Cenovo výhodný kamenný obklad na stenu

cenovo vyhodny kamenny obklad na stenu

Kamenné obklady boli drahšie, ako sme čakali. Vedeli sme ale, že tie škaredé žlté obkladačky za pecou treba vymeniť. Museli sme vymyslieť CENOVO VÝHODNÉ RIEŠENIE, a takým sa stali obyčajné RIEČNE PLOSKÉ KAMENE – v detskom jazyku žabky.

UROB SI SÁM
čas: 2 dni
náklady: do 12 €
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL     do 12 €

• ploské kamienky

• lepiaca malta na kameň
  Baumit Baumacol FlexTop

NÁRADIE A POMÔCKY
• sekáč
• kladivo
• murárska lyžica
• špachtľa
• ozubená stierka
• vedro
• izolačná páska
• gumené rukavice

PRACOVNÝ POSTUP

1. LEPIDLO
Obklad, ktorý sa nachádzal za pecou, začal opadávať a lepidlo na vývodoch z pece černelo. Bolo treba ho vymeniť za lepšiu, ale nie príliš drahú alternatívu.

2. STARÝ OBKLAD
Starý obklad odstránime pomocou sekáča, špachtle a kladiva. Nemusíme dávať pozor na ostatné obkladačky. Nám pre zle použité lepidlo obkladačky padali takmer samé.

3. OŠKRABOVANIE
Odstránime zvyšky lepidla pod obkladom. Plochu musíme najskôr očistiť, aby sme na ňu mohli naniesť maltu a následne nalepiť kamene.

4. UMÝVANIE
Ploské kamene sme nekupovali. Na prírodnom štrkovisku ich je dosť, aj keď ich výber bude chvíľu trvať. Pred použitím ich treba umyť vo vode.5. MIEŠANIE

Na lepenie kamienkov môžeme použiť pružnú lepiacu maltu, ktorá znesie slabšie tepelné namáhanie. Zriedime ju s vodou a premiešame na bezhrudkovú kašu.

6. NANÁŠANIE
Pomocou ozubenej stierky nanesieme lepidlo na stenu. Plochu ním nielen vyrovnáme, ale aj pripravíme na obkladanie.

7. KAMEŇ
Lepidlo nanesieme na stenu aj na kameň. Je dôležité vyberať plochejšiu stranu kameňa, aby dobre priľnul k stene.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

8. MALTA

Ideálne je naniesť na kameň väčšie množstvo lepidla. Prebytočné vytlačené lepidlo po prilepení kameňa k stene využijeme na vyplnenie škár medzi kameňmi.

9. STENA
Kamene lepíme na stenu podľa veľkosti. Začíname tými najväčšími. Čím vyššie však smerujeme, tým menšie kamene vyberáme.

10. ZDOLA HORE
Ideálne je nanášať kamene zdola hore. Aj z tohto dôvodu pokryjeme najskôr spodnú časť steny, čím zároveň zabránime, aby sa kamene zošmykovali dole.

11. HOTOVO
Kamene uložíme vo vzdialenosti jedného prsta. Potom medzery medzi kameňmi dôkladne vyškárujeme. Obnovený výklenok teraz vyzerá oveľa krajšie.ODBORNÍK RADÍ
Ak nerobíme obklad po celej stene, priestor, ktorý budeme obkladať, si ohraničíme izolačnou lepiacou páskou. Vďaka nej okolité časti steny nezašpiníme od lepiacej malty. Po nanesení obkladu ju pomaly strhneme, čím sme okolo celého obkladu zachovali čistú stenu.

Môže sa zísť

Baumit Baumacol FlwexTop
Tenkovrstvová suchá lepiaca malta na vnútorné i vonkajšie použitie je určená na lepenie keramických obkladov dlažieb, mozaiky i prvkov z prírodného kameňa, kameniny, klinkerových pásikov v exteriéri i v interiéri. Vhodná je aj pri zvýšenom statickom a termickom namáhaní (napríklad pri podlahovom vykurovaní). Odporúča sa aj na lepenie obkladov na pôvodné staré obklady. Orientačná spotreba 3 kg/m2 (výdatnosť. 8 m2/vrece). Cena 11,47 € Predáva ZEN – Zelená energia

Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto a realizácia: Lucia Pristachová Hô-Chí, Peter Pristach

Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

Komentáre

  1. Sudruh__preceda says:

    Ja som videl aj sprchový kút spravený z malých riečnych kamienkov. Nádhera.

  2. Musím povedať, že lepší nápad som nevidel. Klobúk dole a ďakujem.

  3. Vladimír ZUBEK says:

    Lepenie kameňov.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.