čistenie bazéna
Zdroj: Mountfield

Nastal čas pre zazimovanie nadzemného bazéna

Jesenné noci sú už studené, dni chladné, kúpať sa nám už nechce. Je čas zazimovať bazén. Ukážeme vám, ako na to. Nie je to žiadna veda, zvládnete to ľahko. A na jar, na začiatku novej kúpacej sezóny, dvojnásobne oceníte starostlivosť, ktorú ste bazénu teraz venovali.

Kedy sa do zazimovania pustiť? A čím začať?

Zazimovanie vykonajte najneskôr počas dní, keď sa minimálne nočné teploty vzduchu ešte nedostávajú trvale pod bod mrazu a keď je teplota vody v bazéne medzi 10 až 15 ° C. Pri zazimovaní začíname tým, že vyberieme bazénové schodíky, očistíme ich a uskladníme. Potom vyčistíme vodu v bazéne od rôznych mechanických a organických nečistôt, ktoré tvoria viditeľnú špinu. Tu pomôže hladinová sieťka, veľká kefa a ideálne aj bazénový vysávač. Následne vydezinfikujeme piesok vo filtrácii aplikáciou prípravku Azuro Chlór šok G – nasypeme ho počas prevádzky filtrácie priamo do skimmera.

Automatický bazénový vysávač Reaction je ideálny
Automatický bazénový vysávač Reaction je ideálny pre kruhové aj oválne nadzemné bazény. Pre dokonalé vyčistenie má 2 filtračné vaky na hrubé a extra jemné nečistoty. | Zdroj: Mountfield

Ošetrenie vody

Teraz je čas na kontrolu a úpravu chemického zloženia vody. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 7,0 – 7,4 a množstvo chlóru by malo byť 0,3 – 0,6 mg/l. Správne hodnoty ľahko zmeriate pomocou testera. Na prípadnú úpravu zloženia vody použite prípravky Azuro Alkalita plus, Azuro pH mínus alebo Azuro pH plus a Azuro Chlór šok G. Po úprave musí bežať piesková filtrácia počas doby, než sa voda premieša, minimálne 24 hodín.

Po vyčistení bazéna od viditeľných nečistôt je treba poriadne vydezinfikovať piesok vo filtrácii. S tým nám efektívne pomôže prípravok Azuro Chlor šok G. Ten aplikujeme tak, že ho nasypeme počas prevádzky filtrácie priamo do skimmera. | Zdroj: Mountfield

Úprava výšky hladiny vody a očistenie bazéna

Následne je treba znížiť hladinu vody asi 10 cm pod vratnú trysku skimmera a namiesto buľvy vratnej trysky naskrutkovať zátku vratnej trysky. Pozor – ak by na jeseň alebo v zime viac zapršalo, a voda v bazéne by sa kvôli tomu zvýšila, opäť ju upustite. Teraz prichádza chvíľa na očistenie stien bazéna pod i nad hladinou prípravkom Azuro Clear Forte. Prípravok naneste špongiou na znečistené miesta, nechajte 10 minút pôsobiť a potom špongiou nečistoty odstráňte. Na záver dôkladne opláchnite vodou.

Odpojenie hadíc, filtrácie, solárneho ohrevu a tepelného čerpadla

Hadice je potrebné odpojiť a odstrániť z nich všetku vodu. Čo sa týka pieskovej filtrácie, demontujte čerpadlo a vylejte z neho a z potrubia a hadíc zvyšnú vodu. Na šesťcestnom ventile nastavte pozíciu ZIMA, prípadne medzipolohy ODPAD a ZATVORENÉ. Z nádoby a z čerpadla demontujte výpustnú zátku a vypustite zvyšnú vodou. Všetky súčasti filtračnej jednotky uložte na suchom mieste chránenom pred mrazom. Odpojte solárny ohrev, odstráňte vodu zo všetkých jeho dosiek a upracte ich do priestorov, v ktorých neklesne teplota pod 0 °C. Potom odpojte tepelné čerpadlo od siete a uzavrite prepúšťacie ventily. Vypustite z čerpadla vodu odskrutkovaním potrubia z oboch prípojok filtračného okruhu. Zvyšnú vodu vo výmenníku čerpadla vysajte do sucha. Vo výmenníku čerpadla nesmie zostať vôbec žiadna voda. Naskrutkujte potrubie späť, ale nedoťahujte, aby sa do čerpadla nedostali nečistoty alebo voda.

Aplikácia prípravku Azuro Zima spomalí, či úplne zabráni rastu rias a tvorbe baktérií v zimnom období. Voda si tak zachová dobrú kvalitu aj počas zimy a náklady na opätovné uvedenie bazéna do prevádzky na jar sú podstatne nižšie. | Zdroj: Mountfield

Použitie prípravku Azuro Zima

Aplikujte prípravok Azuro Zima v dávke 1 liter na 10 m3, teda na 10 000 litrov vody. Tento prípravok nezabráni zamrznutiu vody, slúži na zazimovanie vody vonkajších bazénov, zabraňuje rastu rias a uľahčuje čistenie bazéna na jar.

Zakrytie bazéna

Zakryte bazén jesennou krycou plachtou, ktorá ho chráni pred padajúcimi nečistotami. Akonáhle udrú mrazy a na hladine sa začne tvoriť ľadová triešť, plachtu z bazéna zložte, riadne vysušte a uskladnite do priestorov, kde nemrzne. Váha napadaného snehu a pôsobenie mrazu na jesennú kryciu plachtu by totiž mohli poškodiť jej štruktúru.

krycia plachta na bazén
Krycia plachta Supreme je určená pre nadzemné alebo polozapustené bazény. Vďaka použitiu ochrannej vrstvy Supreme Guard je pevnejšia a lepšie odoláva poveternostným vplyvom. | Zdroj: Mountfield

Na záver

Teraz sme už so všetkou prácou na konci. Vidíte, zazimovanie bazéna je jednoduché, samostatná práca nezaberie viac ako dve tri hodinky. A ak sa o bazén a vodu v ňom v priebehu roka pravidelne a dobre staráte, zaberie vám zazimovanie ešte menej času. Užite si krásne celú zimu… A na jar hurá do vody!
Návod, ako zazimovať nadzemný bazén krok za krokom, nájdete aj na YouTube

Viac informácií o produktoch na www.mountfield.sk

Zdroj časopis PR článok spoločnosti Mountfield a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.