Kedy rozsadiť ľalie?

ľalia
Zdroj: istock

Už asi päť rokov pestujeme ľalie na jednom mieste. Môžeme ich presadiť? Kedy je to najlepšie? Mária S., Levoča

Termín výsadby je najvhodnejší na jeseň, koncom septembra do začiatku novembra. Obvykle ich presádzame po troch až piatich rokoch pestovania, keď sa dostatočne rozmnožia a vytvoria sa dcérske cibule. Rozsádzanie trsov je dôležité pre tvorbu kvetov, aby mali rastliny dostatok priestoru na rast.

Husté trsy menej kvitnú. Cibule z pôvodného miesta opatrne vyberieme, najlepšie vidlami, aby sme nepoškodili šupiny. Vytriedime ich, použijeme len zdravé, nepolámané s priemerom 3 až 6 cm.

Ak cibule kupujeme, všímame si, či sú čerstvé. Šupiny cibule nemajú byť vráskavé, zaschnuté, poškodené. Vysádzame ich do hĺbky približne 2,5-násobku výšky cibule. Na dno jamy pod cibuľu je vhodné nasypať piesok ako drenáž na odvádzanie prebytočnej vody.

Po výsadbe dôkladne zalejeme. Miesto výsadby označíme kolíkom. I keď väčšina ľalií je dostatočne mrazuvzdorná, aspoň v prvom roku ich prikryjeme lístím, čečinou.Ľalie môžeme ľahko rozmnožiť aj šupinami.

Koncom leta materskú cibuľu vyberieme, z obvodu odlomíme štyri až šesť vonkajších šupín s malou časťou bazálneho pletiva – podcibulia. Materskú cibuľu zasadíme späť, na rok bude opäť kvitnúť. Šupiny ošetríme fungicídom, vložíme do mikroténového vrecka, zasypeme perlitom, pieskom alebo jemnou rašelinou. Vrecko zatvoríme, uložíme do prostredia s teplotou 18 až 24 °C. Približne o 6 až 14 týždňov sa vytvoria malé cibuľky a korienky.

Až do termínu výsadby na jar ich uložíme vo vreckách alebo debničkách na chladné miesto, prípadne ich môžeme vysadiť na pripravený záhon aj do nádob. Ľalie zo šupiniek budú kvitnúť najskôr po dvoch-troch rokoch pestovania.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: iStock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.