image 32859 25 v1
Galéria (21)

Praktická plošina na odkladanie náradia a strojov

Pivničný kút nebol ideálnym miestom, na ktoré by ste si uložili cenné veci. Betónový základ vyčnieva zo zeme, podlaha je nerovná a ani múr nie je najsuchší. Malá drevená platformička však všetko zmenila a kút nezostal bez využitia.

Galéria

Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov
Plošina na uloženie strojov

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 4 hodiny
náklady: 28 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 28 €
(skutočná spotreba)
• masív 8 €
smrekové hranoly, 5 × 5 × 200 cm (210 €/m3)
smrekové fošne, 5 × 20 × 300 cm (210 €/m3)
zvyšky tatranského obkladu
• plošný materiál 16 €
napr. OSB III 4*PD, 2 500 × 675 × 22 mm (11 €/ks)
 spojovací materiál 4 €
podlahové skrutky, 4 × 70 mm
natĺkacie kotvy, 8 × 120 mm
podložky, 40 × 8 mm
tlmiaca páska

NÁRADIE A POMÔCKY
 vodováha
 vŕtačka
 píla
 rázový skrutkovač   

PRACOVNÝ POSTUP

1. OSEKANIE
Zo stien osekáme maltu a betón tak, aby sme na základoch vytvorili pruh v šírke 10 cm. Zvetrané murivo povolí aj pod sekáčom.

2. LEPENIE
Hranol s prierezom 5 × 5 cm podlepíme bariérou, ktorá zabráni vlhnutiu zo steny. My používame tlmiacu pásku na sadrokartonárske profily.

3. VŔTANIE
Každých 70 cm prevŕtame otvor na natĺkacie kotvy. Hranol si podložíme doskou, aby sme netupili hrot vrtáka.

4. ZALOŽENIE
Prvý z otvorov vŕtame do steny tam, kde základ zasahuje najvyššie. Robíme to priamo cez otvor, ktorý sme si pripravili v hranole.

5. NABÍJANIE
Na natĺkaciu kotvu navlečieme podložku a pustíme sa do kotvenia do steny. Podložka zabráni prekĺznutiu plastového lemu do otvoru pri záťaži.

6. VYVÁŽENIE
Bodovo ukotvený hranol vyrovnáme podľa vodováhy a ukotvíme ho na druhej, doposiaľ voľnej strane. Kotvu nabíjame na doraz, kým hranol nepritiahne.

7. NADKLADANIE
Aby nám hranoly pri nadkladaní lícovali, zarovnáme ich pomocou zvierky. Na našom štvormetrovom úseku používame dva samostatné hranoly.

8. OPORA
Po úplnom ukotvení získavame prvú líniu, od ktorej môžeme robiť ďalšie merania. Je dostatočne pevná a znesie aj vysoké zaťaženie.

9. PLOŠINA
Z voľne uložených OSB dosiek si vytvoríme plošinu. Podľa vodováhy ich nanečisto podoprieme tak, aby obvodové lemy zostali voľné.

10. LEPENIE
Pero-drážkový spoj zlepíme a necháme mu dostatok času na to, aby lepidlo začalo tvoriť väzby a scelilo dielce do pevného celku.

11. OPÍLENIE
Vyčnievajúce perá na hranách opílime. Oba konce spílime do pravého uhla alebo tak, aby nám neprekážali pri prechádzaní okolo.

12. VYSTUŽENIE
Dreveným hranolčekom (5 × 5 cm) vytvoríme výstuž čelnej hrany. Upevníme ho zvierkami tak, aby nám lícoval a plynule prechádzal celou dĺžkou.

13. SPÁJANIE
OSB dosky spájame s čelnými hranolčekmi podlahovými skrutkami. Tie majú dostatočnú pevnosť a vrúbkovanú hlavu na jednoduchšie zapustenie.

