Samočinné vetranie skleníka

samocinne vetranie sklenika

V horúcich letných dňoch je dôležité dodržiavať pri pestovaní zeleniny v skleníkoch prijateľnú teplotu (max. do 30 °C). Vetranie skleníka môžeme zabezpečiť ručným, ale aj samočinným otváraním vetracích okien. Na samočinné otváranie sa používajú rozličné hydraulické valce prepojené na mechanizmus otvárania vetracích okien. Tieto zariadenia fungujú podľa teploty.

V tomto návode sa použil hydraulický spôsob otvárania okien. Na jeho fungovanie sa využila rozťažnosť kvapaliny pri zvyšovaní teploty. Použil sa vyradený tlmič na perovanie z osobného automobilu Škoda. Pretože na dostatočné otvorenie vetracieho okna je potrebné vysunúť ťahadlo hydraulického piesta na 20 cm, objem potrebnej kvapaliny (hydraulický olej) sa navrhol podľa vzorca v = v0   (1 + αt), pričom zväčšenie objemu zodpovedá objemu vytlačeného piesta pri zvýšení teploty o 10 °C (plnenie valca pri teplote 20 °C). Súčiniteľ objemovej rozťažnosti pre olej je α = 0,75 . 10– 3 .
–>
Technické riešenie
Samostatné technické riešenie je zobrazené na výkrese. Pozostáva z konštrukcie hydraulického valca, ktorý je prichytený na konštrukciu skleníka, z výsuvného ramena, vetracieho okna a zásobníka kvapaliny s výsuvným ťahadlom. Konštrukciu vyrobíme z uholníkov a prichytíme dvoma skrutkami na konštrukciu skleníka. Výsuvné rameno, ktoré má na koncoch kolieska, otočne prichytíme ku konštrukcii. Na opačnú stranu ramena navaríme držiak závažia, ktorým sa vyváži potrebná sila na otváranie a zatváranie. Zásobník kvapaliny zhotovíme z rúrky s 89 × 4 mm, s dĺžkou 370 mm. Na jeho bokoch (čelách) sú v strede osadené čapy, pomocou ktorých zásobník usadíme v konštrukcii a môže sa otáčať. Do zásobníka privaríme valec (tlmič zo Škody). Tlmič upravíme tak, že odrežeme jeho spodnú časť a privaríme ho k zásobníku ako spoločnú časť zásobníka. Aby sa zamedzilo skríženiu výsuvného ťahadla, nasúvacia tyč má na spodnej časti vodiaci krúžok. Na lepšie tesnenie výsuvnej tyče slúži zátka, ktorá zabezpečí prichytenie tesnenia 12 / 22, ako aj potrebné utesnenie pomocou závitu s dorazom. Na konci výsuvného ťahadla je úchytka. ktorá sa otočne spojí s vysúvacím ramenom. Dôležité je vyváženie vysúvacieho ramena tak, aby bola čo najmenšia sila na otváranie okna (dosiahnutie čo najmenšieho tlaku v zásobníku na vysunutie ťahadla.

Ing. Ján Šimo, Nedožery – Brezany
Foto: autor
Prekreslil: Marián Varga

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteKomentáre

  1. Ján Varga Nitra says:

    Dobrý deň p. Ing. Šimo. Poprosím Vás o radu. Pokúšam sa vyrobiť samočinné otváranie skleníka, ale nechce sa vysúvať piest upraveného tlmiča. Možno tam zostal vzduch,alebo níska teplota? Robili ste aj úpravu vo vnútornej časti tlmiča? Ďakujem za odpoveď Ján Varga NR.

  2. Zdravim.Pri vysuvani piestu mi unika olej,uz som vymenil za nove tlmice a deje sa to znova.

  3. Pán Vlado, pravdepodobne nové tlmiče boli plnené niečim iným ako olejom.Tesnenie ktoré je v tlmičoch olej môže naleptať a preto je únik oleja.Treba vymeniť tesniace krúžky za oleju odolné a použiť hydraulický olej ktorý má dobrú rozťažnosť.a je najmenej agresívny voči takýmto krúžkom.Ja som pod valce pripevnil plechové krabičky aby zachytili prípadný vytečený olej(ročne možno 1 kvapka z niektorého valca).Od roku 1988 som doplnil do všetkých piatich valcov asi 40 ml oleja.Nepoužil som tlmiče ale valce som si vyrobil sám.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.