Odborník radí: Ako podporiť plodnosť jablone

Odborník radí: Ako podporiť plodnosť jablone

Na drôtenke mám vysadenú jabloň, odrodu ’Gloster‘. Posledné štyri roky málo kvitne, má málo plodov a veľa jednoročných prírastkov. Robím jarný aj letný rez. Ako ju donútim zarodiť? (Jozef S.,Veľký Lapáš)

Pravdepodobne ide o fyziologickú poruchu v dôsledku neharmonickej výživy – prehnojenie dusíkom, ktorý podporuje rast. Vhodné je prihnojiť ju kombinovaným hnojivom NPK alebo superfosfátom, ktorý podporuje kvitnutie, tvorbu plodov a semien, prípadne hnojivom s mikroelementmi, ako sú bór, zinok, meď (Slovcerit). Draslík slúži na spevnenie pletív rastliny, podporuje lepšiu skladovateľnosť plodov. Ideálne by bolo urobiť rozbor pôdy alebo listov jablone a zistiť obsah živín v pôde.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com

  1. Peter says:

    Jedna sa pp o disharmoniu medzi rastom a rodivostou sposobenou urcite aj z casti vyzivou ale skor si myslim ze sa jedna o zly rez. v tomto pripade by som urcite vynechal jarny rez a rez by som zacal az pri tvoreni prvych plodov. Je potrebne najskor pochopit zakonitosti medzi rastom a rodivostou nez sa snazit donutit prirodu k niecomu co je proti jej voli. V tomto pripade nedochadza k diferenciacii listovych pukov na kvetne. Kvetne puky sa u vas vytvaraju pp. len v spodnej alebo vnutornej casti. Doporucujem presvetlit vrchnu cast, aby sa slnko dostalo na kazdy jeden konarik a to hlavne spravnym rezom aby doslo k premene listovych pukov na kvetne a nakoniec na plodonostny obrast. Dufam ze neskracujete jednorocne vyhonky 🙂

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.