaručená rovnobežnosť vzorov.

Najvhodnejšie je klásť koberec na vystierkovaný podklad a odporúča sa jeho celoplošné prilepenie. Stav a príprava podkladu majú priamy vplyv na položenie koberca a aj na vlastnosti koberca. V prípade voľného položenia koberca bez celoplošnej fixácie môže dôjsť k jeho rýchlejšiemu opotrebovaniu (napr. zvlnenie, vydutie či zmrštenie v dôsledku klimatických podmienok).

Pri použití podlahového vykurovania zvlášť, keďže najväčšou izoláciou je vzduch a ten odstránite jedine celoplošným nalepením koberca bez ohľadu na vybraný typ kobercovej krytiny. Samozrejme, ak si vyberiete koberec na hrubom filcovom (plstenom) podklade, spotreba energie bude vyššia ako pri koberci na podklade AB – umelá jutová mriežka.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s Breno
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.