Výroba malého záhradného čerpadla

vyroba maleho zahradneho cerpadla

Návod nášho čitateľa môže pomôcť mnohým chovateľom zvierat alebo záhradkárom, ktorí si môžu aj na vyššie položené pozemky načerpať vodu z nižšie položeného potoka alebo prameňa. Vyrobte si aj vy čerpadlo zvané vodný trkač.

UROB SI SÁM
náročnosť: ***      
čas: 2 týždne
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

NÁRADIE
• inštalatérske náradie
• kľúče, hasák, kliešte
• pílka na kov
• zváračka
• nožnice na plech

PRACOVNÝ POSTUP

1. PRIETOK POTOKA
Aj keď je prietok potoka minimálny, len asi 5  l/s, postačuje. Výškový rozdiel nasávacej časti hadice a čerpadla má byť minimálne 50 cm.

2. PRÍVODNÁ HADICA
Je z mäkkého PVC, má priemer 50 mm a na dosiahnutie výškového rozdielu 50 cm má v našom prípade dĺžku 10 m.3. NASÁVACIA ČASŤ

Hadica je zakončená novodurovou rúrkou s priemerom 50 mm, ktorá je opatrená filtrom na zachytávanie hrubých nečistôt.

4. FILTER
Je zvarený z  hrubšieho oceľového drôtu a objímky s priemerom 50 mm a na jeho kostru je tenkým drôtom prichytená sieťka z PVC.

5. AKO TO FUNGUJE
Po naplnení prívodnej hadice a jej odvzdušnení prúdi voda cez tlakovú komoru a otvorenú koženú klapku von z čerpadla. Prúd za dve sekundy uzavrie klapku.

6. UZAVRETIE KLAPKY
Nárazom vody pri zastavení prúdenia v tlakovej komore na okamih prudko stúpne tlak. Ten vytlačí malé množstvo vody cez mosadznú klapku do vzdušníka.

7. OTVORENIE KLAPKY
Súčasne sa zdvihne vahadlo so závažím. Keďže voda teraz neprúdi cez koženú klapku, vahadlo sa tiažou závažia pretlačí na uzavretú klapku a otvorí ju.

8. VODA OPÄŤ PRÚDI
Dej sa opakuje v nastavenej perióde. Vo vzdušníku sa vytvára pulzný protitlak vzduchu na hladinu vody. Tým je voda vytláčaná do výstupnej hadice.

9. Trkací ventil
Rozobratý trkací ventil s koženou spätnou klapkou

10. VÝTLAČNÁ VÝŠKA
Výkon čerpadla je podľa hladiny potoka pri výtlačnej výške 7 až 8 m od 30 do 80 l/h. Vytlačená voda sa zhromažďuje v zásobníku.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

11. ZÁSOBNÍK VODY

Voda priteká do vstupnej nádoby, ktorá slúži ako odkaľovač a zároveň napájadlo zvierat. Plavák ukazuje, že hladina vody je približne v polovici zásobníka.

12. NAPÁJADLO
Použil som vyradený kuchynský drez so zaslepeným prepadom. Po naplnení drezu preteká voda do vane, ktorá je spodnou časťou prepojená so sudmi.

13. KASKÁDA
Okraje nádob sú takmer v jednej úrovni, len vaňa je o niečo nižšie, aby prebytočná voda pretekala prepadovou hadicou a zásobila jazierko pre husi.

14. PREPAD
Na zalievanie záhrady samospádom slúži prepadová hadica s priemerom 3/4 palca napojená pomocou hadicových T-kusov na stred zásobníka.15. HLADINOMER

V strednom sude je polystyrénový plavák s hrúbkou asi 5 cm opatrený hrubším drôtom, na ktorom sú napichnuté tri kúsky polystyrénu.

Konštrukčné vychytávky

Zátka namiesto ventilu
Prepadová hadica je zakončená drevenou zátkou, ktorá slúži ako uzatvárací ventil, čo je výhodné pri minimálnom tlaku. Pôvodne bol použitý rohový ventil, ten sa však neosvedčil pre zbytočné obmedzenie prietoku a časté zanášanie.

Ukazovateľ výšky hladiny
Toto jednoduché zariadenie informuje z diaľky o výške hladiny ako vodoznak a zároveň slúži ako napájadlo pre voľne žijúce vtáctvo.

Výtlačná hadica
Má priemer 3/4 palca, po 10 metroch je redukovaná na 1/2-palcovú a výtlačná výška je cca 7 až 8 m.

Vaňu zakryte!
Vaňu je potrebné zakryť a tým zabrániť utopeniu vtáctva, ktoré zásobník priláka.

BEZ DRAHEJ ELEKTRINY
Celý systém pracuje bez prívodu energie od včasnej jari do neskorej jesene 24 hodín denne a spoľahlivo zásobuje vodou pozemok aj v najväčších suchách už tretiu sezónu. Do vhodných lokalít ho preto môžem zodpovedne odporučiť. Prerušenie činnosti čerpadla býva po búrke spôsobené zanesením prívodného filtra alebo náhlym znížením prietoku vody v potoku. Vtedy je potrebné pomocou závaží na vahadle nastaviť znova pracovný bod. Inak tento systém funguje spoľahlivo, bez náročnejšej údržby a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že náklady na jeho vybudovanie sa rýchlo vrátia.

Text a realizácia: Jozef Zahradník
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Nepoužiteľný návod. Od bodu 5 už človek nevie ako pokračovať, lebo nie je popísaný ten trkač, z čoho je zložený , ako ho vyrobiť (a pritom je to v názve !) alebo kde zohnať, ….
    V podstate je to len návod ako zapojiť hotový trkač a nie ako ho vyrobiť.
    ZLÝ NÁZOV !
    Správne má byť : “ Ako zapojiť (!) vodný trkač.
    Vzali ste mi zbytočne čas , teda kus zo života.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.