image 26604 25 v1
Galéria (20)

Latovanie na uloženie škridiel a vetranie strechy

Dôležité je správne určiť rozstupy lát podľa krycej dĺžky škridly a sklonu strechy, aby strecha odolávala aj silnému dažďu, vetru a snehu. Správne uloženie lát je dôležité aj pre estetický VZHĽAD strechy. Pri pochybení v latovaní sa z peknej strešnej konštrukcie stane strašná konštrukcia.

Galéria

Strešné latovanie
Strešné latovanie
Strešné latovanie
Strešné latovanie
Strešné latovanie
Strešné latovanie
Strešné latovanie
Strešné latovanie

Rekonštrukcia strechy – seriál

1. Búranie 9/2014
2. Krov 10/2014
3. Odkvapový plech 11/2014
4. Zateplenie 12/2014
5. Odkvap 1/2015
6. Fólie 2/2015
7. Latovanie 3/2015
8. Ukladanie 4/2015
9. Hrebeň 5/2015
10. Nárožie 6/2015
11. Úžľabie 7/2015
12. Okraje 8/2015

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
ľudia: 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• laty, kontralaty     0,50 – 1 €/bm
smrek, nehobľovaný, 40 × 50 mm, 50 × 50 mm, 60 × 50 mm, 60 × 60 mm
• klince                        6,65 €/5 kg
pozinkované stavebné, 90 mm (montáž lát), 120 mm (montáž kontralát)
 skrutky                    109,09 €/100 ks
na upevnenie izolácie cez kontralaty, napr. SFS Intec Twin UD-7,5 × 230 mm, Durocoat DP 1,5 μm, Torx 40

NÁRADIE
• ručná píla
alebo benzínová reťazová
 kladivo
alebo tesárska sekera
 akumulátorový skrutkovač
s vysokým krútiacom momentom – aspoň 40 Nm 

PRACOVNÝ POSTUP

1. KONTRALATY
Najprv na krokvy pripevníme kontralaty: v najjednoduchšom prípade klincami s dĺžkou 3-násobku hrúbky kontralaty, v zložitejších skrutkami, na ktoré predvŕtame diery. 

2. ŠIKMÉ KOTVENIE
Ak je na streche nadkrokvová tepelná izolácia, použijeme špeciálne skrutky s dvomi závitmi SFS Intec Twin UD-7. 

3. KOLMÉ KOTVENIE
Postupujeme presne podľa projektu, ktorý určuje počet skrutiek aj to, kde majú byť zapustené do krokvy kolmo a kde šikmo pod uhlom 60°. 

4. TORX 40
Používame skrutkovač s uťahovacím momentom aspoň 45 Nm, aby sme skrutky s väčším priemerom zakrútili do tvrdého materiálu. 

5. VÝŠKA LATY
Najdôležitejšou časťou pri montáži lát je vymerať latovanie tak, aby vzdialenosti medzi latami boli rovnaké a rady boli vodorovné. 

6. BRNKAČKA
Horizontálne šnúrovanie zaisťuje rovnobežnosť latovania – používame pri ňom šnúru s farbou (hlinkou), tzv. „brnkačku“. Línie nanášame na krokvy či kontralaty. 

7. DRUHÁ LATA
Vzdialenosť prvých dvoch lát pri odkvape je spravidla kratšia ako vzdialenosť lát v poli a pri škridle s bežnou dĺžkou (42 cm) je to približne 28 cm. 

8. SPODNÁ LATA
Vodorovné laty v poli pribíjame klincami s dĺžkou 90 – 100 mm.

9. PRI ODKVAPE
Najnižšiu latu pri odkvape priskrutkujme pozinkovanými oceľovými skrutkami s dĺžkou 6 × 100 mm.

10. VZDIALENOSŤ LÁT
Počet radov, resp. strešných lát, je určený projektom. Ich vzdialenosť treba na stavbe prispôsobiť meraním a výpočtom. Bežne sa pohybuje okolo 32 cm. 

11. KLINCAMI
Po stanovení a nameraní vzdialeností medzi latami práca ide rýchlo. Pribíjame ich klincami s dĺžkou 3-násobku hrúbky laty. 

