Má zmysel presádzať prvosienky po odkvitnutí?

image 40625 25 v1

Veľakrát som už počula, že je dobré presadiť odkvitnuté prvosienky z bytu do záhrady. Nie vždy však vyzerajú tieto rastlinky vitálne. Má vôbec zmysel ich presádzať a ďalej sa o ne starať? (Jana L., Bratislava)

Záleží na tom, v akých podmienkach rastlinky rástli. Ak boli umiestnené v chlade a na svetle, mali dostatok vlahy, zrejme sú pekne olistené, a teda by ste si ich mohli presadiť do záhrady a ďalej pestovať. Musia však mať zdravú listovú ružicu a kvalitný koreňový bal. Nesmú javiť známky chorôb a škodcov. Ak ste ich mali v teple a suchu, zrejme chradli a nie sú dostatočne silné. Takéto rastlinky sa do záhrady nevypláca presádzať. Prvosienky presaďte, keď sa trochu oteplí a bude vlhko. Vyberte im polotienisté miesto s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Môže to byť aj v blízkosti jazierka.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Ja som si presadila do zahrady vlani asi ks a tento rok boli 2x kak veľké a krásne kvitnú.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.