Retro polička na mydlovničku

image 26535 25 v1

Uterák prehodený cez práčku a mydlo máčajúce sa na okraji umývadla. Ak hľadáte spôsob, ako tento drobný neporiadok napraviť, inšpiráciou pre vás môže byť zostava s mydlovničkou. Má tradičný dizajn zo začiatku minulého storočia a poteší každú dušu pištiacu po pekných dekoráciách.

S čím treba rátať

náročnosť: ***
čas: 1 deň
náklady: 11,70 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL          11,70 €
(skutočná spotreba)
 masív 1 €
smreková doska 22 mm (210 €/m3)
 mydlovnička 6,60 €
napr. Salle de bain-grey z bellarose.sk
 reliéfna lišta 0,20 €
napr. KP1806/70 z www.spalensky.sk (0,36/70 cm)
 sadrový tmel 0,20 €
napr. Rigips Vario (7,80 €/5 kg)
 náter 0,20 €
napr. Balakryl UNI Mat karamel (6,80 €/0,7 kg)
 kovania a spojovací materiál 3,70 €
• skrutky, háčik a záves

NÁRADIE A POMÔCKY
 pneumatická ihlovačka
 brúska
 štetec
 píla  

PRACOVNÝ POSTUP

1. MATERIÁL
Opílime a obojstranne ohobľujeme dosku hrubú 20 mm, ktorá je približne o 3 cm širšia ako keramická mydlovnička, ktorú sme si pripravili. 

2. RYSOVANIE
Nahrubo si rozvrhneme tvar zostavy. Výška nech je približne 30 cm, polička obsadí priestor niekde tesne nad hranicou dolnej tretiny. 

3. LEPENIE
Pod spodnú líniu police nalepíme blok, ktorý jej vytvorí oporu a posunie budúce háčiky smerom vpred, aby boli lepšie dostupné.

4. ZAOBLENIE
Bočné strany zabrúsime do jednotnej línie a spodné rohy zaoblíme s polomerom kruhu, ktorý svedčí zvoleným rozmerom zostavy.

5. KONTÚRY
Na policu narysujeme okraje mydlovničky, aby tvorili po obvode ucelený pruh budúceho lemu. Snažíme sa o ich tesné umiestnenie. foto: Milan Gigel

6. LEMY
Lemy vysoké približne 5 mm vytvoríme z odpadového materiálu. Kladieme ich do lepidlového lôžka a upevňujeme ihličkami, aby šla práca rýchlo. 

7. HRANY
Presahy odpílime a všetky hrany príjemne zaoblíme. Namiesto brúsky môže poslúžiť aj jednoručná fréza s dutým rádiusom s malým priemerom. 

8. KORUNKA I
Z reliéfnej lišty začneme formovať vrchnú korunku. Vypílime ju v presnej dĺžke a so 45° uhlom na oboch koncoch. Nalepíme ju a prichytíme ihličkami. 

9. KORUNKA II
Reliéf korunky potiahneme na oboch stranách až „za roh“. Drobná škára na spoji neprekáža, všetko ukryje povrchová úprava. 

10. POLICA
Policu vlepíme na miesto a na niekoľko minút ju utiahneme zvierkami, aby sa vytvorili prvé väzby lepeného spoja. 

11. UPEVNENIE
Dvojicou skrutiek s dĺžkou 40 mm ukotvíme poličku ešte za čerstva. Vytvoríme tak spoj, ktorý znesie aj dlhodobé intenzívne zaťaženie. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste12. REZANIE
Z odpadového materiálu si narežeme lemy na zadný panel. V tomto prípade je to sololit hrubý 3 mm, použiť môžete aj masív. 

13. LEMOVANIE
Z pásikov vytvoríme lem, ktorý upevníme lepidlom a ihličkami. K fádnemu zadnému dielcu tým pridáme pohľadový reliéfny prvok. 

14. VEŠIAKY
Pod policu namontujeme vešiak na uteráky. My sme zvolili zdobený dvojháčik, použiť môžete i dva jednoduché, ktoré vám zostali z iného projektu. 

15. SADROVANIE
Na drevený povrch a kovanie nanesieme dve hrubšie vrstvy sadry alebo sadrového tmelu. Vyčkáme na úplné zaschnutie. 

16. BRÚSENIE
Povrch prebrúsime, aby sme z neho stiahli hrubé, drsné zrno. V tejto chvíli zostava na pohľad pripomína hlinu alebo keramiku. 

17. NATIERANIE
Na sadrový základ nanesieme kryciu akrylátovú farbu. Kvalita náteru v tomto prípade nerozhoduje, pretože ho budeme ďalej patinovať. 

18. ZDOBENIE
Do vrchného rámu si namaľujeme dobovú dekoráciu, hrany otlčieme kladivom alebo prebrúsime. Snažíme sa imitovať starnutie. 

19. KOVANIE
Na zadnú stranu namontujeme spoľahlivý záves, ktorý nemôže pri bežnom používaní skĺznuť zo skrutky upevnenej do steny. Zostavu osadíme do kúpeľne.


      20. HOTOVO

dobré rady

SADROVÝ ZÁKLAD
Vrstva sadry alebo sadrového tmelu vytvorí na dreve krehkú škrupinu, ktorá zakrýva vzhľad podkladového materiálu. Ukryje všetky jeho nerovnosti, škáry, medzery, poškodenia a zamaskuje aj prirodzený charakter letokruhov. Ak na nej štetcom urobíme reliéfne ryhy, vyzerá to, akoby boli na sebe navrstvené desiatky starých náterov. Sadrový základ drží dobre nielen na dreve, papieri a iných nasiakavých materiáloch, ale aj na kovaniach.

POŠKODENIA Z POUŽÍVANIA
Úder kladivka alebo pád na zem spôsobí, že niektoré časti sadrového podkladu odpadnú. Vytvoria tak ostré štiepené hrany, ktoré sú na nerozoznanie od tých, ktoré by mohli vzniknúť pri nešetrnom zaobchádzaní pred desiatkami či stovkami rokov. Brúsnou hubkou možno navyše bez námahy vytvoriť najrôznejšie zaoblenia, ktoré imitujú každodenný dotyk prstov. Je to, akoby ste vzali do svojich rúk čas a veci starli v každej minúte rýchlosťou mnohých rokov.

OŠÚCHANÁ PATINA
Tenká vrstvička akrylovej farby rýchlo vsiakne do sadrového základu a na celom povrchu vznikne film, ktorý má nejednotný odlesk. Vzniká tak imitácia starého, opotrebovaného náteru, čo má najlepšie roky za sebou. Opäť stačí siahnuť po brúsnej hubke a jediným ťahom odhalíte pod farbou biely podklad, akoby sa farba zošúchala. Je to omnoho ľahšie, ako prešmirgľovať sa cez kvalitný nános farby až po drevo.

LAK ZAFIXUJE KAŽDÝ DOTYK
Ak sa rozhodnete, že plynutie času nadobro zastavíte, a nechcete, aby sa pri používaní povrchy opotrebovávali rýchlym tempom, všetko môžete prekryť niekoľkými vrstvami akrylového laku v spreji. Ten vytvorí neviditeľnú bariéru proti oteru a umývateľný povrch, ktorý zaistí dlhovekosť vašej snahy. Pod lak už môžete ukryť aj ďalšie dekorovanie. Či už ide o tušovú kresbu, ornamentálnu maľbu, pečiatky, alebo šablónové vzory všetkých druhov.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, 3/2015,. JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.