image 44275 25 v1
Galéria (7)

Čím kúriť v dobre zateplenom rodinnom dome?

Pri výbere vykurovacieho systému sa väčšinou hodne počíta – výška investície, prevádzkové náklady, návratnosť... Keďže potreba tepla na vykurovanie je v ultranízkoenergetických (UND) a energeticky pasívnych domoch (EPD) veľmi nízka, tradičné výpočty v nich majú iné výsledky než v minulosti. Navyše peniaze nie sú jediným faktorom, ktorý treba pri výbere zvážiť.

Galéria

Čím kúriť ?
Čím kúriť ?
Čím kúriť ?
Čím kúriť ?
Čím kúriť ?
Čím kúriť ?

1 Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo dokáže dodávať veľmi lacnú tepelnú energiu získanú z okolitého prostredia, predstavujú však pomerne vysokú investíciu. A keďže na vykúrenie pasívneho domu stačí len málo energie, návratnosť sa môže zdať nereálna. Prednosť týchto zariadení však spočíva v ekologickosti, komforte a univerzálnosti – s jedným zariadením veľmi efektívne vyriešite vykurovanie, prípravu teplej vody aj chladenie s využitím obnoviteľných zdrojov energie. A to sa počíta nielen pri energetickom certifikáte. Teplá voda sa totiž míňa rovnako, či je dom nízkoenergetický, alebo nie, takže tu už nízke prevádzkové náklady zavážia. Ďalším dôležitým faktorom je možnosť lacného chladenia, ktorú ponúkajú nové generácie tepelných čerpadiel. Letné horúčavy začínajú byť najmä na juhu Slovenska väčším problémom než zimné kúrenie, efektívne dosiahnutý komfort počas celého roka je preto hlavnou devízou týchto zariadení.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda WPL Trend od značky STIEBEL ELTRON ponúka zladené systémové riešenie vrátane integrovanej funkcie chladenia. Je mimoriadne úsporné vďaka účinnej inventorovej technológii poslednej generácie; náklady pomáha znižovať aj reverzné odmrazovanie. Momentálne je v ponuke za akciové ceny od 6 725 € s DPH. www.stiebel-eltron.sk

2 Solárna zostava

Solárne zariadenia môžu slúžiť na ohrev pitnej vody aj na podporu vykurovania. Môžu doplniť každý vykurovací systém, pričom nielen znižujú spotrebu energie trvalo udržateľným spôsobom, ale aj predlžujú životnosť vykurovacích zariadení (napríklad pri kondenzačnom kotle viac než dvojnásobne). Solárne zostavy sú zložené z kolektorov a bivalentného zásobníka na ohrev vody: pri dostatku slnečného svitu sa voda v ňom ohrieva prostredníctvom solárneho výmenníka tepla, v prípade potreby sa zapne jej dohrievanie druhým okruhom (napríklad pomocou kotla).

Dnešné solárne systémy fungujú veľmi efektívne – pri správnom návrhu dokážu zabezpečiť až 70 % teplej vody ročne. Ak skombinujete ohrev pitnej a vykurovacej vody, dosiahnete ročnú úsporu celkovej potrebnej energie vo výške asi 35 %. Vďaka efektívnemu využitiu slnečnej energie sa vám táto investícia vráti za niekoľko rokov, navyše môžete získať finančný príspevok na solárny systém v rámci projektu Zelená domácnostiam.

Solárna zostava auroSTEP plus s vysokou energetickou účinnosťou je ideálna do energeticky úsporných a pasívnych rodinných domov. Skladá sa z 250 alebo 350 l zásobníka a dvoch alebo troch plochých kolektorov typu drain-back. Patrí medzi najmodernejšie solárne systémy, ktoré dokážu počas roka zabezpečiť pre domácnosť až 70 % teplej vody. www.vaillant.sk

3 Elektrické podlahové vykurovanie

V nízkoenergetických a pasívnych domoch sú na odovzdávanie tepla optimálne veľkoplošné sálavé systémy. A tu môže zamiešať karty aj elektrina – na vyhrievanie podlahy sa používajú odporové vodiče, ktoré sú cez reguláciu napojené na elektrickú sieť. Pri nízkej potrebe tepla totiž významne zavážia obstarávacie náklady, a práve elektrické podlahové vykurovanie sa v porovnaní s teplovodným vyznačuje jednoduchšou a lacnejšou inštaláciou. Navyše sa prevádzkuje v tzv. priamovýhrevnom režime, pri ktorom má odberateľ možnosť vykurovať za nízku tarifu a tú môže využívať aj pre ostatné spotrebiče. Prednosťou elektrického podlahového vykurovania je aj flexibilita a jednoduchá regulovateľnosť. Správna regulácia teploty je totiž základnou podmienkou hospodárnosti. Okrem centrálnej a individuálnej regulácie v jednotlivých miestnostiach je zaujímavá možnosť regulovať aj určité zóny, napríklad zvýšiť teplotu podlahy pred francúzskymi oknami.

