vyrobte si originalny domcek pre psa
Galéria (28)

Vyrobte si originálny domček pre psa

V obchodoch sme nenašli žiadnu búdu, ktorá by spĺňala naše požiadavky pre moderný domov nášho psíka a preto sme sa rozhodli si ju sami vyrobiť. Domček je tak veľký, že sa do neho zmestia aj dvaja – traja dospelí ľudia (štíhlejší :-)), takže kto nemá psa, môže  ho vyrobiť svojim deťom ako ich letné prázdninové sídlo.

Galéria

domček, pes
domček pre psa
domček pre psa
domček pre psa
domček pre psa
domček pre psa
domček pre psa
domček pre psa
ROZMERY
dĺžka: 135,5 cm
šírka: 80,5 cm
výška od zeme: 126cm

UROB SI SÁM
čas: 2 dni
náklady: do 150 €
obdobie: kedykoľvek

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál                              154,30 €
• drevené laty                          5,50 €
4×5 cm, 15 m
• doska OSB                         26,30 €
8 mm hrúbka, 2 ks (základný rozmer)
• spojovacie skrutky               6,00 €
 rôzne veľkosti, dĺžka 4 – 7 cm
• lepidlo                                    4,70 €
(Pattex, Fix Super PL 50)
• polystyrén                              9,80 €
hrúbka 3 cm, 13 ks
• cetrisové dosky                  64,00 €
hrúbka 10 mm, 2 ks (základný rozmer)
• fixovacie lepidlo                    8,00 €
(Pattex, Total Fix PL 700)
• šľahaný tmel                         4,50 €
ľahčený, 750 ml (Het)
• brúsny papier                       0,50 €
 alebo brúsna hubka
• biela farba                             9,40 €
vodou riediteľná (Slovakryl), 2 ks
• farebný pigment                  3,30 €
hnedý (napríklad Hetcolor č. 0210)
• čierna farba                          7,60 €
na písmená, vodou riediteľná
(Slovakryl Profi Lesk)
• aspoň 4 biele tehly              4,70 €

Náradie     
•  vodováha
•  priamočiara píla
•  skrutkovač
•  posuvný meter
•  orezávací nožík
•  murárske hladidlo (na tmelenie)
•  väčší plochý štetec (na steny)
•  tenký guľatý štetec (na písmo)
•  pohár s vodou (na penetrovanie)

PRACOVNÝ POSTUP

1. Hranoly
Odpílime si dva drevené hranoly dlhé 125,5 cm a dva 70,5 cm.

2. Skrutky
Hranoly položíme na rovnú podložku a spojíme spojovacími skrutkami.

3. Prvá stena
Z dosky OSB si odpílime obdĺžnik s rozmermi 125 × 70 cm a priskrutkujeme ho k drevenej základni.

4. Ďalšie steny
Z dosiek OSB si postupne napílime všetky diely domčeka, dva bočné s rozmermi 125,5 × 90 cm (výška), k nim predné diely a strechu.

5. Rám
Na drevenú základňu priskrutkujeme štyri hranoly vysoké 86 cm, v hornej časti ich prepojíme s ďalšími latami a postupne na ne priskrutkujeme dosky OSB.

6. Predné steny
Odpílime a priskrutkujeme aj hranoly na strešnú časť a vypílime podľa nich aj zadnú a prednú stenu. S akumulátorovým skrutkovačom nám pôjde práca veľmi rýchlo.7. Strecha

Ešte posledný diel strechy a základnú stavbu máme hotovú.

8. Lepidlo
Domček budeme zateplovať polystyrénom, používame preto len lepidlá vhodné na lepenie polystyrénu.

9. Polystyrén
Polystyrénovými dielmi presne kopírujeme stavbu domčeka, môžeme použiť aj rôzne malé diely polystyrénu, všetko sa pod vrchnou vrstvou stratí.

10. Cetris
Cetris je výborný stavebný materiál, vhodný do exteriéru aj interiéru, odolný proti vplyvom počasia. Odmeriame si všetky vonkajšie rozmery domčeka a priamočiarou pílou ich vypílime.–>

11. Montáž
Pri upevňovaní dosiek na domček si najskôr predvŕtame vrtákom dieru do Cetrisu. Do nej vyhĺbime druhú, plytšiu dieru podľa veľkosti hlavičky skrutky, aby po zaskrutkovaní neprečnievala. Používame skrutky dlhé až 7 cm.

12. Otvory
Z Cetrisu vypílime aj orámovanie okna a vchodu. Na tieto miesta nanesieme pevné fixovacie lepidlo.13. Hrany

Vypílené, asi 5 cm široké pásy postupne prilepujeme. Vrchnú časť aj bočné pásy môžeme, kým lepidlo nedosiahne konečnú tuhosť, zafixovať skríženými latami.

14. Tmel
Vyhĺbené diery po skrutkách a všetky spoje prekryjeme šľahaným tmelom, ktorý rozotrieme po domčeku dostratena.

15. Brúsenie
Po zaschnutí prebrúsime tmel jemnou brúsnou hubkou, rýchlejším variantom je však multifunkčný prístroj. Prebrúsiť môžeme aj všetky hrany a mierne ich zaobliť.

