Presná stolárska píla

presna stolarska pila

Stará okružná píla niekedy nestačí na náročnejšie práce pri spracovaní dreva. Snom každého domáceho majstra, ktorý rád pracuje s drevom, je mať profesionálnu okružnú pílu s potrebným výkonom a presnosťou.

Ponúkame vám riešenie nášho čitateľa, ktorý sa rozhodol, že si pílu vyrobí v domácich podmienkach. Niektoré súčiastky si dal vyrobiť na objednávku v súkromných firmách, kde vlastnia potrebné kovoobrábacie stroje. Vzhľadom na výrobu množstva súčiastok, a to aj pri nedostatku voľného času, trvá výroba píly asi 1,5 roka. Ale oplatí sa to. Tento návod bude určite inšpiráciou pre ďalších čitateľov. Prvým krokom je navrhnutie konštrukcie a rozmerov. Potom treba na výrobu niektorých dielcov vyhotoviť výkresovú dokumentáciu pre sústružníkov.

Opis konštrukcie
Pílu môžeme rozčleniť na tri základné samostatné celky: 

 • nosný rám píly a stôl
 • rezacia jednotka s elektromotorom
 • pojazdný vozík

Nosný rám
Rám zhotovíme z oceľových jäklových profilov s rozmermi 50 × 40 × 3 mm a zvaríme do kompaktného celku. Dole privaríme nohy z U-profilov – rozmer U 65, hore na vonkajšiu stranu rámu navaríme „uši” z pásoviny 40 × 12 mm na podoprenie a priskrutkovanie stola pomocou závitu M10. Nimi môžeme nastaviť vodorovnosť stola.

Stôl
Delí sa na dve časti:

 • horný plech hrubý 4 mm
 • rám zvarený z jäklovho profiluu 40 × 20 × 2 mm.

Plech je k rámu priskrutkovaný pomocou zápustných skrutiek M6 × 10. Na nosný rám z vrchnej časti privaríme platničky rozmeru 210 × 40 × 10 mm s už narezanými závitmi M10 na priskrutkovanie rezacej jednotky.


Rezacia jednotka a elektromotor

Rezacia jednotka je uložená vo dvoch súosovo uložených protiľahlých lôžkach – drážkach v tvare polkruhu, v ktorých sa na princípe pero – drážka pohybujú segmenty tvaru štvrťmesiaca. To zabezpečuje presnú a nemennú polohu kotúča proti stolu – v celom rozsahu naklápania kotúča.

Nosný profil v strede v tvare V (miesto na domček pri spúšťaní kotúča do stola) je z profilu U 120 a je narezaný na potrebné kusy a zvarený. Na konce nosníka kolmo privaríme platničky hrubé 10 mm. Je potrebné dbať na rovnobežnosť týchto platničiek, inak sa bude zasekávať rezacia jednotka pri naklápaní. Na platničky priskrutkujeme ďalšie platne s naskrutkovanými segmentmi (štvrťmesiace). Naklápanie kotúča zabezpečuje trapézová skrutka Tr 20 LH (LH označuje ľavý závit) s maticou, ktorá ťahá alebo tlačí cez páku celú rezaciu jednotku.

Hriadeľ kotúča je uložený v domčeku, ktorý je vložený a privarený medzi dve oceľové platne hrubé 10 mm v tvare trojuholníka. Platne sú výkyvne uložené na čape s priemerom 25 mm, čo zabezpečuje zdvíhanie a spúšťanie kotúča. Ťah a tlak umožňujúci tento výkyv zabezpečuje takisto trapézová skrutka TR 24 × 2 s maticou. Ovládacie kolieska na otáčanie skrutiek sú z regulačných ventilov. Majú priemer 200 mm. Možno si kúpiť aj rukoväť, ktorú priskrutkujeme na kolieska.

