Ako si naplánovať rekonštrukciu

Ako si naplánovať rekonštrukciu

Prečítajte si, na čo je dobré myslieť pri rekonštrukcii bývania.

Na rekonštrukciu potrebujete tri veci – jasnú predstavu, čas a peniaze. Prinášame vám niekoľko rád, ako si naplánovať všetko potrebné a ešte aj ušetriť.
 
–  Premyslite si v akom rozsahu sa chystáte rekonštruovať – kúpeľňa, kuchyňa alebo rovno celý byt?  Na začiatku je dobré ujasniť si, koľko času a financií máte na rekonštrukciu. Dôležitým bodom je aj dostupnosť pracovnej sily a materiálu, ktorý budete chcieť použiť. Dodanie dlažby, novej kuchynskej linky  či spotrebičov sa niekedy môže oneskoriť. To vám môže posunúť termín rekonštrukcie. Počítajte s časovou rezervou.

–  Hľadajte inšpiráciu – na internete a v špecializovaných magazínoch nájdete veľa rád, ako rekonštruovať a ako si zariadiť bývanie. Vyhraďte si dostatok času a vytvorte si predstavu o tom, čo by sa vám páčilo a čo je pre vás dôležité (kvalita, použiteľnosť, dizajn,…).

–  Nechajte si poradiť – keď už budete mať jasnejšiu predstavu o tom, ako by malo vyzerať vaše zrekonštruované bývanie, zistite, či je správna. Napríklad nový sprchový kút môže vyzerať štýlovo, ale nemusí plniť úžitok, ktorý by ste práve od neho očakávali. Skúsení známi či odborníci Vám radi podajú pomocnú ruku.

–  Nájdite si kvalitný materiál a kvalitných dodávateľov  – vyberajte poriadne. Materiál by mal vydržať niekoľko rokov a zároveň, keď už budete mať kvalitný materiál, nemenej dôležitou je aj dobre odvedená práca.

Ako postupovať pri finančnom plánovaní rekonštrukcie

Rekonštrukcia nie je lacná záležitosť a jej cena sa ľahko môže vyšplhať na niekoľko tisíc EUR. V takýchto prípadoch je pre vás vhodným riešením bezúčelový spotrebný úver. Jeho hlavnou výhodou je to, že banke nemusíte dokladovať účel, na ktorý peniaze využijete. Takto si môžete uhradiť aj neplánované náklady, ktoré môžu vzniknúť počas rekonštrukcie.

Výhodný úver

Momentálne banky ponúkajú rôzne výhody k spotrebiteľským úverom. Napríklad, ak si vezmete bezúčelový úver v Tatra banke, na prvú splátku môžete pokojne zabudnúť. Banka ju zaplatí za Vás. Pri priemernej výške úveru  tak môžete ušetriť od 80 do 150 €. To je už zaujímavá čiastka, za ktorú si môžete kúpiť nového pomocníka do kuchyne alebo si peniaze jednoducho ušetríte. 

Tabuľka zobrazuje sumu, ktorú môžete ušetriť na prvej splátke: 

Reprezentatívny príklad: 

Pri úvere 10 000 €, s fixnou úrokovou sadzbou 9,90 % ročne, s dobou splácania 84 mesačných anuitných splátok (prvú splátku neplatíte a s jednorazovým poplatkom za úver vo výške 200 € predstavuje ročná percentuálna miera nákladov 10,64 % pri mesačnej splátke úveru 166,21 €. Celková čiastka, ktorú klient uhradí, predstavuje 13 995,43 €.

Zistite, koľko môžete ušetriť na odpustenej prvej splátke.

Na záver pripájame ešte jednu radu. V dostatočnom predstihu informujte vašich susedov o plánovanej rekonštrukcii. Vyhnete sa tak zbytočným nezhodám.

PR článok spoločnosti Tatra banka, a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.