ohrnac zemiakov
Galéria (4)

Ohŕňač zemiakov

Ak máme záhradu a v nej pestujeme zemiaky, musíme ich ohrnúť do riadkov . V prípade, že zemiaky sú nasadené na malej ploche, vystačíme si motykou.  Ak je to veľká plocha na ohŕňanie použijeme motorové mechanizmy ako malotraktor. Ak je však vysadená plocha strednej veľkosti, kde sa nám neoplatí použiť malotraktor, a na ohŕňanie  motykou je plocha priveľká, môžeme použiť ohŕňač, ktorý si svojpomocne vyrobíme.

Galéria

ohŕňač, zemiaky, pluh, pole
ohŕňač, zemiaky, pluh, pole
Postup práce
Na výrobu ohŕňača potrebujeme rúru s priemerom 22 až 25 mm a dlhú 3,4 m. Rúru rozrežeme na štyri diely, najdlhší diel – 1,2 m použijeme na stredovú os prednej časti ohrnovača. Z dvoch rúr dlhých 0,8 m vyrobíme rukoväte ohrnovača a štvrtú rúru dlhú 600 mmm použijeme ako nosnú časť ohŕňača.

Na výrobu pluhu ohŕňača použijeme plech s hrúbkou 2 mm a rozmermi 400 × 400 mm. Plech obstrihneme do tvaru srdca a cez stred ohneme do pravého uhla. Pluh privaríme pomocou uholníka 30 × 30 × 300 mm o nosnú časť ohŕňača spolu aj s rukoväťami, ktoré podľa náčrtu ohneme.

Na prednú časť ohŕňača privaríme držiak s kolieskom, ktoré slúži na ľahší pohyb medzi riadkami, ale ohŕňač nám bude slúžiť aj bez tohto kolieska. Na hornú prednú časť ohŕňača privaríme ešte kruhovú oceľ s priemerom asi 12 mm a zahneme ju, poslúži na uchytenie lana, za ktoré budeme ohŕňač ťahať.

Prednú a nosnú časť spojíme kovovou tyčou s priemerom 14 mm a dĺžkou 300 mm, v nich vyvŕtame diery s priemerom 3 mm, do ktorých nasunieme skrutky M3 (môžeme použiť aj drôt alebo v nutnom prípade obyčajné klince).

V prípade, že nepotrebujeme, aby sa ohŕňač dal rozložiť na dva kratšie diely môže byť stredová nosná časť z jedného kusa dlhého asi 1,8 m. Naň potom privaríme na jednu stranu držiak s kolieskom a hákom na lano a na druhú stranu privaríme pluh a rukoväte.

Na samotné ohŕňanie sú potrební dvaja, jeden ťahá pomocou lana ohŕňač a druhý drží rukoväte ohŕňača a riadi ohŕňanie zemiakov.

Autor: Ing. Miroslav Plšek, Bytča
Foto a kresba: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.