Elektromotor má príkon 3 kW a 2 860 otáčok za minútu. Je výkyvne zavesený (na lepšie napnutie klinových remeňov) medzi obidvoma platňami na čape s priemerom 15 mm a je aretovaný pomocou dvojice skrutiek M10 × 20.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteRozmery a výkonyRozmer stola: 1 000 × 800 mm
Rozmer stola vozíka: 850 × 560 mm
Výška stola: 870 mm
Naklápanie kotúča: 0° až 45°
Maximálny priemer kotúča: 300 mm
Priemer vretena pílového kotúča: 30 mm
Otáčky pílového kotúča: približne 4 000/min
Maximálny prierez: (0°/45°) 90/60 mm
Maximálna šírka rezu: 850 mm
Výkon motora: 3 kW/2 860 ot./min
Hmotnosť: približne 250 kg

Pojazdný vozík
Potrebujeme ho na rovnobežné vedenie obrábaného kusu k píle a pri skracovaní a pozdĺžnom rezaní. Uľahčuje nám prácu s ťažkými a dlhými kusmi dosiek, ktoré chceme skrátiť. Pomocou pravítka dokážeme materiál rezať aj pod uhlom.

Rozmer vozíka navrhneme individuálne – podľa vlastných požiadaviek. Náš vozík má rozmery 850 × 560 mm. Rám vozíka je zvarený z oceľových jäklových profilov s rozmermi 40 × 40 × 2 mm, prípadne z iných dostupných materiálov. V ráme sú na jednej strane dva bežce s protiľahlými – excentricky uloženými ložiskami. Na druhej strane je v domčeku ložisko s čapom so závitom M14 na priskrutkovanie podporného ramena. Vozík sa pohybuje po oceľovej rúrke (48 × 3 mm, L = 1,8 m) priskrutkovanej k rámu píly cez profil L 50 × 30 × 5 mm. Druhá strana vozíka je podopretá na dvoch výkyvných ramenách – spodnom a šikmom. Spodné rameno je z oceľového jäklu a má rozmery 90 × 40 × 3 mm, na oboch koncoch má privarené domčeky na uloženie ložísk a čapov, ktoré zabezpečujú otáčanie ramien voči sebe. Šikmé rameno je z jäklu 40 × 40 × 2 mm.

Vozík má priečne pravítko z hliníkového jäklu 60 × 40 × 2 mm s dorazom a metrom na rýchle nastavenie potrebnej vzdialenosti rezaného kusa. Zároveň po jednoduchom prestavení ním možno rezať pod uhlom.
Na stôl je uchytená rúrka 48 × 3 mm, L = 1 m, na pohyb pozdĺžneho pravítka s aretáciou.

Konštrukciu píly môžeme oplechovať, čím získame profesionálnejší vzhľad stroja. Povrchovú úpravu môžeme urobiť striekaním alebo štetcom. Farebné vyhotovenie je individuálne.

Ovládacie prvky na aretácie a trapézové skrutky s maticami dostať kúpiť v železiarskom obchode. Elektroinštaláciu si dáme urobiť osobe spôsobilej vykonávať tieto práce.

Vlastnosti
Píla je vhodná aj na formátovanie laminovaných drevotrieskových dosák, dosahuje dobrú kvalitu rezu. Je potrebné použiť kotúč na rezanie týchto materiálov bez predrezu a spustiť ho do stola, aby prečnieval nad LDTD dosku asi 10 mm.

Ing. František Valenčík, Prešov
Foto a kresby autor

Komentáre

 1. zdravím Vás, chcem sa opytat na komplet vykresi ci by sa dali poslat na email. dakujem

  1. Dobry den prajem,
   Tiez by som sa chcel spytat na vykresovu dokumentaciu, ci by bolo mozne ju poslat?
   Dakujem

 2. Zdravím. Vyzerá to dobre. Ja by som skôr potreboval systém naklápania pily. Ak niečo také máte, chcete a môžete mi to poslať, budem rád. Prajem príjemný deň.
  Uličný.

 3. K čemu je mi návod na obal pily, když to je ten nejmenší problém… Problém je ten vnitřek pojezdy atd… článek k ničemu..

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.