Ako sa starať o krásny strom - ľaliovník

Ako sa starať o krásny strom – ľaliovník

Strom, ktorý nám rastie v záhrade mal na jeseň krásne sfarbené listy. Tie majú aj zvláštny tvar čepele. O aký strom ide a ako ho máme ošetrovať? Peter V.

Krásny strom sa volá ľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera). Je to mohutný strom, opadavý listnáč, patrí do čeľade magnóliovité (Magnoliaceae). Dorastá až do výšky 50 m, ľ. čínsky do 15 m, hrúbka kmeňa dosahuje viac ako 1,50 m. Listy sú nápadné, hlboko štvorlaločnaté, dlhé, široké 15 – 20 cm, hladké, tmavozelené. Na vrchole je čepeľ uťatá alebo mierne zvlnená. Na jeseň sú listy veľmi dekoratívne, sfarbujú sa do žiarivej oranžovožltej farby.

Zaujímavé sú veľké kvety, podobné tulipánu i kvetu magnólie, dlhé 4 – 6 cm. Sú zelenožlté, oranžové, s pásikavou žilnatinou, objavujú sa v júni až júli. Vyhovuje mu chránené stanovište v teplejších polohách, na ošetrovanie je nenáročný. Výsadbu a pestovanie ľaliovníka v malej záhrade však treba zvážiť, vzhľadom na budúce rozmery stromu.

Text: Ing. Hana Szabóová Foto: autor Peter V.

  1. Margita says:

    ja ho mám už 5 rokov a ešte mi nekvitol,neviem v čomjče chyba

  2. eva zelenska says:

    laliovnik kvitne nikedy az po desiatych rokoch .treba vydrzat.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje