Uzatváranie zaváraninových pohárov

uzatvaranie zavaraninovych poharov

Zaváraninové poháre pri konzervovaní ovocia a zeleniny ručne uzatvárame viečkami pomocou uzatváracej hlavice. Pritom na uzatváranie viečok musíme vyvinúť značnú silu. Aby sme si túto prácu uľahčili, môžeme si vyrobiť pákový mechanizmus, vďaka ktorému vyvinieme potrebnú silu.

Podľa návrhu možno pri sile 10 kP na páku dosiahnuť silu na uzatváraciu hlavicu 66 kP, čo stačí na uzatváranie pohárov. Konštrukcia je navrhnutá na uzatváranie pohárov s objemom 7 dcl. S pomôckou možno uzatvárať aj menšie poháre. Na správnu funkciu páky treba menší pohár vypodložiť (pod pohárom) do výšky pohára s objemom 7 dcl. Pri samotnom uzatváraní je vhodné pomôcku pripevniť k pracovnému stolu, aby sa pri tlačení na pohár neposúval. Na úplnú správnosť uzavretia odporúčame viečko na pohári skontrolovať ručne hlavicou, čo si už nevyžaduje väčšiu silu.

Ing. Ján Šimo, Nedožery-Brezany
Foto: autor
Kresba: podľa originálu autora prekreslil Marián Varga
Zodpovedný redaktor: Vladimír Chudý
zdroj: časopis Urob si sám november 2011

–>

Komentáre

  1. Vova Cakajda says:

    Zaujalo ma to, ale kvoli niecomu inemu ako zavaraniu, potrebujem cosi vyrobit na podobnom principe. Len pri tych rozmeroch asi doslo k chybe: zakladna doska 300x120x20cm – to mi nesedi v mm ok, ale na druhej strane pritlacny tanier, priemer 35cm – tiez nesedi, ani v mm – ak tak polomer – tzn.: pritlacny tanier priemer 70mm…ale inak mi to pomohloV.Cakajda

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.