Umývačka riadu v kuchynu
Zdroj: MORA

Na čo treba myslieť, aby umývačka riadu dlho a dobre slúžila?

Aby vám umývačka dlho a dobre slúžila, mali by ste poznať – a predovšetkým dodržiavať – niekoľko dôležitých pravidiel. Poznáme ich!

Už pred prvým umývaním je potrebné nastaviť tvrdosť vody

Aby umývačka dobre umývala, potrebuje mäkkú (demineralizovanú) vodu. Tú zabezpečuje zásobník, do ktorého sypeme špeciálnu regeneračnú soľ určenú pre umývačky riadu – v žiadnom prípade ju nemožno nahradiť kuchynskou soľou! Umývačku by ste zničili!

„Vytvára sa tu soľný roztok, ktorý čistí zásobník s kryštalickou živicou od usadených minerálov. Demineralizovaná voda neskôr putuje do labyrintu a odtiaľ do samotnej umývačky a pracích ramien,“ vysvetľuje Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA, a dodáva: Preto je veľmi dôležité nastaviť tvrdosť vody pred prvým spustením umývačky – zistite ju napríklad pomocou testovacích prúžkov. Správne nastavenie tvrdosti vody je dôležité z troch dôvodov: chráni samotnú umývačku riadu, dokáže optimalizovať spotrebu regeneračnej soli a v neposlednom rade ovplyvní aj kvalitu umytého riadu – zmiznú šmuhy aj povlak.“

Umývačka riadu v kuchyni
Zdroj: MORA

Kapsulu nemôžete len tak hodiť do umývačky riadu

Kapsuly sú veľmi obľúbené a ľahko sa používajú – stačí ich vložiť do zásobníka a je to. Pozor však na to, že tableta sa začne rozpúšťať pri prvom kontakte s vodou. Kapsuly sú preto vhodné do umývačiek riadu so špeciálnym priestorom na uloženie kapsuly. Priehradka sa otvorí až po začatí fázy umývania a až vtedy sa kapsula uvoľní do priestoru umývačky.

Čistenie

Každá umývačka riadu potrebuje pravidelnú údržbu. Niektoré, ako napríklad nové umývačky riadu MORA, však majú špeciálny program, ktorý automaticky odstraňuje nečistoty z vane umývačky, ostrekovacích ramien a trysiek. Majú tiež program na automatické čistenie filtra. Ak vaša umývačka riadu túto funkciu nemá, musíte ju vykonávať manuálne.

Detail umývačky riadu MORA
Zdroj: MORA

Úspory

A čo by ste nemali podceniť pri výbere novej umývačky riadu, aby ste pri jej prevádzke ušetrili čo najviac? Podľa Jany Neuszerovej v prvom rade zvážte kapacitu a flexibilitu vnútorného priestoru – napríklad úplne inovatívne vstavané umývačky MORA, ktoré práve prichádzajú na trh, dokážu v jednom cykle umyť až 16 súprav riadu.

K ďalším úsporám prispieva AUTO program alebo program ½ pre polovičnú náplň umývačky alebo možnosť pripojiť umývačku priamo k prívodu teplej vody (maximálne 70 °C) pomocou špeciálnej hadice, ktorá odolá vysokým teplotám – umývačka totiž spotrebuje najviac energie na ohrev vody. V neposlednom rade vám k úspore pomôže aj automatické sušenie pri otvorených dvierkach umývačky.

Dobrý tip!

Nová vstavaná umývačka riadu MORA VM 6465 X s ovládacím panelom, XXL kapacitou, tromi košmi a tromi ostrekovacími ramenami dokonale umyje a usuší až 16 súprav s rekordným počtom 170 kusov riadu v jednom cykle so spotrebou 11 l. Medzi šesť programov patrí energeticky úsporný AUTO program so senzorovou technológiou, nový rýchly hodinový program pri 65 °C či program ExtraHygiena, ktorý napodobňuje proces sterilizácie, Tichá umývačka má aj automatický samočistiaci program a systém oplachovania a čistenie filtra. Odporúčaná cena je 499 EUR.

Viac na www.mora.sk.

Zdroj: MORA

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.