image 39913 25 v1

Existujú bledule, ktoré kvitnú v lete?

V skalke máme bledule, ktoré nám každoročne na jar prinesú množstvo kvetov. Tento kvet sme si veľmi obľúbili, no jeho krása je veľmi krátka. Vraj sú však aj bledule, ktoré kvitnú počas leta. Dajú sa kúpiť ich cibuľky? Kde ich pestovať? (Jana K., Levice)

Ide o bleduľu letnú (Leucojum aestivum). Táto cibuľovina kvitne v máji a júni, teda začiatkom leta. Rastlina je vyššia, jej listy sú dlhé asi 40 cm a široké 1,5 cm. Na dlhých stopkách sa každoročne objaví viac kvetov. Cibule tejto bledule sa dajú kúpiť najmä počas skorej jesene – sú v ponuke hobby marketov aj lepšie zásobených záhradníctiev. Vysádzajte ich na jeseň, do hĺbky asi 15 cm a vždy len do skupín, nie jednotlivo. Pamätajte však, že tejto bleduli sa najlepšie darí tam, kde je vlhko a humózna, nie príliš ľahká, skôr kyprá pôda. Ideálne sú záhrady v prírodnom štýle, výborná je blízkosť jazierok a potokov. Miesto musí byť v polotieni, v zime kryté hrubšou vrstvou napadaného lístia.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.