DOBRÝ MAJSTER: Úžitková záhradka z vyvýšených záhonov

image 35459 25 v1

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami podeliť ako naša rodinka no hlavne môj manžel, priložila ruku k dielu a túto jar nám vedľa domčeka vyrástla úžitková záhradka z vyvýšených záhonov. Rada by som môjho manžela prihlásila do tejto majstrovskej sútaže, je to úžasný a šikovný majster. 

Dlho sme uvažovali, ako by sme využili priestor, kde sme plánovali sadiť a pestovať zeleninu a ovocie. Nakoniec sme sa rozhodli pre vyvýšené záhony. Všetky prípravné práce a vyrobenie záhonov síce trvali o niečo dlhšie, no výsledok stojí naozaj za to. Na začiatok sme vymerali priestor a naplánovali, kde budú jednotlivé záhony umiestnené.

Manžel vypočítal spotrebu dreva, spolu so starším synom nakúpili drevené laty, a hor sa do práce. Keďže máme dvoch synov, ktorí radi pracujú v záhrade, často nám s naším projektom pomáhali. Musím priznať, že ak by sme si dali vyrobiť vyvýšené záhony na objednávku, tak sadíme pravdepodobne už v marci. No samovýroba má niečo do seba, zapojili sme sa všetci v rodine, strávili sme spolu kopec času, zábavy, a hlavne sme si pomáhali, tešili sa z výsledku, a to je na nezaplatenie.

Stručný postup práce

Náš vyvýšený záhon má rozmery 150 cm x 60 cm. Najskôr sme jednotlivé laty napílili na potrebný rozmer, ohobľovali, potom ponatierali lazúrou s ochranným lakom, náter v dvoch vrstvách a vymerali si miesto na predvŕtanie jednotlivých dier.

Následne sme pomocou aku vŕtačky pospájané jednotlivé diely samoreznými skrutkami, a nakoniec pripevnili nopovú fóliu. Potom sme spodok každého záhona vystlali kartónom a slamou, nasypali zeminu s kompostom a hurá do sadenia.

Manžel si ešte vymyslel taký malý vynález na uchytenie uhoriek a inej popínavej zeleniny. Je vyrobený z PPR trubíc a z pletiva. Plánujeme takéto podpery vyrobiť do viacerých záhonov. Verím, že naša výroba vyvýšených záhonov bude pre niekoho inšpiráciou a pustí sa tiež s radosťou do práce.

Iveta Kubíčková

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteDobrým majstrom môže byť ktokoľvek so skvelým nápadom a ešte lepším príbehom, ktorý stojí za ním. Majstrovanie je nielen o vymýšľaní, ale aj o vymieňaní grifov, dávaní a dostávaní.

Časopis Urob si sám spolu s Poštovou bankou začiatkom apríla 2016 spustili súťaž „DOBRÝ MAJSTER“, v ktorej sa každý mesiac až do augusta 2016 hľadali šikovní a kreatívni majstri zo všetkých kútov Slovenska. Ten najlepší domáci majster získa hlavnú cenu – pobyt v Grandhoteli Starý Smokovec**** pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a vstupom do hotelového wellness.

Vybrané nápady uverejňujeme www.urobsisam.sk a verejnosť odteraz môže hlasovať za najlepší z nich.

Štatút súťaže

www.postovabanka.sk

Komentáre

 1. Mária Patylová says:

  zaujímavé

 2. Marta Jursová says:

  Super nápad 🙂

 3. Krásne veľmi milé je ako sa deti učia pomáhať a keďže túto rodinku poznám viem že chlapci už od malička sú vychovávaní k ekologickému správaniu, poznaniu prírody a som veľmi rada že sú v súťaži.

 4. Veronika Rybárová says:

  Šikovní a vynaliezaví ste. Páči sa mi to, veľmi!!!

 5. Katarína Maslíková says:

  Veľmi sa mi páči váš podrobný opis celého pracovného postupu a aj to, že zapájate deti do pracovnej činnosti a k spätosti k prírode. Fajn, fandím vám a beriem si od vás príklad!

 6. Nikola Mravcová says:

  Tvorivé, veľmi estetické a nápadité. Oceňujem zapojenie detí do kreatívnej činnosti a ku kladnému vzťahu k prírode a zdravým potravinám. Super

 7. Eva Staneková says:

  Veľmi pekné, účelné a úsporné. Ďakujem za nápad

 8. Mária Zajacová says:

  Obdivujem vás, že si nájdete čas na prácu v záhrade a na snahu vypestovať si vlastné produkty. Úprimne vám závidím váš vzťah k zdravému spôsobu života a páči sa mi aj to, že k tomu správnemu životnému postoju vediete aj svoje deti. Mali by si z vás vziať príklad všetky mladé rodinky. Blahoželám k vášmu spôsobu života!

 9. Tomáš Ladiver says:

  Krása…
  Krásni ste…

 10. Miroslav Krajíček says:

  Ivetka si krááásna s tými rajčinkami :-*

 11. Denisa Potočiarová says:

  Prenádherné
  Prajeme veľa úspechov Ivuš

 12. Svitková Zuzana says:

  rajčinky rajčinky rajčinky óóóó

 13. Tánička Chabadová says:

  záhony záhony záhony óóóó

 14. Bianka Pukalíková says:

  Majster majster majster óóóó

 15. Monika Hutyrová says:

  Také rajčinky mať doma :O :O :O

 16. Mária Uličná says:

  Spadli mi okuliare teraz (O)_(O)

 17. Lenka Gregušová says:

  Páči sa mi Váš pracovný postup a konečný výsledok. Dali ste mi super nápad na realizáciu vyvyšených záhonov. Ďakujem.

 18. Yvetta Zipserová says:

  Je to úžasné, praktické, ale aj estetické, no najmä obdivujem zapojenie do nového produktu všetkých členov rodinky – od najmenšieho po najstaršieho.Veľmi sa mi páči symbióza rodinky, ktorá nachádza zmysel života v spoločnej práci, pomoci a hlavne radosti zo spoločne zhotoveného diela.Pekný a zmysluplný príklad pre všetkých mladých, ktorí chcú spoločne žiť a vychováať novú generáciu. Presne takýmto spôsobom života ukážu tým mladým, kde majú nachádzať zmysel svojho života.

 19. Marián Kyša says:

  Super nápad!

 20. Hana Švandová says:

  Veľmi praktické a využiteľné !

 21. Katarína Baliová says:

  Zaujímavé a veľmi praktické

 22. Katarína Báliová says:

  Chcela by som teraz vidieť vašu úrodu, určite je kvalitná, dobrý nápad, díky

 23. Daniel Haščík says:

  Podnetné a inšpirujúce, páči sa mi vzťah mladých ľudí k bio potravinám, k práci v záhrade, k súdržnosti rodiny, k vedeniu detí k prácam v prírode, veľmi pôsobivé, vážim si mladých ľudí, ktorí nachádzajú zmysel života v činorodej a zmysluplnej práci!!!!!!!!!!

 24. Helena Haščíková says:

  Veľmi sa mi páči vzťah mladých ľudí k prácam v záhradke a v pestovaní zdravých produktov, blahoželám im!

 25. Jozef Smatanský says:

  Pôsobivé a inšpirujúce

 26. Jozef Šiška says:

  Veľmi dôkladne spracované, páči sa mi to,

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.