Prečo nám vysychá skalník?

image 51565 25 v1

Začal nám vysychať skalník. Prosím, mohli by ste nám poradiť, čo môže byť príčinou tohto stavu a ako postupovať ďalej? Treba chorú časť odrezať alebo počkať, ako sa drevine bude dariť po lete?  (Viera, Kežmarok)

Podľa priloženej fotografie by mohlo ísť o nebezpečné baktériové ochorenie – tzv. spálu, ktorá je spôsobená baktériou Erwinia amylovora. Prejavuje sa to postupným vädnutím, hnednutím a usychaním listov a celých letorastov. Na vine môže byť nesprávne pestovanie, zlé miesto, celkový stav dreviny (slabšie dreviny z nevhodných pestovateľských podmienok sú náchylnejšie) alebo výber málo odolného kultivaru. Baktéria napáda aj iné rastliny z čeľade ružovité. Na napadnutie sú najviac náchylné kvety a mladé výhonky, a to najmä na jar. Ak chcete svoj skalník zachrániť, dôkladne odstráňte všetky suché a poškodené časti. Všetko dôkladne zlikvidujte, nič z toho nekompostujte. Pokojne vykonajte aj radikálnejší rez, ak je drevina životaschopná, rýchlo sa zregeneruje. Nezabudnite použiť čisté a ideálne aj vydezinfikované nožnice. Vhodné bude zároveň zrealizovať postrek niektorým fungicídom na báze medi. Postrek je najúčinnejší po odkvitnutí, ale môžete ho aplikovať aj teraz na jeseň. Nezabudnite, že skalníky prosperujú najlepšie na slnečnom a suchšom mieste. Ak sa dobre zakorenia, nebudú vyžadovať pravidelné zavlažovanie. Práve vyššia vzdušná vlhkosť v spojení s vyššou teplotou môže byť dôvodom, prečo sa ochorenie rozvinie.

ODPOVEDAL DANIEL KOŠŤÁL
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.