Čo potrebuje kalmia, aby nás obdarila pekným kvetom?

Čo potrebuje kalmia, aby nás obdarila pekným kvetom?

V záhradníctve som videla pekný krík s názvom kalmia. Vraj veľmi pekne kvitne, ale nehodí sa do každej záhrady. Máme väčšiu záhradu, v nej slnečné aj tienisté miesta. Kde sa jej bude dariť? Darina V., Bratislava

Kalmia (Kalmia latifolia) kvitne v máji. Ide skutočne o veľmi pekne kvitnúci vždyzelený krík. Má podobné nároky na prostredie aj starostlivosť ako rododendrony. Najlepšie sa jej darí na polotienistom mieste, s kyslou a mierne vlhkou pôdou. Na slnečnom a suchom mieste trpí a dochádza k nepekným popáleninám listov. Pred výsadbou kalmie sa vyplatí dôkladne pripraviť pôdne lôžko, určite neodporúčame jej výsadbu priamo do záhradnej pôdy. Prednosťou tejto dreviny je, že ostáva kompaktná, teda nezaberie veľa miesta, a navyše je zelená aj v zime. Za pravidelné prihnojovanie hnojivom na kyslomilné rastliny sa kalmia odvďačí ešte bohatším kvitnutím. Ak ste sa pre túto rastlinu napokon rozhodli, vysaďte si ju už v tomto období s neporušeným koreňovým balom. Letná výsadba nie je ideálna, najmä ak rastline nezabezpečíte pravidelný prísun vlahy. Vybrať si môžete z niekoľkých pekných kultivarov. Väčšina z nich dorastá do výšky najviac 100 cm.

Text Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál Foto čitatelia

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje