Odborník radí: Ako podporiť plodnosť jablone

Odborník radí: Ako podporiť plodnosť jablone

Na drôtenke mám vysadenú jabloň, odrodu ’Gloster‘. Posledné štyri roky málo kvitne, má málo plodov a veľa jednoročných prírastkov. Robím jarný aj letný rez. Ako ju donútim zarodiť? (Jozef S.,Veľký Lapáš)

Pravdepodobne ide o fyziologickú poruchu v dôsledku neharmonickej výživy – prehnojenie dusíkom, ktorý podporuje rast. Vhodné je prihnojiť ju kombinovaným hnojivom NPK alebo superfosfátom, ktorý podporuje kvitnutie, tvorbu plodov a semien, prípadne hnojivom s mikroelementmi, ako sú bór, zinok, meď (Slovcerit). Draslík slúži na spevnenie pletív rastliny, podporuje lepšiu skladovateľnosť plodov. Ideálne by bolo urobiť rozbor pôdy alebo listov jablone a zistiť obsah živín v pôde.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com

Komentáre

  1. Jedna sa pp o disharmoniu medzi rastom a rodivostou sposobenou urcite aj z casti vyzivou ale skor si myslim ze sa jedna o zly rez. v tomto pripade by som urcite vynechal jarny rez a rez by som zacal az pri tvoreni prvych plodov. Je potrebne najskor pochopit zakonitosti medzi rastom a rodivostou nez sa snazit donutit prirodu k niecomu co je proti jej voli. V tomto pripade nedochadza k diferenciacii listovych pukov na kvetne. Kvetne puky sa u vas vytvaraju pp. len v spodnej alebo vnutornej casti. Doporucujem presvetlit vrchnu cast, aby sa slnko dostalo na kazdy jeden konarik a to hlavne spravnym rezom aby doslo k premene listovych pukov na kvetne a nakoniec na plodonostny obrast. Dufam ze neskracujete jednorocne vyhonky 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.