Ako presadiť starú jedľu v záhrade

image 39302 25 v1

Ideme rekonštruovať dom a prekáža nám jedľa. Priemer kmeňa je asi 10 cm. Dá sa strom takejto veľkosti presadiť? Ujme sa? (Lýdia B., e-mail)

Vo vhodnom termíne a s dostatočne veľkým koreňovým balom možno presadiť aj starší strom. Najvhodnejší termín na presádzanie je jar – koncom marca, kedy sa pôda začína po zime prehrievať, až do konca mája. Z hľadiska zorganizovania práce je lepšie najprv vykopať dostatočne veľkú jamu – približne podľa veľkosti koreňového balu (podľa fotky minimálne 80 × 80 × 80 cm). Ak počasie dovolí a pôda nebude zamrznutá, môžete jamu vykopať 2 až 3 týždne vopred. Oceníte to pri výsadbe – hneď môžete sadiť. Miesto na výsadbu treba vybrať starostlivo – vzhľadom na celkový dojem, harmóniu v záhrade, aj s ohľadom na nároky a budúcu výšku a šírku stromu.

Strom opatrne vykopte s dostatočne veľkým koreňovým balom, snažte sa čo najmenej poškodiť korene. Poškodené korene skráťte až po zdravú časť, ostatné (aj vlásočnicové) o 5 až 10 cm, aby sa podporilo zakoreňovanie. Postup pri výsadbe je klasický: je lepšie, keď sadia dvaja ľudia – jeden pridržiava stromček, druhý prihadzuje pôdu. Vrchnú ornicu treba prihodiť ku koreňom, spodnú navrch. Okolo kmeňa vytvorte plytkú misu na závlahu.

Zakoreňovanie trvá približne 2 týždne. Teplota pôdy v hĺbke výsadby by mala byť 5 °C. Pred výsadbou treba do jamy naliať aspoň 10 l vody a nechať vsiaknuť, až potom sadiť. Strom priviažte k opornému kolíku osmičkovým úväzkom, lepšie na viacerých miestach. Je dobré dať kolíky z 3 strán, aby ihličnan nevykýval silný vietor a nepredlžovalo sa tak zakoreňovanie. Strom treba často polievať, rosiť, dobré je spočiatku ho tieniť vrecovinou, netkanou textíliou či trstinovou rohožou pred slnečným úpalom.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: Lýdia B. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.