Ako si rozmnožiť krušpán svojpomocne

Ako si rozmnožiť krušpán svojpomocne

Chcela by som si vytvoriť nízky živý plot z krušpánu a olemovať ním zeleninové záhony. Rozhodla som sa však vypestovať si krušpán svojpomocne. Počula som, že to ide aj z odrezkov. Ako správne postupovať? (Darina O., Nitra)

Odrezkami si krušpán môžete rozmnožiť kedykoľvek počas leta. Na odber odrezkov sa hodia staršie zdravé a bohato rozvetvené kry rastúce na slnečných miestach. Odtrhnite zopár nie veľmi dlhých a nie príliš drevnatých výhonkov tak, aby na konci zostal kúsok staršieho dreva, tzv. pätka. Tento kúsok len jemne zastrihnite, neodstraňujte ho. V spod­nej časti odrezka odstráňte zároveň všetky listy a tiež skráťte konce výhonkov, ale len o 2 cm. Napokon konce odrezkov ošetrite v práškovom stimulátore, predtým ich namočte do vody. Odrezky potom môžete napichať do prázdneho pareniska alebo na menej využívaný záhon až po prvé ponechané listy. Miesto, ideálne v polotieni, udržiavajte neustále vlhké, odrezky nevyťahujte. Až do jari ponechajte krušpány, ktoré sa obvykle silno zakorenia, na tomto záhone. Skoro na jar ich porozsádzajte na definitívne miesta, prípadne do zakoreňovačov, aby si vytvorili kompaktné koreňové baly.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Dobrý deň. A ako sa starať o napadnuté buxusy Vijačkou buxusovou? Má to vlastne zmysel, keď už mi malé priesadky napadla táto dovlečená húsenica, sa vôbec o ne starať? Bude to každý rok a každý rok len striekať predpokladám. Budú mať malé prírastky a živého plota sa pekného asi nikdy nedočkám, alebo sa zbytočne obávam? Mám okolo 200ks priesadok a je mi ich ľúto vyhodiť.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.