Ako pestovať čajovník

Ako pestovať čajovník

V supermarkete sa mi podarilo kúpiť malú rastlinu čajovníka v črepníku. V byte som ju umiestnila na okenný parapet v kuchyni. Ako sa mám o túto rastlinu správne postarať a na čo treba pri jej pestovaní dávať pozor? (Lucia. M., Bratislava)

Najlepšie urobíte, ak čajovník umiestnite do polotienistej miestnosti – na slnečnom okennom parapete sa mu iste dariť nebude. Uprednostnil by som miestnosť s vyššou vlhkosťou vzduchu, suchý vzduch rastline prekáža. Vyplatí sa napríklad denne rastlinu rosiť vlažnou vodou. Substrát v črepníku udržiavajte stále mierne vlhký, zalievajte však vždy len odstátou vodou s nízkym obsahom vápnika. Na prihnojovanie tejto rastliny použite výlučne hnojivo určené pre kyslomilné rastliny.

Čajovník (Camellia sinensis) je drevina, ktorá rastie kompaktne, vytvára pekné kríky s kožovitými lesklými listami. Obvykle nevyžaduje rez ani tvarovanie. To je vhodné len pri pestovaní v skleníkoch či zimných záhradách, ak sa rozrastie. Tieto priestory sú na pestovanie najviac vhodné. Počas letného obdobia môžeme rastlinu letniť, teda preniesť ju na terasu či do záhrady na polotienisté miesto. Ak sa o rastlinu správne postaráte, je možné, že vás prekvapí aj kvetmi.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. Zdravím, viete prosím povedať v akom supermarkete ste na rastlinku natrafili? Tiež by som chcel skúsiť pestovať čajovník ale neviem nikde natrafiť na semená, ani odrezky :/

    Ak by ste o nejakých obchodoch vedeli, to by bolo super 🙂

    1. Ja som kupil cajovnik cinsky v predajni Flora, teda semena.

      1. Mohol by si sa pochváliť, čo si z tých semien dopestoval?

    2. Ppzri v Starkl maju male do 20 cm v kvetinaci v jednom je viac kusov zasadene stoji okolo 8€.Co sú vätsie sú drahsie o pár €. Kavovnik tiez vyzera ako cajovnik cena je rovnaka. Ja som kupila vo viedni ale da sa aj u nas alebo objednat z katalogu. Oplati sa lebo zo semien az tak rychlo nemas take velke rastlimy. ☺️☺️☺️Skus aj Sieberz Katalog pozret aj online mozes obidve prelistovat staci do Google napisat Starkl alebo Sieberz Katalog. ☺️☺️☺️

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.