Rekonštrukcia terasy (2.časť)

rekonstrukcia terasy 2.cast

Terasu sme sa rozhodli zväčšiť, a preto sme platne ukladali nielen na pôvodný, už existujúci betón, ale aj na novú vrstvu drenážneho betónu. A ten si vyžadoval úplne iný postup lepenia.

UROB SI SÁM
čas: 10 dní (druhá časť)
náklady: do 3 235 € (celkové náklady)
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL    3 235 €
•  betónové platne 52 m2    2 128 €
Bradstone Old Town – Semmelrock
•  lepiaca malta    280 €/400 kg
trasová lepiaca malta
•  lepiaca malta na kameň
Baumit Lepiaca malta na kameň
•  drenážny betón    472 €/2 640 kg
Baumit Drenážny betón
•  drenážna malta    327 €/1 680 kg
Baumit Drenážna malta
•  trasový cement    21 €/50 kg
Baumit Trasový cement
•  krieda    1 €
•  sprej na zemné práce    6 €

NÁRADIE
•  brúska
•  vedro
•  murárska lyžica
•  ručné elektrické miešadlo
•  murárske hladilo
•  ozubená stierka
•  gumené kladivo
•  murárska šnúra
•  miešačka
•  fúrik
•  vodováha
•  drevená lata
•  tehly

PRACOVNÝ POSTUP

1. REZANIE

Keď sme postupovali v lepení platní na chodníku pri dome, prišli sme k malému múriku, ktorý bolo treba oblepiť dekoračnými platňami Madoc. Museli sme ich spíliť.

2. MÚRIK
Tým istým stavebným lepidlom, ktorým sme lepili platne, sme lepili aj Madoc dekoračné platne.

3. VYROVNAŤ
Každú platňu treba vyrovnať poklepaním gumeným kladivom.

4. Z DRUHEJ STRANY
Múrik sme oblepili aj z vnútornej strany. Na vrch múrika sme prilepili Old Town platne, ktoré sme kládli aj na podlahu.


5. OD PRAHU

Chodník popri múriku sme dokončili a začali sme nový rad na terase, ktorý bolo treba ukladať od vchodových dverí.

6. KU KRUHU
Takto lepenie pokračovalo smerom ku dverám na terase i k okraju budúceho kruhu. Platne Old Town sme stále ukladali presne podľa nákresu, takže všetko presne sadlo.

7. NASUCHO
Najskôr sme nasucho uložili jedno rameno kruhu, aby sme si určili jeho stred. Do stredu sme zapichli kolík, na ktorý sme priviazali špagát s kriedou, a kruh sme nakreslili na betón.

8. ZNAČKY
Pomocou kolíka a farebného spreja sme naznačili aj druhú časť kruhu mimo vybetónovanej časti. Podľa označenia sme vyhĺbili kameninové lôžko s pieskom — podklad pred terasou.

9. NATRIEŤ
Dolepili sme zvyšnú časť terasy. Lepidlo je potrebné v rovnakej vrstve naniesť na podklad i na platňu Old Town.

10. ZVLNIŤ
Lepidlo treba naniesť ozubenou stierkou, na podklad a aj dlažbu.11. A PRILEPIŤ

Väčšie formáty sú ťažké na váhu, tak je lepšie, keď sa pri práci striedajú aspoň dvaja ľudia.–>

12. DRENÁŽ
V miešačke sme zarobili drenážny betón. Je to hotová betónová zmes, do ktorej sa pridá už len voda v pomere podľa návodu (2 až 2,8 l vody na vrece).

13. SYPKÁ
Drenážny betón nie je riedka tekutá, ale vlhká sypká zmes.14. NÁSYP

Betón sme postupne vysypávali v hrúbke približne 12 cm, asi 5 cm pod okrajom betónovej terasy. Rovný kraj sme ohraničili drevenou latou a oblúk tehlami.

15. SPÁD
Rovinu sme kontrolovali vodováhou, ktorou sme ho aj zhutnili. Dôležité je dodržať mierny spád smerom od domu k záhrade, aby v daždi voda na terase nestála, ale mohla voľne odtekať.

16. TEHLY
Drenážny betón je sypký, tak na okraje postačilo poukladať tehly nasucho.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste17. MALTA
Keď betón preschol (asi 6 až 10 dní), pokračovali sme v práci namiešaním drenážnej malty, tak isto ako pri betóne, v miešačke, s pridaním vody (2 až 2,8 l na vrece).

18. ZHUTNIŤ
Drenážnu maltu treba na podklad nahrubo rozprestrieť, stiahnuť latou a zhutniť. Nanáša v hrúbke 3 – 6 cm.19. PAČOK

Na ešte vlhkú maltu sme naliali pačok – riedky Baumit trasový cement rozmiešaný s vodou. Trasový cement znižuje riziko vzniku výkvetov.

20. PLATNE
Pačok vytvorí spojivo, do ktorého sa ukladajú platne Old Town.21. POKLEPAŤ

Každú platňu treba vyrovnať poklepaním gumeným kladivom.

22. VYROVNAŤ
Neustále treba kontrolovať rovinu, či sme dodržali mierny spád.–>
Ing. Miroslav Stano
technický poradca BAUMIT

ODBORNÍK RADÍ
Ak lepíme dlažbu s premenlivou hrúbkou na drenážny betón, odporúčam ju lepiť pomocou tzv. pačoku z lepiacej malty, alebo trasového cementu.