16. Penetrácia
Domček napenetrujeme farbou zriedenou s vodou v pomere je 1 : 1 a po zaschnutí ho môžeme ešte prebrúsiť brúsnym papierom.

17. Farba
Na záver domček vymaľujeme dvomi vrstvami neriedenej bielej farby, do ktorej sme pridali hnedý tónovací pigment. Farbu  nanášame širším štetcom alebo menším valčekom, prípadne striekacou pištoľou.18. Dekorácia

Na steny napíšeme meno budúceho obyvateľa alebo ich pomaľujme podľa vlastnej fantázie.


ako uŠetriť
Takto vyrobený domček je niekoľkonásobne lacnejší ako veľké drevené búdy pre psov v obchodoch. A navyše na zateplenie môžete použiť akékoľvek malé kúsky polystyrénu. Určite niekto v okolí práve zatepľuje dom…

Profesionálne lepidlo Pattex
Pattex Total Fix PL700 je lepidlo, ktorým môžeme nielen lepiť, ale zároveň aj tmeliť a utesňovať širšie škáry. Toto lepidlo bolo ideálnou pomôckou pri výrobe domčeka pre psa, pretože vďaka svojej elasticite výborne odoláva otrasom a vibráciám. Lepené spoje sú mimoriadne odolné, takže v domčeku môžu pohodlne byť aj dva psy. Lepidlo je vhodné na porézne aj neporézne materiály, časom sa nezmrašťuje a odoláva teplu aj mrazu.
Odporúčaná cena 10,24 €/0,3 l, Henkel

PRIAMOČIARA PÍLA BOSCH
Píla BOSCH PST 1000 PE patrí k radu kompaktných píl. Výkonný motor s príkonom 650 W a hĺbka rezania 100 mm (drevo) a 10 mm (oceľ), ako aj 4-stupňový orbitálny výkyv predurčujú pílu na pohodlné pílenie pri domácom majstrovaní. Beznástrojová výmena pílových listov v priebehu niekoľkých sekúnd. Vypínateľná funkcia odfukovania pilín – jasný výhľad na líniu rezu. Dá sa zmeniť sklon hliníkovej základnej dosky – možné sú aj šikmé rezy a pílenie pri okraji.
Odporúčaná cena od 126 €, BOSCH – náradie

Návrh, text a foto: Mgr. art. Jana Ardanová
Realizácia: Mgr. art. Jana Ardanová a Ing. Igor Mozolák
Model: Niko

Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Ivana says:

  No nic v zlom, ale ten kto ma psov urcite vie, ze v zimnom obdobi nestaci takto zateplena buda. Idealne je, ak ma buda 2 miestnosti, resp. vstup oddeleny od miesta na lezanie. V takej bude priamo na psika v zime nefuka a z vlastnej skusenosti – ovela jednoduchsie, a menej narocne na cas aj fianancne prostriedky je zateplovat nie vonkajsie steny, ale izolaciu – polystyren vkladat medzi dve drevene steny samotnej konstrukcie. Navyse sme strechu urobili odklapaciu, co zjednodusuje cistenie. Navyse v zimnom obdobi sme na otvor na bude docasne pripevnili zo zvysku (odrezkov) koberec a tak sme zabranili priamemu prenikaniu vetra do budy.Mne sa tento projekt psej budy zda nedomysleny, no ale je to moj osobny nazor, kazdy ma ine predstavy…..toto su moje osobne skusenosti, nakolko chovame psikov uz dlhe roky….

  1. Axeblady says:

   Presne ako pise Ivanka,psik potrebuje v bude zavetrie a dobre zateplenu budu /tym skor,ked ide o kratkosrste plemeno bez podsady ako doberman/.

  2. Horal says:

   Moj pes ma budu 2×4 metre, kde ma obyvaci kut,jedalen,wc a na zimu mu zapinam elektricke kurenie.

  3. Viktor says:

   veľmi trefna poznámka, pes potrebuje záveternú časť búdy oddelením priečkou v búde, takisto súhlasím s výklopnou alebo oddeliteľnou časťou strechy kôly jednoduchému čisteniu, taktiež na zimu svojmu miláčikovy prekrite vchod kobercom alebo inou látkou, ktorá mu zaručí to, aby sa mu do búdy nedostal vietor, sneh, a takisto mráz – to platí dvakrát pre krátkosrsté psy viď na obrázku hore :D. V zimnom období je vhodné mu dať do búdy suché seno, ktoré slúži ako izolácia so spodnej strany búdy pretože v sebe drží dobre vzduch a pre vášho miláčika je to pohodička. Nezabúdať na výmenu sena tak 3x za zimu stačí. (slama sa neodporúča je pichľavá a nemá také vlastnosti ako seno. Taktiež umiestnenie búdy je veľmi dôležité, musí byť od zeme oddelená aby nenaberala vlhkosť a taktiež vchod do búdy by mal byť juh, juhovýchod, juhozápad. Tak veľa zdaru pri budovaní.

  4. Nino says:

   no ja mam a ked som mu budu zateplil ,dokonca aj zavetral tak do nej vliezol na par sekund a zas trcal vonku.Ale uznavam kratkosrste psiky by mali mat prepracovanejsiu budu.Ozaj zalezi na psoch.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje