Ako na murovanie tehlových múrov

Ako na murovanie tehlových múrov

Pri stavbe modernými technológiami ušetríte materiál, pracovníkov a čas. Patrí k nim aj murovanie na polyuretánovú penu.

Prvý rad musí byť založený úplne presne vo všetkých troch smeroch.

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: +++++

ČAS: 5 dní/podlažie

ĽUDIA: 3

OBDOBIE: IV – IX

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 15 €

• zakladacia malta
• tepelnoizolačná malta
• murovacia malta
• murovacia pena
• tehly
• voda, elektrina

NÁRADIE

• nivelačná súprava
• hliníková sťahovacia lata, 2,5 m
• klasické murárske náradie
najmä lopata, murárska lyžica, murárska šnúra, hladidlo, gumové kladivko, vodováha, metla, krhla s ružicou na kropenie maltového lôžka
• miešačka, stavebný fúrik
• pištoľ na nanášanie malty

POSTUP PRÁCE

Ako zhotoviť rovné a hladké múry?

Výškové zameranie Nájdeme najvyšší bod základovej dosky v mieste budúcich stien. Od neho nanášame zakladacie maltové lôžko.

Šírka lôžka Jednu časť nivelačnej súpravy vodorovne položíme na výšku 10 mm. Šírku nastavíme podľa hrúbky muriva. 

Nastavenie výšky Druhú časť položíme asi o 2 m ďalej v smere murovania. Nastavíme ju na rovnakú výšku, ako má prvá lišta.

Zakladacia malta Nanášame ju po úsekoch vždy medzi dve vyrovnané lišty. Stiahneme ju hliníkovou latou.

Potom tehly zľahka (!) ukladáme do čerstvej malty alebo necháme maltové lôžko stvrdnúť a tehly neskôr lepíme lepiacou maltou. 

Tehly urovnávame len ľahkým poklepaním gumovým kladivom. V prvom rade nesmie byť medzi nimi žiaden výškový rozdiel. 

Penu nanášame približne 5 cm od okrajov tehly v dvoch pásoch širokých asi 3 cm. V mieste nanášania tehly navlhčíme murárskym štetcom.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteTehly ukladáme do čerstvej peny vždy zvislo a spúšťame ich po drážkach uložených tehál. Potom ich neposúvame ani vodorovne, ani zvislo. 

Spojenie múrov Postup použitia stenovej spony spôsobom „zo škáry do škáry“– tehlu v mieste osadenia spony prebrúsime. 

Sponu dôkladne obalíme murovacou penou (alebo maltou pre tenké škáry). 

V mieste napojenia sa na styčnú plochu prvej tehly nanesie murovacia pena (malta) a položí sa tehla. 

Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča zamurované spony ohnúť, až kým sa nezačne s murovaním pripájanej steny. 

Spájanie obvodového múru s tenším nosným múrom. V prípade neskôr budovanej priečky by sa spona priskrutkovala k obvodovému múru.

DOBRÉ RADY

Previazanie v nárožiach sa realizuje pomocou polovičných krajových a rohových tehál. Kapsa v polovičnej krajovej tehle sa vyplní tepelnoizolačnou maltou alebo extrudovaným polystyrénom.

Po založení rohov sa z vonkajšej strany tehlových blokov napne murárska šnúra. Pozdĺž napnutej šnúry sa zhora do maltového lôžka zasunutím pier do drážok ukladajú tehly, a to od krajov do stredu muriva. Po založení rohov a kútov môžete ďalej pracovať svojpomocne – pokračujte tehlami prvého a ďalších radov.

Počas murovania sa neustále kontroluje správna poloha a napnutie murárskej šnúry. Zvislosť muriva sa preveruje pomocou vodováhy alebo olovnice. Vzájomnú rovnosť tehál možno korigovať gumeným kladivom. Posúvanie tehál po maltovom lôžku je zakázané.

Založenie 1. radu môžete nechať na odborníkov. Prípadne im zverte len vyrovnanie podkladu pod prvým radom tehál. Alebo sa skrátka spoľahnete na seba a pustíte sa do toho. V takom prípade budete pracovať s nivelačným prístrojom a vyrovnávacou súpravou. Ak takúto prácu nerobíte každý deň, môže byť dosť zdĺhavá a najmä nepresná. Odborníkovi však zaberie sotva pol dňa, ak ide o bežný dom so zastavanou plochou okolo 100 m2.

 Spájanie múrov

Predstavte si, že k sebe smerujú dva múry a stretnú sa v spoji tvaru „T“. Viete, ako spojiť nosné a nenosné steny v tehlovom dome? Najšikovnejšie to v súčasnosti urobíte oceľovými sponami. Stenové spony, nazývané aj ploché kotvy, sú doplnky muriva vyrobené z nehrdzavejúcej ocele určené na spojenie priečok a nosných stien i vzájomné spojenie nosných stien. Minimálne polovica dĺžky stenovej spony musí byť zamurovaná do ložnej škáry priečky, resp. pripájanej steny. Dávnejšie sa takéto spoje vytvárali preväzovaním tehál v murive.

Koľko spôn treba? Na pripojenie nosnej steny k obvodovej stene, resp. k druhej nosnej stene, sa používajú dve spony v každej druhej ložnej škáre. Na pripojenie nenosnej priečky k nosnej stene sa používa jedna spona v každej druhej ložnej škáre. Ako ich zabudovať? Dvoma základnými spôsobmi:

» Zamurujú sa do škár muriva v oboch múroch, ktoré sa muruje ako prvé v mieste napojenia priečky, resp. ďalšej nosnej steny tak, že polovica dĺžky je zamurovaná a polovica vyčnieva zo steny. Vyčnievajúca polovica spôn sa zamuruje do ložných škár priečky neskôr pri jej murovaní.

» Druhý spôsob je, že sa spony zamurujú až v priebehu murovania druhého múru. Takto pripájame dodatočne budované priečky. Spony ohneme do tvaru písmena L v pomere strán 1/3 : 2/3. V každej druhej ložnej škáre zatlačíme dlhšie rameno spony do malty v priečke a kratšie rameno priskrutkujeme k nosnej stene.

V prípade spájania stien z brúsených tehál treba ložné plochy tehál v miestach osadenia spôn prebrúsiť pilníkom alebo sponu zaklepnúť murárskym kladivom do ložnej plochy, aby v dôsledku hrúbky spony nevznikli výškové nerovnosti pri murovaní ďalších radov tehál.

Spony sa pred vložením do ložnej škáry musia namočiť do malty alebo murovacej peny, aby sa dosiahol silnejší kotviaci účinok.

Text Stanislav Botur podľa podkladov Heluz, Wienerberger, Leier
Foto Wienerberger, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 2/2019

Komentáre

 1. aku ma zivotnost takyto spoj…..

 2. S penou prestali pracovat aj v nemecku a vy to tu vytahujete ako super novinku ako stavebny material! Kolko davate zivotnosti takemuto domu – spojivu tehal muriva atd? Malta sa pouziva viac tisic rokov a stavby stoja. Toto je v na kolko? jedna generacia mozno ..ci viac….

  1. bez obav – tehly držia hlavne vlastnou váhou a boky sú zazubené

   1. Tak ako drzia domy v amerike ked pride tornado? Hmmm alebo tak ako drzal ten rozostavany mur co spadoll a zabil toho chlapca minuly rok??? Tiez drzal svojou vahou ….

 3. Piatok 13 says:

  Videl som ako v dome, ktory mal uz aj veniec a pri silnom vetre popadali priecky. Tiez to bolo cele “polepene” penou. Niet nad tradicne materialy.

  1. To mohli popadat akurat tak tehly co boli volne ulozene a nie zlepene penou 😀

 4. Miroslav says:

  Veľmi náučný článok.Ten kto ho napísal asi v živote nepostavil ani psiu búdu.Autor asi nevie, že keď sa idú kopať základy,osadia sa ako prvé v rohoch lavičníky a podľa nich sa zauhluje stavba do 1 cm na uhlopriečkach. Na to stačí iba rybársky silon za 2 €.Podľa natiahnutého silonu sa vyhotoví debnenie,tzv. (šalung).Opäť do 1 cm na uhlopriečku.Na určenie presnej výšky zabetónovania základu plne stačí vodováha,tzv.(šlajfváha),ktorá zabezpečí rovnakou hladinou vody na oboch koncoch presnosť na výšku do 1 mm vo všetkých nameraných bodoch,tzv.(vágris). Cena cca 10 € aj s hadicou. Ak je presne vyhotovený základ, rohové tehly sa môžu osadiť podľa neho,prípadne presnejšie ich ustaviť meraním.Prípadnú nepresnosť murovania na výšku vyrovná ďalšia betonáž stužujúceho venca alebo deky,podľa nameraného vágrisu. K murovaniu rohov aby boli kolmé,je potrebná olovnica tzv. závažie. Cena 5 €..Prípadná kúpa 2 metre dlhej vodováhy cca 50 €.Celková cena náradia potrebného k presnému debneniu,betonáži a murovaniu včetne päťmetra a dvojmetra je cca 75 €, preženiem, nech 80.Pritom všetko si stavebník spraví sám a rýchlejšie.Postup, náradie a odborník tak ako je popísané v článku, ľahko vyjde aj na 500 € pritom výsledok je ten istý a rozdiel v cene náradia dosť značný. Osobitne ma zaujal aj obr. spojenia obvodových múrov a priečky pomocou spôn a zabrusovania muriva.Úplne na smiech. Odjakživa sa v mieste spoja vysekali do múru zo dve,tri drážky podľa rozmeru priečkovice a vrchný rad sa prekladá celou dĺžkou tehly cez špáru spodného radu.Pomocou tohto náradia sa stavalo odjakživa a ak bol stavebník a murári trochu šikovný, tak dom postavili v slušnej presnosti.Naopak ak je stavebník nešikovný a prípadne si najme aj sprostého murára,nepomôže im ani najdrahšie náradie,dokonca ani svätená voda.

  1. Mame rok 2019. Pouzivaju sa rotacne lasery, nivelacne pripravky a podobne, vsetko z pozicovne za par supiek. Tieto tehly vyrobca zakazuje sekat, takze nerezove spony su jedine riesenie. Ked murovanie na penu prejde testami, kde je problem – tymi istymi testami presli aj tie tehly so super tenkymi rebrami. Murari by sa mali tiez priebezne vzdelavat, lebo neni nic horsie, nez nove materialy a stare myslenie. Niekolko sto rokov sa murovalo na tehlu „celu palenu“ a MVC maltu, kludne drzte tradiciu … 🙂

   1. Hmm nove metody, ze na to este neprisli monznici okien a dveri, hmmm asi sa malo vzdelavaju a preto tu penu pouzivsju len LEN ako tesniaci material a nadalej vsetko pekne upevnuju na kotvy.

   2. 🙂 to je pena s inym zlozenim. Skus s tym zlepit tehly a po zaschnuti skusit odlepit. To je ako hovorit montaznikom okien, nech usetria a daju tam penu na holenie .. sak to je tiez pena.

 5. Vsetko zalezi od majitela stavby a majstra. Co sa tyka naradia, kazdy ma svoje, a vie si poradit, ale lacno to nejde. Tu maltu bude miesat cim? v com? prenasat ako? cistit? a vyrovnavat? snurka ano, vodovaha tiez, slajf vaha ano, Penu bude aplikovat ako? Pistol byva samostatne, a kartusa sa vymeni. Ale cenovo to asi nebude lacne, akurat je cistejsia robota. a vsetko maj svoj postup.
  Priecky sa kedysi prichytavali prelozenim do druhej steny, Ale kedysi sa stavali domy, cez 2 roky, a dne s sa v zime betonuje, na jar muruje, v lete robi krov a v zime stahuje. Nieco ako premrznutie muriva cez zimu nic, vyzretie betonu tiez nic, no a potom kadejake silikonove fasady a stierky, a uz je to vlhke, plesnie to, a po 1 zime je vsetko zelene, opadava to a lupe sa farba.

  1. miroslav says:

   Máte pravdu,že pri stavbe domu to až tak lacno nejde.Rozumnými rozhodnutiami sa ale dajú výrazne znížiť stavebné náklady bez zníženia kvality prác, ak hovoríme o dnes svojpomocne zhotovovanej stavbe.K ostatnému:vedro 2.50€,nádoba,,kalfas,,5 €,kvalitná penová pištoľ 25€.Ostatné náradie ako cirkulár,vrátok,miešačka, ktoré sú potrebné počas celej stavby,je na zvážení každého stavebníka ako si ich zadováži, či kúpou v obchode,bazáre alebo samo zhotovením a tak isto aj ich odpredaj po dostavbe. Aj za našich čias sa bežne stavalo 2-3 roky,boli aj taký čo postavili aj za rok, ale niektorým to trvalo podstatne dlhšie.K p. jojovi: ja viem,že je rok 2019 a na trhu sú prípravky ktoré v minulosti neboli.Nemáte pravdu, že nerezové spony sú jediné riešenie.Tak isto nikde som nepostrehol,že výrobca zakazuje sekať tehly.Najlepšie je však ich zarezávať alebo rezať aby sa nenarúšalo okolie materiálu.Okrem iného skús vytiahnuť tehlu z múru hoci by boli položené na sebe bez malty alebo lepidla.Lepidlo je nato,aby múr nepadol pri vetre, šalovaní deky, stužovacieho venca alebo pri zhotovovaní krovu a malta alebo lepidlo by malo mať takú pevnosť aby múr bezpečne vydržal aj otrasy,nepadol a odolal bez poškodenia pri uvedených činnostiach. Je na zvážení každého stavebníka ako sa rozhodne, ale treba si uvedomiť aj to, že nie je všetko zlato čo sa blyští.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.