FARBA VONKAJŠEJ DLAŽBY

NEKOMBINUJME PRÍLIŠ VEĽA FARIEB
Je to najdôležitejšia zásada. Na vytváranie vzorov v dlažbe celkom stačí kombinácia dvoch farieb alebo farebných odtieňov jednej farby.

VHODNÉ KOMBINÁCIE

Kombináciou svetlosivej a tmavosivej alebo farieb žltej a hnedej, krémovej a červenej nič nepokazíme.

FARBA DLAŽBY A OKOLIE
Pri bledšej farbe domu je vhodné vybrať si dlažbu tmavšej farby, aby sme priestor oživili.

ESTETICKÉ PORUCHY

VÁPENNÉ VÝKVETY
Biely závoj uhličitanu vápenatého sa na povrchu dlažby môže vytvárať počas dvoch rokov od položenia. Ide o prirodzený proces zrenia betónu a výkvet možno odstrániť. Dlažbu stačí umyť 3-percentným roztokom kyseliny octovej (čiže zriedeným octom) alebo chlorovodíkovej a potom ju opláchnuť čistou vodou.

SÚPRAVA STAVEBNÁ MIEŠAČKA A FÚRIK, AGRIMOTOR
Na drobné práce okolo domu je vhodná miešačka na betón AGRIMOTOR T-070/E, aj s praktickým fúrikom B1510FK. Hmotnosť 66 kg, pracovná kapacita 120 l, napájanie 230 V/1 kW, šírka 76 cm, výška 140 cm, hĺbka 130 cm. Cena 277 €, e-shop FUTURUS

PLATNE BRADSTONE
Vyrábajú sa odlievaním betónu (vibroliatím) zo špeciálnych foriem, ktoré sú vernou kópiou originálu – skutočnej kamennej platne vybranej z dlažby v uliciach anglického mesta, ktorá je uložená v archíve originálov v materskej firme BRADSTONE. Spoločnosť SEMMELROCK STEIN+DESIGN vlastní licenciu na výrobu týchto výrobkov. Na originálnom kameni, a teda aj na jeho verných kópiách, sa nachádzajú skutočné znaky ostarnutia. Výrobok patrí do najvyššej kategórie. Ide totiž o mimoriadne náročnú a fyzicky namáhavú manuálnu výrobu, pri ktorej každý kus prejde rukami niekoľkých pracovníkov.
Cena 40,92 €/m2 SEMMELROCK STEIN+DESIGN

BAUMIT DRENÁŽNY BETÓN
Silne vodopriepustný drenážny betón je určený na prípravu podkladu pred položením dlažobných kameňov alebo dosiek, je vhodný aj na vyplnenie pracovných jám, výkopov, lemovanie chodníkových tvaroviek a podobne. Zvlášť vhodný je na zamedzenie poruchám vplyvom sadania podkladu alebo na betónovanie odkvapových chodníkov okolo zavlhnutého muriva.
Vďaka dobrej vodopriepustnosti môže dažďová voda vrstvou drenážneho betónu rýchlo presakovať bez toho, aby sa zadržiavala v betóne, resp. že by sa na povrchu vytvárali kaluže a v zimnom období námrazy.
Veľkosť zrna 8 mm, trieda pevnosti C 12/15,˝spotreba vody 2 – 2,8 l/40 kg, spotreba materiálu 18 – 20 kg/m2 pri hrúbke 1 cm.
Cena 7,15 €/40 kg, BAUMIT

BAUMIT DRENÁŽNA MALTA
Vodopriepustná maltová zmes triedy pevnosti C16/20 určená na prípravu maltového lôžka pre uloženie dlažobných kameňov alebo dosiek na vhodnom podklade vo vnútornych aj vonkajších priestoroch. Používa sa tiež na osadenie cestných obrubníkov. Vďaka nízkej kapilárnej nasiakavosti nedochádza k trvalému prevlhčeniu maltového lôžka, a tak sa eliminuje nebezpečenstvo poškodenia lôžka vlhkosťou a mrazom. Obsah trasového spojiva znižuje riziko vzniku vápenných výkvetov na povrchu dlažby, ako aj dodatočného sadania a zvyšuje odolnosť proti tvorbe vyjazdených koľají.
Veľkosť zrna 4 mm, trieda pevnosti C 16/20, spotreba vody 2 – 2,8 l/40 kg, spotreba materiálu 18 – 20 kg/m2 pri hrúbke 1 cm.
Cena 7,78 €/40 kg, BAUMIT

MADOC DEKORAČNÁ PLATŇA
Bradstone Madoc sa vyznačuje nekonvenčným výzorom. Vďaka rôznym možnostiam použitia sa inšpirácii majiteľa nekladú žiadne hranice. Výzor prírodného kameňa a štruktúra prirodzene zvetraného povrchu s nepravidelne lámanými hranami
poskytujú široké možnosti stvárnenia vďaka zosúladeným prvkom. Platne sú mrazuvzdorné a odolné proti soliam. Vhodné sú na terasy, sokle, bočné terasové múriky, vyvýšené kvetinové záhony a dekoratívne stĺpy.
CENA 73 €/m2, SEMMELROCK STEIN+DESIGNText a foto:
Mgr. art. Jana Ardanová
Realizácia: Ing. Igor Mozolák a autorka
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.