Ako vysadiť živý plot z hlošiny

image 50826 25 v1

Kúpila som asi 40 cm vysokú hlošinu Ebbingeovu, v kontajneroch. Chcela by som ju vysadiť na redší živý plot. Koľko rastlín mám vysadiť na 1 m dĺžky? (Zuzana L., Bratislava)

Hlošina Ebbingeova (Eleagnus × ebbingei) je rýchlo rastúca vždyzelená drevina. Vo vhodných podmienkach za rok narastie o 30 až 70 cm. Obvyklý odporúčaný počet rastlín na 1 m dĺžky pri zakladaní živého plota sú 2 ks, aby bol živý plot, najmä tvarovaný, hustý, zapojený a rastliny, aby mali dostatok svetla, priestoru na rast. V prípade požiadavky redšieho, voľne rastúceho, netvarovaného živého plota postačí aj jedna rastlina na dĺžku 1 m pri šírke, do ktorej hlošina dorastá. Ak bude potrebné, vždy možno rastliny dosadiť.

Je pomerne nenáročná, znáša takmer všetky druhy pôd okrem mokrých, chladných. Vhodné sú najmä vlhké a dobre priepustné pôdy. Lepšie jej vyhovuje slnečné stanovište, ale znáša aj polotieň, suchšie miesta a veterné polohy. Počas suchého horúceho počasia treba najmä novovysadené mladé rastlinky pravidelne polievať raz alebo 2-krát za týždeň. Pri kúpe väčšieho počtu rastlín na živý plot treba počítať aj s kúpou rezervy pri prípadnom vyschnutí.

Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka, isifa/Shutterstock  

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.