Kam umiestniť kozub, aby vám nepriniesol sklamanie?

image 31358 25 v1

Časy kozubov sa vrátili. Miesto si našli rovnako v domácnostiach verných tradičnému štýlu, ako aj v interiéroch moderných domov či dokonca bytov. Umiestnenie je však dôležité. Kozub na nesprávnom mieste vám napriek perfektnému dizajnu môže priniesť sklamanie.

DO CENTRA POZORNOSTI

Urobiť z kozuba solitér, ktorý pritiahne pozornosť v centre priestoru, alebo ho umiestniť do stredu čelnej steny znamená podriadiť ostatné zariadenie a rozmiestnenie nábytku pravidlu dominantného prvku. Koncepcia priestoru sa upína ku kozubu, ale v takomto prípade nemusí byť jednoduché nájsť dostatok plochy na komfortné sedenie. Toto riešenie asi len ťažko splní očakávania človeka, ktorý chce byť čo najbližšie k otvorenému ohnisku. Optimálne riešenie možno nájsť v priestranných interiéroch a obytných plochách, v ktorých sa funkcie viacerých miestností spájajú do jedného celku.

V STREDE DOMU NAJEFEKTÍVNEJŠÍ

Či už sa rozhodnete umiestniť kozub do stredu miestnosti, k stene, do steny alebo do kúta, vždy sa snažte, aby nebol pri obvodových stenách domu. Z hľadiska tepelných strát je stred domu na prízemí úplne najlepšie miesto. Nechcete predsa vykurovať ulicu, ale svoje bývanie.

DO KÚTA?

Priestorovo najúspornejšie je umiestnenie kozuba v kúte miestnosti v uhlopriečnej polohe. Takto sa zvyčajne zaplní inak hluché miesto. Vykurovacie teleso tu z času na čas, podľa chutí domácich, zahorí spravodlivým plameňom kozuba, ktorý sa do priestoru nevnucuje.

OHEŇ V STENE

Telo omietnuté rovnako ako stena, iba zasklená clona ohniska je v kovovom ráme. Pôsobí ako živý obraz. Kozub zabudovaný do vymurovanej steny zaberá najmenší objem, pozornosť púta najmä vo chvíľach, keď ohnisko ožije ohňom. Dispozičné riešenie takéhoto kozuba zjednoduší susedstvo technickej miestnosti, skladu alebo kotolne. Pri zmene využitia miestnosti sa môže predsadený kozub stať súčasťou murovaného nábytku alebo policovej zostavy.

OHEŇ PREDSEDA

Ak teleso krbu ukazuje svoje vnady v celej veľkosti, a pritom nájde oporu v stene miestnosti, tak profesionáli hovoria o predsadenom krbe. Technicky i priestorovo ide o jednoduchšie riešenie, a preto sa využíva najmä v prípade, že sa majitelia domu či bytu dodatočne rozhodnú pre kozub. Predsadený alebo kozub čiastočne zapustený do steny môže dominovať, ale aj rovnocenne asistovať ostatnému zariadeniu. Všetko závisí od jeho tvaru, použitého materiálu a zladeniu so štýlom interiéru. Priestorovo môže byť vytvarovaný do podoby vyhrievanej lavice.

Text: Martin Kováč, ŠRUBKA, krby-srubka.sk
Foto, kresby :: Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Určite by som kozub umiestnil do centra pozornosti, aby bol ako dominanta izby, ale tiež, aby teplo išlo čo najviac do priestoru.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.