Porast nízkych bambusov na svah pri dome. Je to vhodné?

image 28795 25 v1

Je možné vysadiť svah pri dome porastom nízkych bambusov? Ktoré druhy sú na to najvhodnejšie? P.E., Brezno

Je to samozrejme vhodné, a dokonca takýto porast po rozrastení aj celkom dobre vyzerá. Pokojne týmto spôsobom môžete vyriešiť aj väčšiu plochu. Výhodou bambusov je, že rýchlo rastú a nie sú náročné na pravidelnú údržbu.

Dôležité je, aby išlo o miesto v polotieni, prípadne čiastočne je vhodný aj tieň. Lepšie je miesto chránené pred silnejším vetrom. Predpokladom rýchleho uchytenia je mierne vlhká pôda, vyšší obsah humusu, pred výsadbou je vhodné do pôdy zapracovať preosiaty kompost.

Bambusy sa vysádzajú koncom leta, no ideálne na jar, vždy len s koreňovým balom. Najvhodnejším druhom na vytvorenie súvislého nízkeho porastu je Sasa veitchii alebo Pleiboblastus pygmaeus. Ide o nízke, najviac 1m vysoké druhy. Atraktívne sú panašované formy, ktoré na tienisté miesta vnesú viac svetla. Rastliny je dobré vysádzať na vzdialenosť aspoň 50cm od seba.

Po výsadbe je potrebné dbať na pravidelnosť zálievky. Pôda nesmie nikdy úplne vyschnúť. Prihnojovanie bude potrebné až v druhom roku po výsadbe.

Text: Daniel Košťál

Foto: thinkstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.