S podlahovým vykurovaním je rozloženie teplôt v priestore optimálne – pri podlahe je príjemne teplo a rozdiel teplôt medzi podlahou a stropom je minimálny. Naše telo totiž reaguje na zmeny teploty rôzne – najodolnejšia je hlava, naopak veľmi citlivé na teplotu sú chodidlá, členky a lýtka. www.fenix.sk 

4 Kozub a kozubové kachle

Zvyčajne slúžia ako doplnkový zdroj tepla. Konštrukčne jednoduchšie je využívanie sálavého tepla a ohrevu vzduchu, komplikovanejší variant predstavujú zariadenia s teplovodným výmenníkom, ktoré sa cez zásobník vody zapoja do vykurovacieho systému. V oboch prípadoch však ide o cenovo dostupný a ekologický zdroj energie. Pri bežných teplovzdušných kozuboch môže byť problémom príliš vysoký tepelný výkon, ktorý dodávajú krátko po zakúrení, čo v dobre zateplenom dome spôsobí prekúrenie. Vhodným riešením sú akumulačné, resp. sálavé zariadenia, ktoré počas kúrenia teplo akumulujú a neskôr ho vyžarujú do miestnosti. Tepelný výkon tak dokážu rovnomerne rozložiť na 8 až 12 hodín. Priestor sa neprehrieva, netreba často prikladať a navyše je sálavé teplo veľmi príjemné.

Keďže tesnosť stavby je pri EPD a UND nutnou podmienkou, používajú sa v nich uzavreté zariadenia s externým prívodom vzduchu – nevyužívajú vzduch z miestnosti, čím sa zamedzí prúdenie vzduchu a tým aj únik tepla z interiéru do exteriéru.

Akumulačný kozub CARA C 03 od značky Romotop má dizajn, ktorý sa hodí do každého interiéru. Akumulačné prvky umiestnené nad kúreniskom počas kúrenia absorbujú teplo, ktoré potom vydávajú do priestoru ešte niekoľko hodín po vyhasnutí plameňa. www.romotop.cz

5 Plynový kondenzačný kotol

Ak je na pozemku prípojka plynu, kondenzačný kotol predstavuje veľmi efektívne riešenie vykurovania dobre zatepleného domu – tak z hľadiska investície, ako aj nákladov na prevádzku. Kondenzačný kotol je navyše mimoriadne výhodný v kombinácii s veľkoplošným sálavým (napríklad podlahovým) vykurovaním, ktoré je zároveň optimálne pre EPD a UND.

Ak kondenzačný kotol vhodne skombinujete s externým zásobníkom, môže slúžiť aj na prípravu teplej vody. Ekonomickejšiu prevádzku však môžete dosiahnuť, ak na ohrev vody využijete obnoviteľnú energiu (pomocou tepelného čerpadla alebo solárnej zostavy). Na kombináciu vykurovania aj ohrevu vody je vhodný kotol s čo najväčším modulačným rozsahom – aby bol dostatočne pružný a dokázal dodávať minimum energie na kúrenie v prechodnom období, a zároveň poskytnúť vysoký výkon na zabezpečenie prípravy teplej vody, ktorú treba ohriať na vyššiu teplotu.

Stacionárna plynová kondenzačná centrála Logamax plus GB192iT od značky Buderus má pôdorysnú plochu len 0,4 m2, výkon 2,9 až 25 kW a je pripravená na spoluprácu s ďalšími zariadeniami. V kombinácii s vhodným zásobníkovým ohrievačom (150 l s vrstvovým plnením alebo 210 l s výmenníkom tepla na solárny ohrev) umožňuje aj komfortnú prípravu teplej vody. Ovláda sa intuitívne pomocou dotykového displeja. www.buderus.sk 

Kondenzačné kotly môžu mať účinnosť vyššiu ako 100 %.

Využívajú totiž aj teplo, ktoré vzniká kondenzáciou vodnej pary v spalinách.

Ideálnym doplnkom na ohrev vody je solárna zostava. 

Pre bežnú domácnosť stačí systém s kolektormi s plochou asi 5 m2 a zásobníkom na 250 až 350 l vody.

Koľko slnečnej energie môžete využiť na výrobu tepla?

U nás jej ročne dopadá v priemere 1 000 kWh na m2, čo energeticky zodpovedá 100 m3 zemného plynu.

Na vykurovanie sa v NED spotrebuje len asi 40 % všetkej energie. 

Pri elektrickom vykurovaní v nízkej tarife môžete mať za nižšiu cenu aj zvyšných 60 %.

Od 1. 1. 2016 musia byť všetky novostavby u nás ultranízkoenergetické. | Do tejto kategórie patria domy so spotrebou energie na vykurovanie menej než 40,7 kWh/m2 a rok.

TEXT ERIKA KUHNOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom

 1. T.O. says:

  Ešte som nevidel účinnosť vyššiu ako 100 %. Ak si niekto pletie využiteľnosť s účinnosťou, tak radšej nech nič nehodnotí.

  1. suxi says:

   Ked sa do toho nerozumies, radsej nemudruj… robis zo seba blbca.

   1. Janči says:

    Ak je účinnosť vyššia ako 100%, tak sa začína točiť plynomer opačne.:)

  2. Google says:

   Aby mohlo dôjsť k porovnaniu konvenčných a kondenzačných kotlov, stanovuje sa účinnosť kondenzačných kotlov rovnako, čiže vo vzťahu k výhrevnosti. Preto je účinnosť kondenzačných kotlov vyššia ako 100%. V skratke inak niekedy je lepsie opytat sa kamosa googla predtym nez nieco napisat o com aj ked si myslim ze nedava zmysel je pravda.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.