postup montaze estetickeho zaveseneho sadrokartonoveho podhladu rigips 4profesional
Galéria (22)

Postup montáže estetického zaveseného sadrokartónového podhľadu Rigips 4PROfesional

Sadrokartónové podhľady Rigips s doskami 4PROfesional predstavujú moderné, rýchle a čisté riešenie opláštenia stropov. Ich hlavnou výhodou je ich rovinnosť a malé riziko vzniku prasklín. Na zabezpečenie týchto vlastností podhľadu počas celej jeho životnosti je nevyhnuté používať predpísané prvky a technologické postupy.

Galéria

pracovný postup
pracovný postup
pracovný postup
pracovný postup
pracovný postup
pracovný postup
pracovný postup
Nosný rošt podhľadu je dvojúrovňový. Hornú vrstvu tvoria nosné RigiProfily R-CD, ktoré sa pripevňujú na nosný strop závesmi a závesnými drôtmi s okom. Spodné R-CD RigiProfily sa nazývajú montážne a pripevňujú sa na ne dosky.

Na stene vyznačíme polohu a obrysovú čiaru podhľadu. Pamätajme, že vyznačujeme úroveň konštrukcie, preto nesmieme zabudnúť zohľadniť hrúbku opláštenia.

Na obvodové RigiProfily R-UD nalepíme samolepiace penové tesnenie, ktoré výraznou mierou ovplyvňuje akustické parametre celého podhľadu.

R-UD RigiProfily pripevňujeme na obvodovú stenu po predvŕtaní plastovými natĺkacími rozperkami (tzv. hmoždinkami), prípadne inými vhodnými upevňovacími prostriedkami podľa druhu podkladu. Vzájomný rozstup pripevnenia je maximálne 800 mm. Vzdialenosť prvého pripojenia od rohu miestnosti je maximálne 200 mm.

 

Rozmeriame polohu závesov, ktoré rozmiestnime tak, aby v smere nosných profilov bol ich rozstup maximálne 900 mm a v kolmom smere maximálne 1 000 mm, čím vznikne sieť závesov s plochou 0,9 × 1 m. Vzdialenosť krajného nosného R-CD RigiProfilu od steny je maximálne 1 000 mm a vzdialenosť krajného závesu od steny v opačnom (kolmom) smere maximálne 900 mm.

Drôt s okom k nosnému stropu pripevníme buď jedným oceľovým stropným klincom DN6 do betónového stropu, alebo jednou skrutkou s plochou hlavou typu FN na drevené prvky stropov, a to do boku trámu, kde je skrutka namáhaná na strih. Na nosné kotvenie podhľadov na nosný strop nie je povolené používať plastové natĺkacie rozperky (hmoždinky).

Na ukotvené drôty sa cez pero namontujú závesy. Odporúčame používať štvorbodový záves pre vyššiu nosnosť a jednoduchšiu montáž.

Na obvodové R-UD RigiProfily položíme nosné R-CD RigiProfily a následne do nich naklikneme perové závesy. Správnu dĺžku R-CD RigiProfilov môžeme nadstaviť pomocou spojovacích kusov na R-CD. Susediace nadstavenie R-CD RigiProfilov vystriedame minimálne o šírku dosky (teda 1 200 mm). To platí aj pri spodných montážnych R-CD RigiProfiloch.

Montážne R-CD RigiProfily vložíme do obvodových R-UD RigiProfilov a krížovými spojkami ich spojíme s nosnými R-CD. Maximálny rozstup montážnych RigiProfilov je 500 mm.

Osadený rošt z R-CD RigiProfilov ešte pred pripevnením sadrokartónových dosiek výškovo vyrovnáme do vodorovnej polohy pomocou vodováhy alebo laserového nivelačného prístroja.

Sadrokartónové dosky Rigips 4PROfesional s hrúbkou 12,5 mm pripevňujeme na montážne R-CD RigiProfily rýchloskrutkami Rigips TN 212 vo vzdialenosti maximálne170 mm. Dosky orientujeme vždy dĺžkou kolmo na montážne profily.

Spoj priečnych hrán dosiek musí byť umiestnený na montážnom R-CD RigiProfile. Priečne škáry susedných dosiek musíme vystriedať minimálne o jeden montážny profil, aby sa nevytvárali krížové spoje. Dosky 4PROfesional skracujeme tak, aby sme na priečne spoje dosiek používali pôvodnú nerezanú PRO hranu.

Pri napojení podhľadu s obvodovými stenami ponecháme škáru širokú približne 6 cm, ktorá nám zabezpečí priestor na správne vytmelenie napojenia.

Rozrobíme si s vodou škárovací tmel na tmelenie dosiek podľa pokynov výrobcu na obale.

Na spoje dosiek nanesieme tenkú vrstvu škárovacieho tmelu.

Do vrstvy tmelu vložíme výstužnú sklovláknitú pásku a pomocou špachtle ju zľahka pretrieme tenkou vrstvou tmelu. Sploštené PRO hrany dosiek uľahčujú základné tmelenie, keďže tmel s páskou sa nanáša len do vybratia hrán dosiek.

Špachtľou pretmelíme hlavy skrutiek.

Do škáry medzi podhľadom o okolitými stenami nalepíme samolepiacu klznú pásku a následne vyplníme škáru tmelom.

Po obvode podhľadu vložíme do tenkej vrstvy tmelu sklovláknitú výstužovú pásku. Postupujeme rovnako ako pri tmelení spojov dosiek.

Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu sa spoje prestierkujú škárovacím tmelom druhýkrát. Hranou hladidla tmel roztiahneme do šírky a uhladíme dostratena.

Na konečnú úpravu povrchu môžeme použiť pastový tmel ProMix Mega, ktorý je ideálny  na finálne tmelenie Výhoda dosiek 4PROfesional sa pri všetkých krokoch tmelenia odrazí na úspore času a spotrebe tmelov.

Po zaschnutí tmelu prebrúsime tmelený povrch brúsnou mriežkou pripevnenou do ručného držiaka. Pri brúsení musíme dať pozor, aby sme neporušili výstužovú pásku ani priliehajúci povrch kartónu sadrokartónových dosiek.

Takto zhotovený podhľad je pripravený na maľovanie.

Čo všetko potrebujeme na montáž podhľadu s krížovým roštom

Sadrokartónové dosky Rigips 4PROfesional
RigiProfily R-CD a R-UD
Tmel Vario a ProMix Mega

Príslušenstvo:
–  penové tesnenie
–  rýchloskrutky Rigips TN 212
–  skrutky do zvislých závesov
–  natĺkacie rozperky (hmoždinky)
–  drôty s okom
–  štvorbodové perové závesy
–  krížové spojky
–  spojky CD
–  sklovláknitá výstužová páska

Viac o sadrokartóne 4PROfesional sa dozviete na www.rigips.sk/stropy.html. –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje