Dom z tehál Leier
Galéria (6) Zdroj: Leier Baustoffe SK s.r.o.

Chcete stavať rodinný dom? Plánujte dopredu a ušetríte si tým veľa starostí

Plánovanie výstavby rodinného domu sa začína veľkým nadšením. Potom človek narazí na problémy a pekné predstavy o budúcom bývaní sa vytrácajú. Aby ste si zbytočne nekomplikovali život, najskôr si poriadne premyslite, čo všetko potrebujete pred začiatkom stavby vybaviť.

Galéria

Dom z tehál Leier
Durisol
Prefabrikovaná stena
Tehla Leier
Stavebné systémy

Počnúc projektom, ktorý je prvým krokom. Následne treba množstvo povolení. Na to nezabudnite, aby ste sa vyhli rôznym nepríjemnostiam či dokonca pokutám. K tomu sa pridajú úlohy ako nájsť dodávateľov, rozhodnúť sa pre stavbu od firmy alebo svojpomocne, vybrať si materiál a správne načasovať všetky postupy. Ak si totiž neurobíte časový plán výstavby, veľmi ľahko celá stavba skĺzne do chaosu. Preto plánujte a poraďte sa s odborníkom aj v prípade, že chcete stavbu robiť svojpomocne. Len čo dostanete stavebné povolenie, môžete začať. Najvhodnejšie je začať so stavaním na jar, len čo nočné teploty vystúpia nad 5 °C. V prípade, že začnete neskôr, majte na pamäti, že by bolo vhodné mať do zimy hotovú hrubú stavbu, vrátane výplní otvorov a strechy. V zime zase môžete pokračovať s prácami vo vnútri domu.

Ďalším dôležitým krokom je výber stavebného materiálu. Nepodceňujte toto rozhodnutie, pretože s jeho následkami budete musieť ešte dlho žiť. Vybrať lacný materiál sa prvoplánovo môže javiť ako lákavá voľba, ktorá sa vám však už od prvého dňa užívania vysnívanej nehnuteľnosti môže veľmi nepríjemne vyplatiť. Na trhu je množstvo produktov, no vždy treba racionálne zhodnotiť ich vlastnosti, kvalitu surovín, z ktorých sú vyrobené a samozrejme ich ceny a rýchlosť výstavby. Ak máme tú možnosť, je ideálne poradiť sa s projektantom, stavebným fyzikom, skrátka so skúsenými odborníkmi. Podľa toho, čo je pre vás najdôležitejšie, si na hrubú stavbu domu môžete vybrať tradičnú tehlu, efektívne betónové prefabrikáty alebo produkty na báze dreva.

Pri stavbe rodinných domov však stále prevládajú najmä tehliarske výrobky. Tie sa počas rokov vyvíjali a ich kvalita sa vďaka tomu neustále zlepšovala. „Na Slovensku, konkrétne v Petrovanoch, máme jednu z najmodernejších tehelní v Európe. Vďaka vyspelej technológií a výrobnej kapacite dokáže denne vyprodukovať približne 600 paliet tehál. V bezprostrednej blízkosti závodu sa totiž nachádza ložisko kvalitnej suroviny, čo je pre efektívnu a výkonnú prevádzku to najpodstatnejšie. Kvalitná hlina tvorí základ kvalitného produktu. Stačí sa pozrieť na tehly, ktoré tu vyrábame. Majú krásnu oranžovú farbu, a presne tak to má byť. Žiadne chemické prímesy, len kvalitný a ekologicky nezávadný produkt.“ povedal nám odborník z firmy Leier Baustoffe SK, Ing. Ján Chovan. Tehly Leier garantujú vysokú bezpečnosť, ale aj odolnosť a stabilitu materiálu, a to aj pod vplyvom extrémnych faktorov, vlhkosti alebo zmeny teploty. Spĺňajú tie najväčšie požiarne požiadavky, pretože neobsahujú horľavé látky a nijako nezvyšujú intenzitu požiaru. Veľkou výhodou je aj ľahká manipulácia pri murovaní: „Vďaka svojmu tvaru umožňuje tehla Leier jednoduché, presné a rýchle murovanie s tenkou ložnou maltovou škárou, hrubou iba 1 mm. To enormne šetrí maltu a výsledkom sú takmer suché steny hneď po dokončení. Práca s brúsenými tehlami LeierPLAN  má ešte jednu výhodu, a to ich geometriu založenú na systéme pero + drážka, ktoré umožňujú rýchlu a jednoduchú montáž bez tepelných mostov.“ dodáva Ing. Chovan.