12. SPOLU S FÓLIOU
Montáži kontralát a latovania vždy predchádza montáž strešnej fólie, ktorá sa kladie priamo na krokvy alebo drevené debnenie. 

13. STYK S VIKIEROM
Komplikovanejšie konštrukcie latovania sa vytvárajú v úžľabiach, nárožiach a ďalších miestach strechy.

14. STYK LÁT
Musí byť presne v osi kontralaty. Začiatočníkom neodporúčame na streche používať motorovú pílu pre riziko poranenia, pádu alebo poškodenia fólie. 

15. PRI HREBENI
Poslednú vrchnú latu pripevňujeme 4 cm od konca kontralaty, resp. krokvy. Pri kladení hrebenáčov do malty sú to len 2 cm.

16. ODVETRANIE
Ak je to potrebné, v oddôvodnených prípadoch sa vytvorí odvetranie povalových priestorov prerušením strešnej fólie v hrebeni. 

17. SKRACOVANIE
Na nárožiach a v úžľabiach režeme laty až k ich stredu. Na štítoch laty skrátime až po rozmeraní plochy strechy pred pokládkou škridly. 

18. NÁROŽIE VIKIERA
Pri dokončovaní strechy sa možno zamerať na vikiere. Z pohľadu na orezané nárožné hrany vidieť, že na valbu vikiera treba ešte pripevniť laty. 

19. DOKONČENIE
Dokončovanie latovania na polvalbe šikmej strechy. Po dokončení latovania je strecha pripravená na ukladanie krytiny. O tom však nabudúce.

latovanie
      20. HOTOVO

AKO VYPOČÍTAŤ VZDIALENOSTI LÁT?

Ak by sme mali pokrývať striešku s dĺžkou krokvy 135 cm pri sklone strechy 31° škridlou Bramac Klasik, koľko radov škridly potrebujeme?
Pri odkvape je pevná vzdialenosť lát 33 cm (od spodku najnižšej po vrch laty, ktorá je nad ňou – údaj je daný typom škridly), pri hrebeni je to 4 cm (prípadne 2 cm pri kladení do malty od horného konca krokvy). Zvyšnú dĺžku (x = 135 – 33 – 4 cm = 98 cm) rozdelíme rovnomerne podľa maximálnej dovolenej vzdialenosti lát, ktorá je 34 cm (údaj daný typom škridly), čo je 98 : 34 = 2,88 radov. Počet zaokrúhlime nahor, čo je 3. Spolu so spodným radom teda potrebujeme na pokrytie strechy uložiť 4 rady škridiel.

ODBORNÍK RADÍ
Pri svojpomocnej práci možno využiť aj takúto postupnosť: 1. spodná lata (pri odkvape), 2. vrchná lata (pri hrebeni) a vzdialenosť medzi nimi sa rovnomerne rozdelí latami.

NÁŠ TIP

Ak pri rekonštrukcii strechy zároveň zatepľujete, vyhnite sa závažným chybám, ktoré vám ako užívateľovi môžu strpčiť život. Vo vnútri strešnej konštrukcie sa následne niekedy začnú tvoriť plesne, pri väčších poruchách môže cez strechu aj zatekať. Príčinou býva nevhodný výber poistnej izolačnej fólie a parozábrany alebo ich neodborná aplikácia. Vypomstiť sa vám môže aj nepresné vymeranie jednotlivých častí tepelnej izolácie.

Text: Stanislav Botur v spolupráci s firmami Bramac a Stavby strechy Cerová
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám, 3/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. jurja says:

  takto—ako vedeli tak napisali… v zahranici je tento postup ovela sofistikovanejsi…
  ja vidim tieto chyby – male kontralaty, nelepena folia v spojoch, pod kontralaty tensiaci pas… porste sme za opicami stalem hlavne ze to mame lacnejsie

  1. peter says:

   za opicami ste vy lebo sa opicite po ostatnych………

 2. Maroš says:

  Nejako mi tam chýbajú tesniace pásky pod kontralaty.

 3. inline says:

  páska pod kontralaty sa používa pri menšom sklone. Skôr je trend nemoriť drevo nakoľko moridlá obsahujú rôzne škodlivé látky.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.