14. VYROVNANIE
Novú vystuženú hranu využijeme na presné vypodloženie do roviny. Na 4 m nám postačia tri oporné body.

15. UPEVNENIE
Vyváženú plošinu naskrutkujeme do hranolčeka na stene. Ponecháme medzeru 1 cm, aby vlhkosť neprenikala do materiálu.

16. NOHA
Z fošne širokej 20 cm si vymeriame nohy. Šikmý uhol podlahy prenesieme pokosníkom, na vrchu urobíme tzv. vybratie, aby hranol niesol váhu.

17. UPEVNENIE
Správne tvarované nohy upevníme skrutkami priamo do OSB panela. Všetko vytvarujeme tak, aby bol kontakt so zemou čo najlepší. 

18. ROZMERANIE
Nohy montujeme s metrovým rozstupom, takže dokončená zostava unesie aj veľké zaťaženie. Každá noha bude iná, nerovnosti prenesieme z terénu na materiál. 

19. KRYTIE
Bočnice zakryjeme zvyškami dosiek alebo tatranského obkladu. Kontúry prenášame pomocou šablóny, všetko nám musí lícovať.


20. HOTOVO

dobré rady

VYUŽITIE MIESTA
Aj nepatrná úprava, akou je výstavba nízkej platformy na nohách, vám pomôže lepšie využiť priestor, ktorý zvyčajne pre rôzne prekážky uniká vašej pozornosti. Rovná, čistá a hladká plocha nájde využitie všade tam, kde treba uskladniť zvyšky stavebného materiálu, zaváraniny, dielenské vybavenie alebo debničky so zeleninou, ktoré by sa na krivej podlahe zbytočne deformovali.


MOŽNOSTI ROZŠÍRENIA
Takáto plocha môže čoskoro prerásť do nového formátu. Pracovný stôl, polica, úložné boxy alebo triediče na nej vybudujete bez prácneho merania a prispôsobovania okoliu. Prednosťou je, že i vo vlhkom prostredí bude naďalej prúdiť vzduch ako doposiaľ, takže sa nevyskytnú komplikácie s prestupovaním vlhkosti v murive.

POZOR NA PLESNE
Aby ste zamedzili prípadnej tvorbe plesní, môžete sa rozhliadnuť po prostriedkoch určených na čistenie fasád pred renováciou alebo po biocídnych napúšťadlách na drevo vyrobených na vodnej báze. Všetky fungujú spoľahlivo i na vlhkom murive, kde vytvoria chemickú bariéru brániacu rastu plesní, húb a rias. Tieto prostriedky sa po zaschnutí nevymývajú vodou ani neriedia, takže účinok je dlhodobý.

OCHRANA PROTI VLHKOSTI
Ak máte podozrenie na vlhkosť, ktorá by mohla prenikať do konštrukcie z podlahy, tlmiacu pásku môžete použiť i na spodnej strane nôh. V tom prípade však treba počítať s tým, že po zaťažení sa stlačí, takže drevené nohy musia byť vymerané tak, akoby na ne žiadna páska nešla.

PODOPRENIE PROTI ZRÚTENIU
Táto konštrukcia vďaka pevnému kotveniu do steny nepotrebuje žiadne zavetrovanie (šikmé vzpery) a vďaka podkladovým hranolom sa ani neprehýba. To oceníte v situáciách, keď sa rozhodnete uskladniť skutočne ťažké materiály – napríklad vrecká stavebných zmesí.

RECYKLOVATEĽNÁ KONŠTRUKCIA
S výnimkou spoja OSB panelov je celá konštrukcia rozoberateľná, takže ak sa po čase rozhodnete pre hĺbkovú renováciu suterénu, všetok materiál budete môcť opakovane využiť v iných projektoch.

AUTOR RADÍ
Najväčšou výzvou tejto drobnej rekonštrukcie je vytvoriť rovinu tam, kde ju niet ako vymerať. Nemusí to však byť až také náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj časopis Urob si sám 3/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.