Ako dopestovať peknú santolínu

Ako dopestovať peknú santolínu

Pred pár rokmi som si kúpila a vysadila v predzáhradke santolínu. Krík však nie je taký pekný, ako býva bežne vyobrazený. Rastie v blízkosti jazierka – doobeda má polotieň, poobede slnko. Sú tieto podmienky pre rastlinu vhodné? (Emília K., Bratislava)

Santolína (Santolina chamaecyparissus) je nižší aromatický ker, ktorý vynikne len na dostatočne slnečnom mieste. Môže ísť o miesto na celodennom slnku, dokonca úpalové, určite jej to neublíži, skôr podporí jej krásu. Ideálne je miesto teplejšie a chránené. Rastlinu neodporúčame pestovať v polotieni, určite sa neukáže v plnej nádhere. Môže byť aj vytiahnutá a stratí svoj charakteristický tvar. Potrebuje suchšie miesto, vyššia vzdušná vlhkosť jej nevyhovuje, a teda ani blízkosť jazierka. Je ideálna do bylinkových záhonov, k ružiam, do kvetinových aj štrkových záhonov. Dokonca sa dá pestovať vo vegetačných nádobách. Pôda musí byť suchšia, dobre priepustná, nie premokrená ani priveľmi výživná. Pokojne môže byť aj kamenistá. To, že rastlina je nevzhľadná a vytiahnutá, je spôsobené aj tým, že ju nestriháte. Každý rok na jar ju ostrihajte, približne v rovnakom čase ako levanduľu (ak ju pestujete). Nestrihajte však do starého dreva, lebo by ste rastline ublížili. Mladé výhonky budú mať krásnu striebristú farbu. Potom rastlinu na konci leta po odkvitnutí jemne znovu ostrihajte. Ak sú vaším cieľom husté kríky, kvety odstráňte ešte pred kvitnutím. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.