image 27275 25 v1
Galéria (6)

Trávna sezóna začala, pomôže vám univerzálny pomocník

Vonku definitívne vládne jar. Trávniky zelenejú, nepravidelne kosené záhrady na chatách či chalupách už začínajú zarastať a aj tie živé ploty už strácajú svoj pravidelný tvar. Človek by sa musel naklonovať, aby v máji všetko stíhal a o všetko ako v práci, tak na svojej záhrade sa postaral. Ako túto situáciu vyriešiť? Ľahko, keď máme možnosť si zaobstarať krovinorez.

Galéria

Drvič, štiepkovač
Krovinorez - mountfield
Krovinorez - mountfield
Krovinorez - mountfield
Krovinorez - mountfield

Multifunkčné krovinorezy nie sú určené len na kosenie vysokej trávy alebo na odstránenie náletových drevín a kríkov. Majú širšie využitie. Spájajú schopnosti rotačných a bubnových kosačiek, prerezávačov a píl. S ohľadom na čo najväčšie pohodlie pri práci sa vešajú na ramenné alebo chrbtové popruhy a väčšinou majú „riadidlá“ v tvare písmena T pre dvojitý úchop. Tým sa zvyšuje obratnosť obsluhy pri kosení aj vo svahoch, v rôznych stiesnených zákutiach a na iných ťažko prístupných miestach.

„Krovinorezy poháňané dvojtaktným benzínovým motorom sú vhodnejšie na bežné použitie. Majú nižšiu hmotnosť, razantnejší nástup otáčok a nižšiu spotrebu. Naopak krovinorezy so štvortaktným motorom využijú skôr profesionáli a firmy, pre ktoré je práca s týmto strojom každodennou prácou,“ vysvetľuje rozdiely vo využití jednotlivých motorizácií krovinorezov produktový manažér Tomáš Maryška zo spoločnosti Mountfield.


Práca v ťažko prístupných miestach, ako sú napríklad priekopy pri cestách, ide s krovinorezmi veľmi ľahko. zdroj Mountfield

Multifukčný krovinorez pokosí trávnik, odstráni krovie a dokonca zastrihne aj živý plot

K základnému príslušenstvu krovinorezu patrí strunová hlava, ktorá sa používa na kosenie bežného trávnika. Výkonnejšie modely sú so strunou schopné aj plošného kosenia. Štandardom by dnes mala byť poloautomatická strunová hlava so systémom Tap and Go, ktorý dokáže po ľahkom pritlačení na zem sám vysunúť strunu. Táto blesková operácia sa odohráva za chodu stroja; struna je vzápätí automaticky skrátená na príslušnú dĺžku, a to ostrím integrovaným v kryte krovinorezu.

Ak potrebujete zlikvidovať prerastenú tuhú trávu, mladinu alebo kroviny, stačí v priebehu pár okamihov vymeniť strunovú hlava za troj-, štvor- alebo osemzubý kotúč alebo aj za trojramenný nôž. A s náletmi alebo so slabšími drevinami si potom poradia 22- alebo 80-zubý kotúč.

Okrem žacích nástrojov možno pripojiť aj ďalšie príslušenstvo, ktorým sa ešte rozšíri už tak značná univerzálnosť a využiteľnosť krovinorezov.

– Prerezávač – slúži na prerezávanie krovín alebo konárov. Záleží pochopiteľne na výške stromu, avšak výhodou tohto riešenia je dlhé telo krovinorezu, to znamená, že veľa uschnutých vetiev je možné odstrániť priamo zo zeme, bez použitia rebríka.

– Plotové nožnice – tie ako príslušenstvo vynikajú dlhou strižnou lištou a nastaviteľnosťou v osi v rozsahu 270°. Vďaka tomu je možné pohodlne dosiahnuť akýkoľvek tvar aj na veľmi vysokom živom plote či okrasných kríkoch.

– Dokonca môžete prerobiť krovinorez pomocou príslušenstva na kultivátor – potom nebudete mať problém obrábať pôdu menších pozemkov alebo záhonov.


S krovinorezmi sa bez problémov popasuje aj nežné pohlavie. zdroj Mountfield

Ako si vhodne vybrať ten najvhodnejší krovinorez:

• V prvom rade záleží na účele. Zamyslite sa preto nad rozmermi a podobou pozemku.

• Najlepšie je navštíviť špecialistu, pretože laik môže vybrať stroj, určený do iných podmienok. Výsledkom potom môže byť sklamanie, bez toho aby bol na vine konkrétny výrobok.

• Špecialista by mal mať širokú ponuku, ktorá vyhovie hobby, farmárskym aj profi účelom. Samozrejmosťou by potom malo byť, že predajňa umožní zákazníkovi vyskúšať si konkrétny výrobok priamo na mieste.

• Vyberať je potrebné tiež podľa záručných garancií a servisných možností predajcu – na tuzemskom trhu existujú posezónne servisné prehliadky zadarmo aj stroje so sedemročnou zárukou.

Špičkový model Oleo-Mac BC 430 T zdroj Mountfield

Čo by pri kvalitnom krovinoreze nemalo v jeho výbave chýbať

• Dekompresný ventil, vstrekovač paliva alebo poloautomatický sýtič pre ľahké štartovanie.

• Sofistikovaný antivibračný systém pomocou pružín alebo silentblokov – na minimum tlmí už aj tak nízke vibrácie pri moderných strojoch.

• Tap and Go systém – dokáže po ľahkom pritlačení na zem sám vysunúť strunu.

• Rýchloupínacia skrutka na rýchle a presné nastavenie T rukoväte – uľahčí prepravu, umožní rýchle a ľahké nastavenie rukoväte pre pohodlnú prácu.

• Kľukový hriadeľ a ojnica kované z jedného kusu kvalitnej ocele. To spolu s ihlovými ložiskami prináša nadštandardnú pevnosť a mimoriadnu životnosť.

• Optimálne dimenzovaný priemer hriadeľa a spojovacej tyče – zaisťuje vysokú pevnosť a eliminuje vibrácie. To je dôležité predovšetkým pri likvidácii drevnatého porastu.

• Dvojsegmentová odstredivá spojka – má presnú a rýchlu reakciu na otáčky motora.

• Výfuk s katalyzátorom, ktorý umožňuje plniť najprísnejšie emisné normy EU


Desiata v tráve … zdroj Mountfield

www.mountfield.sk

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.