Ako prezimovať bazalku

Ako prezimovať bazalku

V záhrade som sa tento rok tešila z krásnej bazalky. Intenzívne som ju využívala aj v kuchyni. Môžem si bazalku teraz presadiť do črepníka a pestovať ju v zime na okennom parapete? Ako dlho vydrží bazalka svieža v záhrade?v (Juraj, Bratislava)

Bazalka začína chradnúť s prvými chladnejšími jesennými dňami. Jej listy budú posiate nepeknými hnedastými škvrnami, dokonca začnú opadávať. Rastlina sa už tak pekne neolistí, neraz v záhone zostanú len samotné stonky. V tomto období už môžete rastlinu pokojne zlikvidovať, trebárs umiestniť do kompostu. Ďalší úžitok z nej už mať pravdepodobne nebudete. Bazalka je jednoročná rastlina, našu zimu by vonku neprežila.

Presádzať ju do črepníka je úplne zbytočné, je otázne, či by sa ujala. Odporúčam zakúpiť si radšej nové, pekné a bohato olistené rastliny. Dnes už nie je problém zohnať ich kedykoľvek i počas zimy. Bazalke sa bude dariť na svetlom mieste s dostatkom čerstvého vzduchu. Zalievajte ju len mierne, neprelievajte.

ODPOVEDAL: DANIEL KOŠŤÁL
FOTO: iStock.com/fotogal    

Komentáre

  1. …prekvapenie…koreň z bazalky ponechaný v zemi z minulého roka nám vypustil nové výhonky a rastlina sa správa ako burinový nezmar, takže no problem…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.