Ako vysadiť čerešňu?

image 40624 25 v1

V zásielkovom obchode sme kúpili voľnokoreniacu čerešňu ’Garden Bing‘. Vieme, ako vysadiť stromček v kontajneri – rovnako hlboko, ako bol v kontajneri. Nevieme však, ako hlboko vysadiť voľnokoreniaci a kde má byť miesto očkovania – pod alebo nad pôdou? (Oľga I., Ružomberok)

Správny postup pri výsadbe stromčeka s voľnou koreňovou sústavou je veľmi jednoduchý. V prvom rade dôkladne zvážime a vyberieme miesto v záhrade, kam stromček vysadíme, vykopeme dostatočne hlbokú a širokú jamu (približne 60 × 60 × 100 cm), pričom ornicu a spodinu ukladáme osobitne na dve kôpky.
Prezrieme koreňový systém; polámané korene odrežeme až po zdravú časť, skrátime aj tie príliš dlhé. Korene namočíme do vlažnej vody aspoň na 1 h, maximálne na 24 h.
Do stredu jamy zatlčieme kolík, na dno vložíme rozložený kravský hnoj (3 kg). Na hnoj, do výšky 1/3 jamy vložíme vrstvu vykopanej ornice. Nalejeme 10 l vody, necháme vsiaknuť. Stromček vložíme do jamy tak, aby kolík chránil strom od severu; korene rovnomerne rozprestrieme na dne a smerom dole.
Ku koreňom prihŕňame pôdu, pričom stromčekom potriasame, aby sa zemina dostala medzi korene a nevznikali vzduchové bubliny. Miesto očkovania (štepenia) má byť 10 až 15 cm nad povrchom pôdy. Pôdu mierne ušliapeme, stromček opäť polejeme a zasypeme zvyškom pôdy – spodiny. Stromček priviažeme ku kolíku širokou tkaninou osmičkovým viazaním.
Teraz na jar vytvoríme okolo kmienka plytkú misu, ktorá poslúži na zalievanie

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. Ako zasaadit ceresnu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.