Tehla Leier
Zdroj: Leier Baustoffe SK

Ak nie ste práve fanúšikom tehál a obľubujete skôr nové technológie, tiež si prídete na svoje. Trh je zaplnený produktami, ktoré dokážu splniť vaše predstavy. Treba však dávať pozor a rozlišovať aj pri týchto materiáloch, aby sa vám nestalo, že zostanete sklamaní. Napríklad, biela tvarovka úplne nespĺňa tie očakávania, ktoré od nej máte. Na jednej strane síce urýchli výstavbu, avšak voda, ktorá sa nestihne odpariť zvykne vytvárať plesne a nakoniec by sa vám mohlo stať, že budete žiť vo veľmi nezdravom prostredí. 

Riešením je aj materiál na báze dreva. Ak však nechcete klasický drevodom, ktorý si vyžaduje neustálu starostlivosť, na dnešnom trhu nájdete aj stavebné systémy, ktoré sú technologicky spracované tak, aby si zachovali pozitívne vlastnosti dreva, no pritom majú vysokú pevnosť, odolnosť a dlhú životnosť. „Tvarovky z Durisolu sú modernou a zároveň veľmi kvalitnou možnosťou pre stavbu rodinného domu. Sú plne recyklovateľné, ekologické a pri celej výrobe aj expedícii sa zohľadňuje šetrenie životného prostredia. Drevná štiepka z ihličnatých stromov jedľa, smrek tvorí až 90% tvaroviek. Špeciálnou metódou mineralizácie sa zušľachtí a spracuje s cementom a vodou. Pre použitie na obvodové steny je tvarovka vybavená tepelnou izoláciou, ktorou môže byť minerálna vlna alebo sivý polystyrén, takže už žiadne dodatočné zatepľovanie domu nie je potrebné. Betónové jadro dodáva stavbe z Durisolu výbornú statiku a zároveň udržuje v dome príjemnú klímu a eliminuje rušivý hluk z okolitého prostredia. Samotná výstavba je veľmi jednoduchý proces, tvarovky sú ľahké a dajú sa veľmi dobre opracovať, ich montáž a betonáž sa dajú zvládnuť aj svojpomocne.“ hovorí Ing. Peter Turan, produktový manažér spoločnosti Leier Baustoffe SK.

Durisol
Zdroj: Leier Baustoffe SK

Sendvičové tvarovky Durisol vám teda uľahčia výstavbu a ušetria aj čas, pretože nepotrebujete riešiť dodatočné zateplenie. Štíhle steny Durisol s výbornými parametrami umožňujú zvýšiť úžitkovú plochu domu, a to sú obytné priestory. Stavby z Durisolu spĺňajú najvyššie nároky na kvalitné, ekologické a zdravé bývanie a sú trvalou hodnotou, ktorú ocenia aj budúce generácie. Asi najrýchlejším spôsobom ako vybudovať vonkajšie steny, vnútorné priečky či pokladať stropy, je využitie prefabrikátov. Je to jednoduché riešenie, pretože jednotlivé betónové prvky si necháte zhotoviť a priviezť na stavbu ako hotové panely, ktoré vám ušetria čas aj náklady. K stavebnému riešeniu sa vyjadril aj odborník na prefabrikáciu, Ľudovít Turán, ktorý už niekoľko rokov pracuje v spoločnosti Leier a rieši objednávky na mieru pre veľké i menšie stavby: „Vyrábame mnoho prefabrikovaných produktov, snažíme sa vyhovieť veľkým bytovým výstavbám developerov, ale aj menším stavbárom, ktorí si chcú zľahčiť stavbu svojho rodinného domu. Všetko sa vyrába na mieru podľa konkrétnych požiadaviek klienta.“ Nezabudnite však ani na okolie domu a záhradku. Výrobca Leier ponúka široký sortiment betónových dlažieb, záhradných platní, vysokých záhonov a iných hobby produktov pre praktické či estetické využitie. Výber je len na vás.

Prefabrikovaná stena
Zdroj: Leier Baustoffe SK

A na záver, už len tá najdôležitejšia rada, nenechajte sa odradiť procesom výstavby, poraďte sa s odborníkmi a udržte si pozitívny prístup. Je to váš budúci domov, preto stavajte s chuťou a najmä s radosťou. Ak hľadáte spoľahlivého partnera, ktorý vám pomôže s plánovaním, obráťte sa priamo na obchodných manažérov spoločnosti Leier, ktorí vám poradia a tiež pripravia výpočet materiálu pre vašu stavbu. Svoje projekty posielajte na: napocty@leier.sk. 

Zdroj: PR článok Leier Baustoffe SK s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje